Plže Petrov
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Pár kilometrů od Hodonína a od Strážnice najdeme na cestě č. 55 malou obec Petrov, která se může pochlubit krásnou skupinou viných sklepů, památkovou rezervací lidové architektury Plže. Plže najdeme v malebném kopcovitém místě na okraji obce, jen kousek od hlavní cesty, stejnojmeného motorestu a obecního hřiště..
Za čím jedeme?
Své podivné jméno sklepy dostaly podle velkého výskytu hlemýžďu v této oblasti. V areálu sklepní uličky nebo spíše ve sklepní čtvrti najdeme kolem 70 sklepů, budovaných od 15. století, původně však nesloužily výhradně pro skladování vína, to až později. Sklepní uličky ústí do dvou naměstíček a mají bílé polkruhové, vápnem líčené štíty se soklem v modré barvě. Některé fasády jsou zdobené květinovou výmalbou v tradičním slováckém stylu s motivy hroznů. Podobně jako lidové obytné stavby bývá fasáda sklepů také pravidelně obnovována, líčena vápnem a modrou Skalicí a obnovována je i květinová výmalba. Jedná se o jedny z nejstarších staveb lidové architektury u nás. V průměru mají délku 15 m a bývají 3 mětry široké. Stropy jsou kamenné, tvarované do klenby. Nad vlastním sklepem je jakási střecha, vrstva hlíny s trávou, která zajištuje stabilní teplotu uvnitř. Interiér sklepa je tvořen dlouhou chodbou s větracími otvory, svažující se dolů. Při větší dávce fantazie si člověk může představit, že je na Islandu a dívá se typické domy s drnovou střechou...ale chyba lávky, štít sklepa spíš připomíná lidové selské baroko z jiho Čech. Zelená střecha tyto sklepy také odlišuje od sklepních uliček v Rakousku, které mají klasické střechy často kryté pálenou taškou. A zcela odlišné jsou od sklepních ulic na Balkáně, zejména v Srbsku, které nemají dlouhou chodbu svažující se dolů, ale jen obdélný zahloubený prostor.
U vstupu do typického sklípku bývá lisovna a tento prostor slouží také k posezení a koštu vína a na konci je chodba s obdélnou místností, zpravidla určená ke skladování vína.
Sklepy jsou velmi hojně navštěvované a pořádají se zde různé akce, areál si můžete projít celoročně a určitě narazíte i na nějaký otevřený sklípek, kde můžete zkusit místní víno. Koštování je v této oblasti velmi oblíbené, ale není moc dobré pro řidiče, protože po pár sklénkách máte v pale, ani nevíte jak...
Také dnes nehrozí, že vinaři mají nachystané stříknuté nebo přislazované vína pro Pražáky a Ostraváky. A že to opravdu tak fungovalo, můžu potvrdit. Moje sestřenka z Prahy chtěla na svatbu víno z Moravy a tak se tam vypravila i se svým snoubencem a typickým pražským přízvukem. Můj otec (Moravák jak poleno) jí říkal, pojedu s tebou, pomůžu ti. Ta to s úsměvem a mávnutím ruky odmítla, že to v pohodě zvládne sama a víno dovede koupit i cvičená opice. A opravdu to zvládla, ale jinak, než si představovala.... Na svatbě jsme měli kvalitní vinný střík, půl vody, půl vína a moje rodina z toho měla málem infarkt.. hlavně děda, který ještě pár let před její svatbou vyráběl vlastní kvalitní víno. Dneska se to už nestává i když představa vinařů o tom, že Ostraváci mají rádi sladká vína a Pražáci vínu nerozumí stále přetrvává kdesi v hloubi vinařovy duše....
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytování jsme našli v Lednici, kousek od zámku a stravování jsme řešili různě, svačinou sebou, nákupem sendviče apod.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Sklípy jsou krásné, malebné, místní lidé příjemní, mohu jen doporučit ! Dobré je spojit výlet na Plže s návštěvou zajímavého skanzenu lidové kultury ve Strážnici a máte krásný výlet na celý den.
Ostatní informace
Vstupné se neplatí, lepší je najít ubytování někde poblíž, pokud budete chtít koštovat....Nedaleko je Motorest Plže
O sklepech v Srbsku píšu zde: https://www.turistika.cz/vylety/rajacke-pimnice-cesta-za-vinem