Do Protivína za krokodýly.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní
Kam a jak jedeme?
Protivínská zoo krokodýlů byla pro veřejnost zpřístupněná v roce 2008 a od této doby je stále populárnější. Je údajně jedinou tohoto typu ve střední Evropě. Návštěvník tady nalezne 22 druhů těchto úžasných tvorů. Je také jediným zařízením v Evropě, která pravidelně rozmnožuje kriticky ohrožené druhy. Na evropském kontinentu má prvenství v chovu velkých krokodýlů amerických. Je tu i největší zastoupení v Evropě, co se týče gaviálů sundských a chová i nejvíce ohrožené krokodýly z Filipín. Je více než jisté, že tyto informace jsou výzvou k zajímavému výletu. A tak jedna říjnová sobota zahalená do mlhy je na jeho počátku. Volíme cestu vlakem a i přes výluku vystupujeme po hodině a čtvrt z rychlíku od Plzně na protivínském nádraží.
Za čím jedeme?
Od nádraží se jde Švermovou ulicí, pokračuje Jiráskovou přes Svatoanenské náměstí, následuje ulice Mírová a po půlhodince jsme před velkou budovou zoologické zahrady. Z města jsme díky mlze ještě nic neviděli a tak jdeme do tropů. A to doslova. Teploměr na začátku prohlídkové trasy ukazuje 31st.C. a vzdušná vlhkost je kolem 90%. Ale uvnitř je to nádhera. Většina krokodýlů spíše představuje dokonalé sochy a jen někteří, především ti menší, dávají na vědomí, že všechno kolem nás je živé. Ti velcí naopak vzbuzují respekt a vtírá se i myšlenka o pevnosti skla mezi námi. Jsou tu i mimina a inkubátor s vejci. Mají tu také i několik jedovatých hadů, želvy a ryby. Přichází ošetřovatel a náraz štaflí o zeď je příčinou k velkému oživení. Začíná krmení a je to hodně zajímavá podívaná. Následná prohlídka s výkladem nám přibližuje život těchto podivuhodných tvorů. Svršky v náruči postupně přibývají a na konci prohlídky jsem jen v tričku. Přesto je jisté, že se sem zase někdy vrátíme.
Skoro dvě hodiny mezi krokodýly jsou pryč a venku nás místo mlhy již vítá sluníčko. Jdeme na Masarykovo náměstí, kde stojí raně barokní kostel sv. Alžběty z let 1661 až 1662 s farou a kaplankou. V budově kaplanky je otevřené informační centrum s příjemnou paní, od které se dozvídáme něco víc o městě. V jižní části náměstí je barokní zámek, jeho přestavba proběhla mezi roky 1717 až 1731. Zámek byl původně gotickým královským hradem ze 14. století a později renesančně upraven. Jižně od zámku je anglický park, ale jak zámek tak i park jsou pro veřejnost uzavřené. V této části náměstí je kaple sv. Jana z Nepomuku, pomník padlým a památný platan javorolistý. Nad náměstím v Zámecké ulici je budova školy z roku 1903. Nástěnné malby na budově navrhl Mikuláš Aleš a a malíř Josef Bosáček je umístil na budovu. Mezi roky 1999 až 2000 byly malby restaurovány. Vracíme se na náměstí a jdeme na návrší nad pivovarem. Zajímavou je tady budova sokolovny a sýpky. Z Mírové ulice k pivovaru vede známá platanová alej. Na návrší býval hřbitov, který byl po roce 1945 zrušen a zůstala tady jen kaple sv. Anny, která byla postavena kolem roku 1690. O něco dále v parku je výklenková kaple Panny Marie. Severní část města je novější, ale je tu několik zajímavých domů z minulého století. Zbývá hezká nádražní budova z dob císaře pána a náš výlet je na konci.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na oběd jsme zašli do restaurace R – erko na náměstí. Obsluha byla ochotná a rychlá, jídlo dobré a místní pivo Platan nemá chybu. Co se ubytování týče, tak se ve městě jistě najde.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Protivínská zoo je velmi zajímavou a poučnou institucí. Průvodce má přehled a dokáže výklad proložit zajímavostmi o jednotlivých krokodýlech. Samotné městečko za návštěvu jistě stojí, ale jeho památky sahají jen do období baroka. Ve městě je i několik drobných sakrálních staveb. Hezky zbarvená alej platanů se jen tak někde nevidí. Nám se tady líbilo.
Ostatní informace
K doplnění jistě patří uvést, že první písemná zmínka o místě je z roku 1282. Městem se Protivín stal až v roce 1899 a místní pivovar byl založen již v roce 1598. Západně od města je obchvat silnice č. 20 z Českých Budějovic do Písku. Od jihu přitéká řeka Blanice a pokračuje dále na sever. Je na východ od nejstarší části města a na druhém břehu je převážně nová výstavba. Tudy také prochází železniční trať z Českých Budějovice do Plzně. Vstupné do zoo je pro dospělou osobu 200,- Kč. Důchodci a studenti platí 160,- Kč. Otevírací doba je od 10.00 do 16.00 hodin. Co nás hodně překvapilo, byl zákaz fotografování v zoo a není možné si ani fotografování koupit. Na dotaz proč tomu tak je, jsem odpověď nedostal. Protivín má přímé vlakové spojení s Prahou, Plzní a Českými Budějovicemi. A to je už vše.