Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní
Jedeme na dovolenou na Slovensko. Konečně jsme oba v důchodu, máme spoustu času, tak jsme si na to vyhradili 5 - 6 týdnů. Chceme se zastavit tam, kde je něco zajímavého a kde to neznáme. Chceme si udělat nějakou túru v horách, prohlédnout si hrady, zámky i typické dřevěné slovenské kostelíky, zastavit se v historicky zajímavých městech. Právě město Bytča je prvním slovenským městem, které nás zaujalo, že si ho chceme trochu prohlédnout.
První písemné zmínky o majetku Bytče jsou již z počátku 13. století. Z té doby byl také gotický hrad, který Thurzovové v letech 1571 – 1574 přestavěli na honosný renesanční zámek, který je národní kulturní památkou. Patřil mezi nejvýznamnější šlechtická sídla v Horním Uhersku. Později jej vlastnili Esterházyové a nakonec ho odkoupila rodina velkopodnikatele Poppera. Dnes již není v soukromém vlastnictví. Od r. 1960 probíhá dlouhodobá rekonstrukce.
Lze říct, že celý zámek je tvořen 4 samostatnými objekty. Dominantou byla pravděpodobně cenná budova renesančního zámku s Vysokou vstupní věží, která je bohužel nyní v nejhorším stavu. Stále čeká na rekonstrukci. Nádherně opravený je Svatební (Sobášský) palác s bohatou sgrafitovou výzdobou, který je v návštěvních hodinách přístupný veřejnosti. Proti němu určitě zaujme i vstupní brána se správní budovou. Dnes tam sídlí slovenský Státní oblastní archiv. Ze čtvrté strany areál uzavírají pravděpodobně dřívější hospodářské budovy, dnes je tam otevřena restaurace. Na rozích byly oválné bašty. Zámek byl opevněn, v parkánové zdi byly střílny, okolo byl hluboký příkop se dvěma padacími mosty. Bytča tak byla významnou pevností horní částí Pováží.
Velice zchátralá je synagoga v novorománském slohu na rohu ulic Sidonie Sakalovej a Štefánikové (nedaleko zámku). Byla vybudována na počátku 20. století na místě starší synagogy z přelomu 18. a 19. století. Ještě stále je vidět velmi dekorativní a členitá fasáda. Snad i ta se dočká rekonstrukce.
Jen kousek je to na zajímavě řešené náměstí Slovenskej republiky, který protéká kanál. Dominantu náměstí je římskokatolický kostel Všech svatých. Původní gotický kostel z konce 13. stol, byl stejně jako zámek v 2. pol. 16. stol. renesančně přestavěn. Po požáru r.1904 byl moderně přestavěn. Tím bohužel zanikla je historická renesančně barokní podoba.
Ve městě jsme se pouze zastavili. Je vše skoro pěkně pohromadě, tak jsme neměli potřebu zde ani nic k jídlu shánět. Občerstvit se určit nechá v restauraci v areálu zámku.
Jednoznačně nejkrásnější je Sobášský palác.
Pivaře musím upozornit, že nedaleko synagogy je podniková prodejna zdejšího pivovaru Popper (je vidět, že velkopodnikatel Popper se do dějin města skutečně zapsal). Není to minipivovar, ale stejně jsme neodolali a na radu paní si zakoupili lahvové pivo - světlou dvanáctku a černou desítku. Nejvíc nám však večer chutnalo řezané. Myslím, že tam měli i vlastní nealkoholické pivo a Radlera. To jsme však neochutnali.