Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Zámek Boskovice jsme navštívili během celodenního pobytu v tomto městě. K zámku se dá dojít pouze pěšky, jelikož zde platí buď zákaz vjezdu nebo řidič, který sem vjede. Parkovat lze na náměstí či v přilehlých uličkách a pak už je to na zámek pár desítek metrů.
Zámek Boskovice je třetí panské sídlo ve městě, které je zároveň nejmladším z nich. Tato empírová stavba vznikla až v první čtvrtině 19. století na místě ženského dominikánského kláštera. Za jeho vznik vděčíme rodu Ditrichštejnů a dodnes patří druhému a poslednímu šlechtickému vlastníku, původem francouzskému rodu Mensdorf–Pouilly.
Zámek byl tedy postaven na místě kláštera s kostelem, který se začal stavět v roce 1682. Po smrti zakladatele kláštera Jana Bohuše se vdova Zuzana znovu vdala a se svým novým manželem Valterem Xaverem z Ditrichštejna stavbu do roku 1694 dokončili.
Klášter byl zrušen císařským nařízením Josefa II. roku 1784 a na počátku 19. století byl dokonce zbořen. V té době přestala náročným Ditrichštejnům postačovat jejich boskovická rezidence a tak v letech 1819 – 1826 nechal František Xaver z Ditrichštejna přebudovat objekt bývalého kláštera v zámek.
V roce 1850 vymřeli boskovičtí Ditrichštejnové po meči a prostřednictvím příbuzenských svazků přešly Boskovice na francouzský šlechtický rod Mensdorf–Pouilly.
Po roce 1948 vlastnil boskovický zámek stát, v devadesátých letech však byl zámek svým původním šlechtickým majitelům vrácen.
Boskovický zámek je pozoruhodnou kombinací starší hmoty barokního kláštera s na počátku 19. století dominujícími empírovými idejemi. Starší struktura předurčila čtyřkřídlý půdorys budovy, jenž byl v době vzniku zámku vyloženým anachronismem. Nádvoří obíhají v přízemí na třech stranách zazděné arkády. Z průčelí zámku vystupují mělké rizality s trojúhelníkovými štíty, fasády jsou členěny kordonovými římsami, přízemí zdobí bosáž. Okna rámovaná, zdobená římsovými a trojúhelníkovými frontony, v ose vjezdu vysoký pilastrový řád. Směrem ke hradu navazuje na zámek park, v němž hrabata Mensdorf–Pouilly zřídila empírový skleník s prosklenými arkádami a novogotickou jízdárnu.
Ze vstupní sloupové síně vede trojramenné schodiště, zdobené antickými sochami a obrazy s alegorickými náměty, do reprezentačních místností prvního patra. Z nich je nejvýznamnější hlavní taneční a hudební sál, který vyplňuje prostor dvou podlaží vstupního rizalitu. Sál je zdoben iluzivní malbou, tzv. grisailem. Dalšími pozoruhodnými prostorami jsou růžový salónek, pánský pokoj, rodinný salónek, dětské ložnice, jídelna a knihovna se štukovými stropy, tapetovanými stěnami, iluzivní malbou a cennými soudobými mobiliáři. V zámeckých sbírkách jsou mj. deponovány cenné obrazy nizozemské provenience s náměty války proti Turkům a podobizny rodu Mensdorf–Pouilly z druhé poloviny 19. století. Cenný sběratelský soubor představuje zámecká knihovna s více než 10.000 svazky.
http://www.castles.cz/zamek-boskovice/
Pod skleníkem, prakticky naproti penzionu Pod zámkem, jsme si ještě prohlédli Panský dvůr, dnes je zde Restaurace , kde jsme se dobře naobědvali. Je to komplex bývalých hospodářských budov a čeledníku, vybudovaný v 17. století. Uprostřed čelní fronty je zdoben kamenným erbem rodu Dietrichštejnů. Přízemní čtyřkřídlová budova s centrálním dvorem s dnes zasklenými a částečně vyzděnými arkádami je pokryta sedlovou střechou, která je do dvora prolomena empírovými vikýři. To už byla poslední budova, patřící k zámku, kterou jsme si prohlédli a potom jsme se už vydali na hrad. K zámku ještě patří jízdárna a také Klášter, dnes penzion Pod zámkem.
V pokladně zámku jsme koupili turistickou známku a dostali pěkné razítko do památníku. Za 10 minut už začala prohlídka, naše průvodkyně byla skvělá. Tak nějak přirozeně nám pověděla historii zámku, v jednotlivých pokojích jsme se dověděli vše potřebné k vystaveným exponátům, beze spěchu, ale i bez zbytečného zdržování. Pokoji zámku jsme v klidu proplouvali jako loď na klidném moři a za mírného větru a všemu jsme perfektně rozuměli.
Po 45-ti minutové prohlídce jsme se ještě šli podívat do Zámeckého parku, ze kterého je pěkný výhled na město Boskovice. Tady by mohla prohlídka zámku skončit... Omyl.
K zámku patří ještě zámecký skleník, který dříve sloužil jako stavení ovčíren. Po vyhoření roku 1829 bylo přebudováno v klasický skleník s prosklenými arkádami a předloženým kruhovým bazénem. Skleník původně sloužil jako zámecká oranžérie. Dnes je stavba majetkem města a slouží pro kulturní a výstavní účely. Skleník jsme našli pod zámkem, je to výrazná žlutá budova, u které stojí památný strom.
OTEVÍRACÍ DOBA
Duben a říjen - pouze pro objednané skupiny nad 25 osob
Květen všední den - zámecký areál otevřen od 9.00 do 16.00 hodin Začátky prohlídek (nevztahuje se na prohlídky předem objednané) 10.00, 11.30, 13.00, 14.30 hodin
Květen víkendy ( i svátky) až srpen - hlavní sezóna - zámecký areál otevřen od 9.00 do 17.00 hodin
Začátky prohlídek ( nevztahuje se na prohlídky předem objednané ) 9.30, 10.30, 11.30, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 hodin
Září všední den - zámecký areál otevřen od 9.00 do 16.00 hodin
Začátky prohlídek (nevztahuje se na prohlídky předem objednané) 10.00, 11.30, 13.00, 14.30 hodin
Září víkendy - zámecký areál otevřen od 9.00 do 17.00 hodin
Začátky prohlídek ( nevztahuje se na prohlídky předem objednané ) 9.30, 10.30, 11.30, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 hodin.
VSTUPNÉ
Plné 90,- Kč
Snížené 55,-Kč (děti do 15 let, osoby nad 60 let, studenti do 26 let, invalidé)
Děti do 6 let a tělesně postižení s doprovodem mají vstup zdarma.