Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Místa, jež dříve byla nazývána pražskou periferií. I tam si lze udělat pěkný výlet a při něm navštívit i zajímavá místa. Naše putování začne na nádraží v Horních Počernicích. Od nádraží se vydáme k Chvalskému zámku, který se po rekonstrukci stal kulturním centrem této pražské části. Pak budeme pokračovat okolo hlavní silnice směrem k stanici metra Černý Most, kde se v její blízkosti, a to konkrétně v ulici Generála Janouška napojíme na NS Prahy 14 a po ní budeme pokračovat. Projdeme se přírodním parkem Klánovice-Čihadla, projdeme Hostavicemi a náš výlet zakončíme v Kyjích u skoro 800 let starého kostela sv. Bartoloměje.
Horní Měcholupy, dříve obec za hranicemi Velké Prahy, dnes nedílná součást městské části PrahA 15 . Historie obce je úzce spjata s Chvaly, které se v písemných pramenech objevují již začátkem 12. století v písemných listinách přemyslovského knížete Soběslava I., když Chvaly byly majetkem Vyšehradské kapituly. V první polovině 15. století je ve Chvalech vybudována tvrz, která byla převážně majetkem pražských měšťanů. V roce 1734 tvrz vyhořela a byla přestavěna na renesanční zámek. Po roce 1918 je zámek v majetku státu a v druhé polovině 20. století, kdy zámek vlastní Státní statek, je prakticky úplně zdevastován . V roce 1993 zámek přechází do majetku MČ Horní Počernice. V současné době je zde úmístěna stálá expozice a probíhá zde i mnoho příležitostných výstav a kulturních akcí.
Černý Most, je sídlištní část Prahy, která začala vznikat v 70. letech 20. století. Při jeho stavbě bylo vytěženo mnoho zeminy, která se vozila na místo, kudy prochází i NS Prahy 14. Rekultivace tohoto prostoru byla tak úspěšná, že lokalita byla přiřazena k Přírodnímu parku Klánovice-Čihadla a v součastnosti je krásnou oddychovou zónou obyvatel Černého Mostu. Protéká zde pražský potok Rokytka, na území přírodního parku je i několik rybníků a rybník Pískovna byl dokonce vyhlášen přírodní rezervací.
Hostavice, součást městské části PrahA 14. Za shlédnutí zde stojí zámeček, který je však nepřístupný veřejnosti.
Kyje, obec, která vznikla dle dochovaných pramenů již v 11. století na březích Kyjského rybníka. V minulosti to bývala zemědělská obec s mlýnem a několika velkými statky. Unikátní památkou na časy minulé je kostel sv. Bartoloměje v samém centru Kyjí.
Kostel sv. Bartoloměje je krásná kamenná románská stavba, která vznikla nejspíše v polovině 13, století. Zajímavostí jistě je, že kostel měl v minulosti i obranný a pevnostní charakter a čemž vypovídá šířka jeho zdiva. Až do poloviny 19. století se v okolí kostela i pohřbívalo.
Přímo naproti kostelu sv. Bartoloměje v Kyjích je Restaurace bowling club, kde jsem se náležitě občerstvili.
Kostel sv. Bartoloměje. Krásná románská stavba, jedna z nejstarších na dnešním území hlavního města.
Chvalský zámek je otevřen celoročně od pondělí do něděle od 9 do 17 hodin, vstupné 70,- a 40,- Kč.
Kostel sv. Bartoloměje. Měl jsem štěstí, že zde v sobotu před polednem probíhala bohoslužba, tak jsem se dostal dovnitř. Zda je kostel přístupný i mimo pořádání církevních a kulturních akcí se mi nepodařilo zjistit.