Kam a jak jedeme?
Do této části Krušných hor jezdíme poměrně často. Nejčastěji do
Nových Hamrů, kde máme kamaráda. Původně jsme měli dnes vyrazit na speciální akci do národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště. Je však deštivo, akce byla přesunuta na další den. Máme tedy volno, které chceme využít prohlídkou nově otevřené rozhledny.
Za čím jedeme?
Je to město v Krušných horách, nejvýše položené město u nás. Rozkládá se jen kousek od německých hranic – do lázní Oberwiesenthal je to jen 4 km. Město bylo známé hlavně kvůli těžbě stříbra a cínu – ta zde začala již r. 1517. Aby měli kde horníci žít, bylo tu r. 1530 založeno město. Jeho název je prý památkou na návštěvu saského kurfiřta Johanna Friedricha r. 1546. Když mu horníci nabídli k odpočinku sedačku ze stříbra, odmítl ji se slovy: „Tento ušlechtilý kov je vaším chlebem, je to dar Boží“. V pol. 16. století byla objevena i zlatá žíla, ale její těžba stačila jen na 40 let.
Po válce byla většina Němců odsunuta, r. 1947 zde žilo jen 189 obyvatel, ani nyní jich zde nežije o moc víc. V 50. letech 20. století přišlo město i o svá městská práva. Dnes se zde žádné vzácné kovy již netěží, od 13. října 2006 je opět městem, 3. nejmenším u nás. Je však plným turistů, a to po celý rok. Jsou tu dva lyžařské areály a jen o kousek dál směrem na Klínovec je ještě velký lyžařský areál Neklid. V okolí je okolo 70 km běžeckých tratí. Přes město vede řada turistických tras i cyklotras, které vedou také do sousedního Německa.
V jižní části města v malém parčíku je kostel sv. Anny. Je to nejvýš položený kostel v Krušných horách a jeden z nejvýše položených městských kostelů ve střední Evropě. Na místě současného kostela stál již zhruba ve 30. letech 16. století raně renesanční dřevěný kostelík. Dřevěná stavba ve zdejších klimatických podmínkách rychle chátrala. R. 1593 byl nahrazen pozdně renesančním kamenným kostelem, do kterého byly o rok později nainstalovány tři zvony. V pol. 18. století zcela vyhořel. Jen zvony a cínovou křtitelnici z r. 1612 se podařilo zachránit. R. 1771 byl na stejném místě postaven třetí – současný pozdně barokní kostel. Bohužel ho nikdo neudržoval a tak na konci 60. let 20. století byl z bezpečnostních důvodů uzavřen, dokonce se uvažovalo o jeho zbourání. Tomu naštěstí zabránili místní obyvatelé. Aby do kostela nezatékalo, nechal natřít páter František Krásenský z Jáchymova střechu kostela ochrannou barvou. R. 2016 vypsalo město veřejnou sbírku na jeho rekonstrukci. Tak se snad vše v dobré obrátí.
Dominantou centra města je radnice. Když r. 1808 podlehla požáru, kdy shořela i fara, škola a dalších 104 domů, bylo nutno postavit novou. To se povedlo až v letech 1844–1845 v pozdním klasicistním stylu. Je to patrová budova s valbovou eternitovou střechou a s osmibokou věžičkou s hodinami. V budově sídlí městský úřad, je tam místní knihovna. Vchodem je otočena do parku. Zezadu s ní sousedí přízemní budova, kde je Vlastivědné muzeum a infocentrum. Tady každoročně od r. 1994 funguje Ježíškova pošta - veškeré zásilky České pošty jsou zde razítkovány vánočním razítkem, jehož motiv se každý rok mění. A když zde mají Ježíškovu poštu, tak r. 2007 zřídili i pohádkovou Ježíškovu cestu. Je to vlastně naučná stezka, která seznamuje děti s Ježíškem a jeho pomocníky. Na trase jsou domečky i různé dřevěné figurky. Stezka je určena pro děti všech věkových skupin – pro nejmenší okruh měří 5,6 km a nechá se projet i s kočárkem, celý je skoro 13 km dlouhý. Může se projet i na kole, v zimě na běžkách.
Za zmínku ve městě ještě stojí horský hotel Zelený dům, který stojí blízko parčíku s kostelem sv. Anny. Je to nejpamátnější hostinec a hotel města, který byl postaven r. 1542. R. 1917 byl přestavěn a zmodernizován v pozdně klasicistním stylu. Hotel má polovalbovou střechu, je obložen dřevem a zeleně natřen. Ve vstupní hale s otevřenými arkádami se dochoval původní dřevěný kazetový strop. Uvnitř je chlebová pec s pamětním nápisem a s bochníkem chleba. Velká jídelna má dřevěný kazetový strop s dřevěnými dekorativními lustry a je obložena dřevem. Podobně vypadají v přízemí i sál a zadní jídelna. Pamětní nápis připomíná, že r. 1542 zde přenocoval německý reformátor Martin Luther.
Jako další atrakci pro turisty město postavilo volně přístupnou rozhlednu. Je necelý 1 km jihovýchodním směrem – v lyžařském areálu Neklid. Je to však doslova těsně za hranicí katastru města, takže oficiálně patří k Jáchymovu. Její stavba se plánovala již od 90. let 20. století. Postavena byla však až r. 2018 - 2019 a slavnostně otevřena 28. června 2019. Připomíná na výšku postavenou pootevřenou krabičku od sirek o půdorysu 4,2 x 2,2 metry a výšce 7,7 metrů. Dřevěná rozhledna je pokryta nerezovými šablonami – připomíná tak zdejší těžbu stříbra. Po dvou ramenech schodišťového žebříku (2 x 10 schodů) vystoupáte na plošinu ve výši 5,5 metru, kde jsou dvě vyhlídková okna, která mají ochrannou síť. Tam je i zvon, na který se nechá zazvonit. Z vyhlídky je vidět Boží Dar, Jáchymovské údolí, Ostrov, Karlovy Vary, Božídarský Špičák, část televizního vysílače na Klínovci, bývalou celnici a německý Malý Fichtelber. Na vrcholu vyhlídky je otočná kamera, která přenáší aktuální záběry na webové stránky obce.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ve městě se nechá najíst téměř na každém kroku. My jsme v penzionu U Sněhuláka strávili pár příjemných dnů dokonce i s malým vnoučkem. Obsluha zde byla příjemná, jídlo výborné. Přes léto se nechá posedět i před restaurací, která je otevřena i pro veřejnost.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Město je zajímavé, ale z mého pohledu hodně přelidněné. Asi i proto jsem nenašla přímo z města žádnou fotku, i když jsme tam byli již mockrát. Nebo jsem je tak pečlivě zarchivovala, že je nemohu najít. Nádherné je však okolí města. Rozhledna je skutečně zajímavá. Jenže jsme měli smůlu.Vyrazili jsme za naprosto nevhodného počasí. V
Nových Hamrech pršelo, tady jsme se dostali do mraků a měli jsme co dělat rozhlednu neminout. Jen na chvilku se mraky trochu rozestoupily, že jsme viděli náznak města a kousek sjezdovky.
Ostatní informace
Poslední aktualizace: 26.11.2019
Boží Dar – historie a zajímavosti obce a okolí, rozhledna Boží vyhlídka na mapě
Kvalita příspěvku:
1
turista zde byl a hodnotil
5,00
Diskuse a komentáře k Boží Dar – historie a zajímavosti obce a okolí, rozhledna Boží vyhlídka
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!