Do Švábenic za dvěma muzejními expozicemi
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Na kole
Kam a jak jedeme?
Městys Švábenice se nachází na rozhraní okresů Vyškov, Kroměříž a Prostějov. První písemná zmínka o Švábenicích je datovaná rokem 1261. Se Švábenicemi je spjato jméno starého moravského panského rodu Švábenských ze Švábenic. Erbovním znamením pánů ze Švábenic jsou čtyři spojené zlaté střely v modrém poli, které bylo předlohou obecního znaku.
Za čím jedeme?
Dominantou Švábenic je kostel sv. Michala ze začátku 18. století, který je svojí vysokou věží nepřehlednutelným orientačním bodem na úpatí Orlovické pahorkatiny. V kostelní věži se nachází kostelní muzeum, které uchovává obrazy, plastiky z historie kostela a fary. V blízkosti kostela v budově staré obecní školy z roku 1838 je umístěno Vlastivědné muzeum Švábenice otevřené v roce 1997. Muzeum je přístupné v neděli a v období velikonočních a vánočních svátků.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Vhodným místem k občerstvení je cukrárna Skácelová na návsi ve Švábenicích, která má otevřeno celý týden včetně sobot a nedělí do 18:00 hodin. Letní zahrádka cukrárny nabízí přijemné posezení pro návštěvníky.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Od kostela sv. Michala je pěkný rozhled na Drahanskou vrchovinu a Předinu.
Ostatní informace
Švábenice se staly působištěm a místem posledního odpočinku učitelky Eleonory Janáčkové sestry Leoše Janáčka. Leoš Janáček často jezdil za sestrou do Švábenic z Brna. Eleonora Janáčková bydlela v domě v těsné blízkosti švábenické školy.