Bílé Karpaty - Chvojnická pahorkatina a Koválovské louky
Tipy na výlet • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Nejvhodnějším výchozím místem tohoto okruhu je malá obec Lopašov ležící na Slovensku na silnici Holíč-Senica. Z obce vyrazíme po zeleně značené pěší trase, nejprve kolem hřbitova a poté po úbočí střídavě lukami a lesem. Lesní pěšinou sejdeme k bývalému rekreačnímu středisku Lanárských závodov Holíč a stále po stejné značce pokračujeme dále, ke konci výraznějším stoupáním přímo do středu Koválovských luk. Od rozcestí se dáme vpravo po žluté pěší značce, která nás převážně lesem provede pod Lipovým vrchem do Chvojnice. Zde odbočíme Doprava na zelenou značku a po menší silnici dojdeme k rozcestí Havran-Nečasovci. Odtud se vydáme ještě kousek po žluté značce do osady Častkovský Havran, a dále už pokračujeme po silničce bez značení do Častkova, odkud je to zpět do Lopašova už jen 2 km. Pokud máme k dispozici kvalitní mapu nebo navigaci, je možno si trasu z Havrana o něco zkrátit přes Ovčí vrch přímo do Lopašova. Trasa měří 23 km a je středně náročná až náročná.
Za čím jedeme?
Kovalovské louky - rozlehlé louky s vynikajícími výhledy na Chvojnickou pahorkatinu a částečně na Malé Karpaty. Vyskytují se zde chráněné rostlinné druhy, louky jsou pravidelně koseny.
Chvojnica - malá obec s 360 obyvateli s roztroušenými staveními pod vrchem Žalostiná. Vznikla kolem 16.století vykácením lesa a obyvatelé se začli věnovat zemědělstzví, chovu ovcí a tento charakter si obec zachovala dodnes.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Bohužel na trase nejsou žádné možnosti k občerstvení a jídlo i pití je nutno vzít si s sebou. Až téměř v samotném cíli lze využít motorest Havran u Častkova ležící na hlavní silnici do Senice.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Bílé Karpaty mají své kouzlo v každém ročním období, lesy střídající se s loukami se soliterními stromy, zpravidla duby, poskytují krásné rozhledy na člověkem po několik století citlivě udržovanou krajinu. Výlet je možno si zpestřit výšlapem na vrchol Čupy s památníkem (z Koválovských luk po souběhu zelené a žluté značky).
Ostatní informace
Trasa ani částečně nevede kamenitým terénem, přesto je velmi vhodná vysoká obuv, zejména u přechodů luk přijdou kvalitní nepromokavé boty vhod. Turistické značení na slovenské straně je v zoufalém stavu, většinou je dobrá mapa vhodnou pomůckou, ale v tomto případě přímo nezbytností.