Petrov - vinné sklepy Plže, plavební komora na Baťově kanálu
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Podíváme se do podhůří Bílých Karpat do obce Petrov. Využijeme nově vyznačenou modrou pěší trasu začínající na vlakovém nádraží v Sudoměřicích, která nás nejprve provede okrajem obce a poté polní cestou s výhledy na Bílé Karpaty do obce Petrov. Areál Plže leží asi 200m od zdejší železniční zastávky a ze značené stezky k němu vede odbočka.
Po prohlídce vinných sklípků pokračujeme dále po modré středem obce, a poté severozápadně přímo k Baťově kanálu a zdejší plavební komoře a přístavu. Překročíme most a stále se držíme stejné značky, která nás mezi louzkami s výhledy na Moravní lesy dovede na náměstí do Strážnice. Ze Strážnice můžeme využít vlak pro cestu zpět do Sudoměřic a vytvořit tak okruh. Celá trasa měří asi 8 km.
Za čím jedeme?
Vinné sklepy Plže - jsou našim nejlépe dochovaným souborem vinných sklepů z 18. a 19. století, kde se nachází cca 80 staveb. Pro svou jedinečnost jsou státem chráněny (r.1983 byly vyhlášeny památkovou rezervací lidové architektury). Natáčely se zde filmové scény z "Jak básníkům chutná život" a také "Slovácko sa nesúdí".
Petrov - za zmínku stojí zdejší nový kostel sv.Václava. Základní kámen nového kostela byl roku 1995 posvěcen papežem Janem Pavlem II. Slavnostní položení základního kamene proběhlo 28. září 1997 - den svátku sv. Václava - a to dalo v obci vzniknout novodobé tradici Svatováclavských zářijových slavností. Kostel byl dokončen a otevřen roku 2000.
Plavební komora Petrov - pokud budete mít štěstí na projíždějící lodičku, můžete zdymadlo vidět v akci. Průmyslová přeprava zde byla zastavena roku 1960, od r. 1996 slouží pouze k rekreačním účelům. Přímo u komory najdeme pamětní deksu, která byla umístěna při osobní návštěvě samotného Tomáše Jana Bati v květnu 2002.
Strážnice - pojednání o tomto městě by vydalo na celou knihu, takže alespoň přikládám seznam
památek, které je dobré si při návštěvě nenechat ujít: Skalická a Veselská brána, strážní věž,
zámek a jemu přilehlý park s Černou branou, židovská synagoga a židovský hřbitov, Průžkův
mlýn a samozřejmě strážnický Skanzen.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Přímo na trase míjíme motorest Plže (ceny i kvalita na velmi přijatelné úrovni), přes sezonu je k dispozici také turistické zázemí u plavební komory (občerstvení). Ve Strážnici už je nabídka velmi široká, lze doporučit například pizzerii Na Rynku nebo hotel Černý orel.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Jde o velmi příjemnou nenáročnou procházku Slováckem, bez převýšení a odpočinkovým tempem třeba i na celý den, zpestřenou kulturními i technickými památkami na trase.
Ostatní informace
Areál Plže je volně přístupný po celý rok, stejně tak plavební komora. Platí se pouze případná projížďka na lodičce ve zdejším přístavu.
A opět jako u všech ostatních příspěvků bych Vás rád požádal, aby pokud narazíte na nesrovnalosti turistického značení v terénu (nedostatečné značení, poškození kácením, vandalismus, chybějící, zohýbané směrovky či směrovky s neplatným textem), abyste mne o takových skutečnostech informovali - vyplněním krátkého formuláře na stránce http://www.turistickeznaceni.cz/. Já nebo moji kolegové uvedeme pak vše do pořádku v co nejkratším možném termínu. Díky.