Do Olomouce za domy historickými i historizujícími
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody • Na kole • Se psem
Kam a jak jedeme?
Hanácká metropole je všeobecně známá jako město univerzitní a barokní, ale najdeme tady i množství velmi zajímavých objektů, které nemají nic společného ani se školstvím ani s „baculatým“ slohem zdejších sakrálních památek. A právě o některých z nich bude tento tip na výlet, během kterého uvidíme zdejší největší světskou palácovou stavbu i „domečky“ podstatně menší a téměř zcela neznámé. Nebo alespoň silně a nespravedlivě opomíjené. Přitom v podstatě neopustíme nejhistoričtější centrum Olomouce a od hlavního Horního náměstí i od nejbližších zastávek MHD se vzdálíme max. na několik desítek (v některých případech možná velmi nízkých stovek) metrů. A je naprosto jedno, jakým dopravním prostředkem jsme se sem vypravili ...
Za čím jedeme?
Pomineme-li objekty zcela moderní, stavby z období reálného socialismu i památky z většiny první poloviny minulého století, tak nám v Olomouci stále zůstává k dispozici nabídka všech univerzálních slohů, tedy od toho románského až po secesi. Náš výlet však bude – celkem pochopitelně - zaměřen na období o pár století kratší a rozhodně se nebude vyhýbat ani eklektismu či eklekticismu. Převládat budou domy měšťanské, ale ušetřeni nebudeme ani paláců šlechtických rodů nebo objektů činžovních.
Je přitom zajímavé až překvapující, že mnohé z domů, které zaujmou svou – někdy zcela novou a někdy naopak „historicky patřičně sešlou“ – fasádou hned na první pohled (nebo alespoň na ten druhý či třetí), nejsou dodnes zařazeny mezi naše chráněné památky. A platí to – samozřejmě - i naopak, takže (ne)odborná veřejnost občas práci památkářských komisí moc nechápe
Je třeba pochopitelné, že mezi naše ceněné památky patří např. Petrášův palác (Horní náměstí 25), který je reprezentačním sídlem spojujícím ve své podobě snad všechny významné styly, renesanční Edelmannův palác (Horní náměstí 5) nebo monumentální Salmův palác (Horní náměstí 1), všeobecně označovaný za největší světskou palácovou stavbu v Olomouci. Za pozornost zde ovšem stojí desítky dalších památkově chráněných domů, např. dům U zeleného stromu (Dolní náměstí 9), U zlatého stromu (Horní náměstí 26) nebo renesanční dům s arkýřem (Riegrova 19). Naopak mnohé ty – někdy až vyzývavě – nápadné u památkářů neuspěly. Jedná se např. o růžový dům na Horním náměstí (č. 3) nebo zelený dům v ulici 28. října (č. 13). Oba tyto domy zdobí zejména výrazné maskarony.
Podobně je to i v ulici Slovenské, kde nápadné domy s bohatou figurální výzdobou také mezi naše památky nepatří, zatímco ten za nimi se skromně krčící ano. Přehlédnout bychom neměli ani zajímavé domy na ulici 8. května (např. Komenium, dům U bublináře apod.), na ulicích Pekařská, Opletalova a Ostružnická nebo na třídě Svobody.
Pokud bychom chtěli z olomoucké nabídky vidět alespoň to nejzajímavější (a stačily by bohatě jen objekty nacházející se v historickém centru města), museli bychom zde pobýt alespoň několik dní. Nebo se sem pravidelně vracet. V každém případě budete mít jistotu, že narazíte na spoustu pozoruhodných domů, paláců i funkcionalistických a „polyfunkčních“ staveb. A rozhodmě není nutné se věnovat jen „notoricky profláklým“ domům na obou hlavních náměstích.
Stačí přitom mnohdy jen pohlédnout na štukovou výzdobu, pískovcové portály nebo zdobné prvky vrcholových štítů a atiky. A pokud si navíc rozdělíte historické centrum Olomouce do několika čtverců, sektorů či kvadrantů, můžete takový výlet absolvovat téměř nesčetněkrát ...
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Čas od času člověk pocítí nutkavou potřebu navštívit obchodní centrum Globus, aby zde pozřel něco jemné sekané. Pro někoho je to možná jen romantická vzpomínka na „bufetové mládí“, ale když ona fakt chutná skvěle …
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo: Do Olomouce jezdíme poměrně často, ale hanácká metropole nás stále dokáže překvapovat. Občas stačí „zvednout nosánek nahoru“ a podivovat se nad tím, co jsme dříve přehlédli … třeba pouze proto, že nás na tom domě původně zaujal jen vstupní portál. Potěšila i možnost do některých domů alespoň částečně nahlédnout.
Navíc jsme měli štěstí v neštěstí na počasí. Při odjezdu ze Šumperka bylo hodně nevlídno a při výjezdu z Olomouce hustě pršelo. V čase mezitím nám ten nahoře dopřál pocítit vše od zatažena po jasno, ale bylo to „suchou nohou“.
Nelíbilo: Mohlo být o něco více času (ale zase se je na co těšit příště) a trošku nám vadí nedostatek (ona to je spíše absolutní absence) informací o některých zajímavých olomouckých domech.
Ostatní informace
Tentokrát to bylo opravdu jen o tom co projedeš, sníš a vypiješ. I ta bonusová výstava Jiřího Koláře v Galerii Mona Lisa totiž byla bez vstupného a všem ostatním lákadlům (zejména těm, kde prodávají knihy) jsme se celkem úspěšně vyhnuli.
Bližší popisky u fotografií tentokrát chybí zcela úmyslně, protože nechci laskavého čtenáře nijak ovlivňovat. Ať si prostě každý vybere svého „oblíbence“ bez ohledu na to, jak je onen dům významný a ceněný nebo jaký vztah k němu mají naši památkáři. Netajil jsem pouze názvy ulic, ve kterých se jednotlivé objekty nacházejí.
Akci jsem sice zařadil mezi celodenní, ale dá se podniknout stejně dobře jako půldenní nebo několikadenní. A také ji lze zakomponovat do většího celku na více místech. Hezké a zajímavé domy jsou přece snad v každém městě ...