Branice - Vejrovské prohledárium
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Za kulturou • Za sportem • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Branice – Vejrovské prohledárium
Obec Branice se nachází 7 km od Milevska směrem na Písek. Pokud pojedete po silnici směrem na Písek, pak u obce Okrouhlá odbočíte vpravo a po dalších 2 km se dostanete do obce Branice. Zde se můžete hned na začátku občerstvit v Branické hospůdce. Pokud pojedete z Písku směrem na Tábor, pak ve vesnici Křenovice odbočíte vlevo a po 4 km v obci Veselíčko opět vlevo a po dalších 2 km zastavíte na parkovišti u Domu kultury, který navazuje na Branickou hospůdku. V kulturním domě jsou umístěny prostory Vejrovského prohledária. Muzeum bylo založeno spolkem Vejrovské zemanství. Mimo stálé expozice je zde každoročně pořádána výstava kresleného humoru. Návštěvníci si mohou prohlédnout věci našich praprababiček, projít si mapu na níž jsou označeny největší „ poklady „ v okolí. Naučná stezka Vejrovského zemanství je dlouhá 12 km a je na ní 20 zastavení. Třetina z nich je zaměřena na historii oblasti, třetina přibližuje návštěvníkům přírodní zajímavosti a třetina se věnuje fiktivním pověstem o Vejrovském zemanství. Výchozí místo je v Branicích před nádražím. Jednotlivá zastavení jsou osazena informačními tabulemi. Zajímavosti na trase: prohledárium, kulatý stůl – pověst o kulatém stolu, Vejrov – usedlost na okraji Branic ( původ vejrovského zemanství), sudokopytníci – atraktivní příslušníci živočišné říše Vejrovského zemanství, Transversální dráha – historie a současnost železniční tratě Tábor – Ražice, rozhledna Obora – historie bývalé rozhledny na vrcholku návrší Obora ( 570 m.n.m.). Po absolvování naučné stezky může každý navštívit sportovní areál TJ Sokol Branice, kde je možné se občerstvit v příjemné restauraci sportovního klubu, zajít se vykoupat do rybníka Ostrov, přímo na konci areálu, využít tenisový kurt nebo volejbalové hřiště. Po příjemně prožitém dnu si je možné zajistit nocleh v chatkách přímo u rybníka. Před chatkami je zastřešený prostor s možností přípravy teplého jídla z vlastních zásob. Pro ještě lepší informaci využijte www.vejrov.wz.cz, dále je možné využít www.branice.cz nebo obec@branice.cz v případě zajišťování noclehů v chatkách. Všichni kdo navštíví toto krásné místo a využijí i sportovní možnosti rozhodně nebudou zklamáni.
Za čím jedeme?
Muzeum Vejrovské prohledárium, naučná stezka Vejrovského zemanství, sportovní areál, přírodní koupaliště, krásná příroda.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvení v Branické hospůdce, restauraci ve sportovním areálu TJ Sokol Branice, možnost grilování a opékání v zastřešeném prostoru před chatkami z vlastních zásob. Ubytování v chatkách sportovního areálu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Velmi pěkné muzeum prohledária, krásně připravená naučná stezka Vejrovského zemanství, krásný sportovní areál, přírodní koupaliště rybník Ostrov s možností přejet na ostrov v rybníce a procházka lesem ostrova.
Ostatní informace
Pro občerstvení ve sportovním areálu pro opékání a grilování si zajistěte uzeniny, kuřátka a ostatní potraviny z vlastních zásob. V případě ubytování v chatkách, je možné potraviny uskladnit v ledničce u chatek v zastřešeném prostoru pro posezení. Vlakové spoje ČD Tábor - Ražice a opačný směr Ražice - Tábor. Vejrovské prohledárium přístupné v něděli a případně po dohodě v jiný den.