Kam a jak jedeme?
Je poslední den našeho putování z
Plzně na Moravu, které jsme zaměřili mimo jiné i na rozhledny. Jenže dnes jsme na žádné ještě nebyli. Domnívali jsme se, že v místech, kudy projíždíme, už snad vše známe. Nakonec jsme ještě jednu objevili.
Za čím jedeme?
První písemná zmínka je z roku 1248 (dle jiných pramenů 1251). Tvrz zde však stála už dřív. Ta byla r. 1293 přestavěna. V 17. století byla rozebrána na stavební materiál.
Majitelé se často střídali. Nejvýznamnějšími majiteli byli jezuité, kteří obec koupili r. 1606. Sice byli r. 1618 vyhnáni, ale po bělohorské bitvě se vrátili. Za jejich působení r. 1636 získali Bernartice status městyse, dokonce získali i možnost vykonávat hrdelní právo. Od 2. poloviny 17. století postihla městys jedna pohroma za druhou. R. 1672 obrovský požár, r. 1680 morová epidemie, r. 1713 cholera, mezi lety 1770 až 1772 hladomor a další epidemie moru. Když byl r. 1773 zrušen jezuitský řád, připadly Bernartice nedalekému královskému panství v Opařanech. Další velký požár zničil r. 1795 domy, faru, kostelní věž a školu, dokonce se roztavil i kostelní zvon z r. 1186.
Během 2.světové války se zde ukrývali členové československé paraskupiny Intransitive a nechybělo moc a skončily jako Lidice. Nakonec bylo 23 občanů popraveno a 5 posláno do koncentračních táborů.
Od 10.září 2014 jsou Bernartice opět městysem.
Nejstarší stavbou je kostel svatého Martina. Na základech románské stavby z doby před r. 1251 byl ve 14. století postaven gotický kostel, který byl r. 1717 přestavěn barokně.
Před obecním úřadem na náměstí je kaple svatého Floriána z r. 1762. Je trochu netypická, je to spíš baldachýn, uprostřed se sochou sv. Jana Nepomuckého.
Zajímavostí je stavba Husovy kaple, jejíž základní kámen byl položen v říjnu roku 1926. Do základů byla vložena Bible kralická, Labyrint světa a různé mince z té doby. Kaple je modlitebnou Sboru metodistické církve. Velkou finanční podporu na stavbu zaslali věřící z Ameriky.
Přibližně 3 km na sever stojí rozhledna. Stojí jen kousek od Jestřebice, která je částí Bernartic. Ve 13. století byla obec majetkem pražského arcibiskupství v Týně nad Vltavou.
Rozhledna na Kupě stojí na pozemku areálu Mysliveckého sdružení Hájek Zběšičky. Téměř až k ní se nechá dojet autem. Slavnostní otevření se uskutečnilo 31. 12. 2009 při 11. ročníku Silvestrovského pochodu kolem Bernartic. Je dřevěná, cca 13 metrů vysoká, celoročně volně přístupná. Na vyhlídkovou zastřešenou plošinu ve výšce 10 metrů vede 44 schodů. Z rozhledny je vidět Táborsko, oblast České Sibiře, Písecké hory s rozhlednou na Jarníku, Protivínské hory s Vysokým Kamýkem a Kleť v Blanském lese.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Přímo u rozhledny možnost něco si koupit není. Můžete jen pojíst z vlastních zásob, a to na sluníčku nebo pod srřechou v hezkém altánku. V Bernarticích určitě nějaká možnost je. My ji však nevyužili.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Je to poměrně hezká rozhledna snad s ještě hezčím altánkem. Má čtyři patra, takže je dostatečně vysoká, aby na této téměř rovině z ní bylo poměrně daleko vidět.
Ostatní informace
Přes město a téměř přes rozhlednu vede cyklotrasa.
Nedalekým Veselíčkem prochází 12 km dlouhá okružní naučná stezka Vejrovským zemanstvím. Je na ní 20 zastavení s informačními tabulemi, které jsou zaměřeny na historii a přírodní zajímavosti oblasti. Také vás seznamuji s pověstmi o Vejrovském zemanství. Začátek je v Branicích před nádražím.
Poslední aktualizace: 4.11.2017
Bernartice a rozhledna Na kupě na mapě
Diskuse a komentáře k Bernartice a rozhledna Na kupě
Bohužel s občerstvením to není moc slavné,vynechám-li prodejny potravin,tak zbývá jediná restaurace…