Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Jedeme na dovolenou na Slovensko. Jsme oba v důchodu, tak jsme si ji naplánovali na 5 - 6 týdnů. Chceme si udělat nějakou túru v horách, zastavit se v historicky zajímavých místech a prohlédnout si hrady, zámky i dřevěné kostelíky. Pomalu už se vracíme, jedeme z Prešova na západ a přesně tady je ještě jeden kostelík, na který jsme při našem plánování docela zapomněli.
Obec Brežany je kousek stranou nejen od největšího množství dřevěných kostelíků severovýchodního Slovenska, ale také stranou od hlavní silnice. Ze silnice Prešov – Spišské Podhradie tam ani přímo neodbočíte. Při výjezdu z Prešova se musí odbočit vlevo na silnici č. 546 směr Gelnica, za obcí Rokycany odbočit vpravo. Tato silnice vás dovede už pouze do Brežan. Dál nevede. Nejstarší zmínka o této obci je z r. 1329.
Kostel byl postavený r. 1727 na mírném svahu nad vesnicí. Nejen že je kostel stranou od oblasti Svidníka, kde je kostelíků nejvíc, ale svým vzhledem se od tamějších kostelů odlišuje. Je to vlastně jediný dřevěný kostel v okrese Prešově. Přesto patří mezi nejstarší dřevěné kostelíky na Slovensku. Je to netypická srubová stavba, kde je možno pozorovat vliv gotické římskokatolické sakrální architektury. Spáry mezi jednotlivými trámy jsou bílé. Kostel je tříprostorový, jednověžový. Zvonice je samostatně stojící věž, která střechou není spojena se střechou kostela. Je postavena na sloupech a tvoří tak otevřenou předsíň. Uvnitř jsou dva zvony. Střecha věže, kostela i boční stříšky jsou pokryty šindelem. Na střeše věže je umístěn nádherně zdobený tříramenný kříž. Druhý menší obyčejný kříž je umístěn na protilehlém konci střechy lodě. Okénka mají jednoduchou železnou mřížkou.
Okolo kostela je historický hřbitov, kde jsou hroby s železnými kříži, které pamatují dobu před více než sto lety.
V interiéru je trámová konstrukce mazaná hlínou. Je tam čtyřřadý barokní ikonostas, bohužel se liší doba, ze kdy tento ikonostas je. Jedny prameny uvádí r. 1733, jiné r. 1782. Je rozčleněný točenými sloupy, po kterých se pne vinná réva. Další zajímavostí je, že carské i jáhenské dveře ikonostasu jsou umístěny až za hlavním oltářem.
Kostel je zapsán v seznamu národních památek Slovenska. Stále se v něm slouží římskokatolické bohoslužby.
Jedli jsme v nedalekém Prešově v restauraci Atrium, kde točili Bernarda. Dobré pivo vaří i v prešovském minipivovaru v nově zrekonstruovaném dvoupodlažním sklepu z 15. století na Hlavní ulici - v centru jen kousek od infocentra.
Kostelík se liší snad vším od těch, které jsme už viděli. Ale musím říct, líbil se nám. Těžko bychom řekli, který je nejhezčí. Jen nám bylo líto, že nikde není žádný kontakt na někoho, kdo by nás vpustil dovnitř. Určitě by byl zajímavý i interiér.
Obec leží na rozcestí žluté a zelené turistické značky. Turistický okruh po značené cestě by byl hodně dlouhý, ale v okolí vede spousta cestiček, takže s trochou odvahy by se určitě okruh nechal udělat. Nebo s GPSkou.