Božídarská Ježíškova cesta – nejen výlet pro děti, ale i úžasná příroda
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Výchozím bodem našeho cyklo výletu, v počínajícím létě leta páně dvoutisícího desátého je nejvýše položená obec Krušných hor Boží Dar, kterou najdeme severně cca 16 kilometrů od Ostrova. Vydávali jsme se tam trochu z obavami jak kopce zvládne náš malý, tehdy pětiletý, synek. Ale jak se ukázalo rozhodně nebyl brzdou naší výpravy.
Výchozím bodem Ježíškovi cesty je místní info centrum, které najdeme v centru obce, přímo v budově radnice. Dům číslo popisné 1. Zde jsme zdarma obdrželi mapku a zápisníček pro splnění úkolů. Ježíškova cesta má dva okruhy. Malý okruh, určený těm nejmenším dětem, je dlouhý 5 600 m, velký okruh měří 12 900 m a po tom jsme se vydali my. Na cestě je 13 zastávek – domečků kde jsou pro děti připravené úkoly a u většiny jsou i nějaké prolézačky a jiné hrací prvky. Cesta pro děti je tak docela pestrá a kromě kilometrů v nohou se i proběhnou a vyblbnou.
Za čím jedeme?
V info centru nám ochotně vysvětlili kudy se dostat na trasu stezky a to severozápadním směrem kolem hřbitova. Tam už nás čekala upravená cesta přes louku do lesa a první překvapení v podobě vyřezávaných zvířátek a pohádkových postaviček, které neobdivoval jen náš synek, ale všichni. První delší zastávka byla hned u vodníka kde nás kromě něj očarovala mokřadová louka z naprosto unikátní květenou (například suchopýr, orchidejka Prstnatec Plamatý – netrhat!!!!!!! nejde přesadit!!!!!!!!!!). Člověk by se zde vydržel kochat hodiny. Dál vedla cesta lesem příjemných chládkem od domečku k domečku, až do Místa kde se Ježíškova cesta dělí na malý a velký okruh, my jsme pokračovali vpravo po delším okruhu. Po vyjetí z lesa jsme se všichni vyblbnuli na lanové dráze a chvilku poleželi na sluníčku. Odsud na rozcestí Myslivny kde je stejnojmenný rybník a kde se napojíme na Jáchymovskou spojku (cyklostezka číslo 2002).
Čeká nás dlouhé, ne prudké, ale nepříjemně táhlé stoupání až k odbočce (1032m/n.m.) na Božídarský Špičák (1115m/n.m.) – cyklostezka 2008. Měli jsme strach jak to vyšlápne náš synek, který v té době ještě jezdil na kole bez přehazovačky, ale zvládnul to excelentně. Zkoušeli jsme to na podobný převod a bylo to bez šance. :o). Cesta dál nás zavede opět do lesa a sjezdem dolu z kopce až k Blanenskému příkopu. Bohužel ve sjezdu synka napadlo že s námi bude závodit, a to nebyl nejlepší nápad, a jak to bývá, člověk si to uvědomí až když se něco stane. Výsledkem byla vyoraná brázda, halda odřenin, dětské slzičky a dvacet minutek ošetřování.
Blatenský příkop je jedinečnou technickou kulturní památkou. Toto jedinečné vodní dílo zásobovalo nezbytnou vodou krušnohorské doly a později průmyslové závody. Příkop, dlouhý asi 12 km, lemuje naučná stezka se 23 zastaveními. Začal vznikat v roce 1540 a jeho výstavba trvala 4 roky.
Odsud je kousek téměř po rovině po silnici k Božídarským rašenilištím, které jsme však vzhledem k předcházející příhodě jen minuly. Rozhodně však naučná stezka, která vede většinou po povalových chodnících stojí za to. A po posledním domečku jsme zpět a v info centru čekal synka malý dáreček.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najedli jsme se na zahrádce restaurace Penzion Adélka které poskytuje i ubytování turistického typu v samém centru města hned u městského parku. Velmi příjemní a ochotní majitelé, kteří nám i o několik dní později přijeli na pomoc, když jsme se dostali na cestách do nesnází. Můžeme vřele doporučit.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Velice oceňujeme nápad zábavné stezky pro děti, zakomponované do úžasné přírody Krušnohorska, ale o tom nelze povídat to se musí vidět...něco málo e fotogalerii.
Ostatní informace
Ježíškův zápisník a mapka jsou zdarma v info centru, ke koupi turistická známka číslo 68 Boží Dar.