Fotografie (10)
• Foto:
jircak
Kam a jak jedeme?
Na víkend jedeme do
Chebu. Cestou si uvědomujeme, že je zde rozhledna, kde jsme ještě nebyli. Odbočujeme tedy tím směrem.
Za čím jedeme?
V době svého vzniku zde byla pustina - hluboké lesy, bažiny. První písemná zpráva je z let 1366 – 1368. V té době byla uváděna jako součást Nových Čech Karla IV. a zapsána do Zlaté buly. Patřila pod Tachovský hrad. Majitelé obce se střídali, došlo dokonce i k jejímu rozdělení. V letech 1674 - 1848 se stala součástí panství Chodová Planá.
Je známo, že r. 1604 v jižní části současné obce mezi Růžovým a Zámeckým rybníkem stála tvrz. Byla chráněna mohutným příkopem, kterým protékala voda z potoka. Pitná voda se do tvrze přiváděla dřevěným potrubím. Byly zde stáje, pivovar, mlýn a poplužní dvůr.
Druhá prokazatelně dřevěná tvrz s poplužním dvorem byla přibližně ve stejné době na 2 km vzdáleném Panském vrchu. Tam byly sady a ovčín. Zde se hospodařilo ještě koncem 18. století.
Obyvatelstvo se živilo především zemědělstvím, od 17. do poloviny 18. století i těžbou mědi v Cechu sv. Víta jihozápadně od obce. V obci byl švec, krejčí, měli zde hospodu a tři, později i čtyři mlýny. V posledním Hodčíkově mlýně nahradila vodní kolo Francisova turbína, kterou po r. 1950 poháněla elektřina, a to až do r. 1980. Od 20. let 20. století až do zač. 2. světové války tady fungovala i cihelna. Od r. 1787 vedla přes obec pravidelná
linka poštovních dostavníků. V současné době řada lidí pracuje ve službách v
Mariánských Lázní.
V obci byla i silná židovská komunita. Když r. 1683 byli Židé vyhnání z Plané, našli útočiště mimo jiné i v této obci, kde se připojili k místní židovské menšině. Měli zde vlastní školu a v letech 1901 – 1903 si směli postavit novou synagogu. Již v říjnu 1938 začali své domovy někteří Židé opouštět. Po Křišťálové noci 10. 11. 1938, kdy byla jejich synagoga vypálena a pomníky na hřbitově povaleny, odešli definitivně i ostatní Židé. Po válce se nevrátil nikdo. Jako památka na ně se zachoval lesní židovský hřbitov na východním svahu Panského vrchu, 2 km západně od obce. Odborníci ho hodnotí jako velice cenný s náhrobky barokního a klasicistního typu. Nejstarší jsou z r. 1656, 1673 a 1683. Ze života zdejší ortodoxní židovské rodiny jsou romány Norberta Frýda Vzorek bez ceny a pan biskup aneb Začátek posledních sto let, Hedvábné starosti aneb Uprostřed posledních sto let, Lahvová pošta aneb Konec posledních sto let. V knihách popisuje skutečné zkušenosti zdejších Židů. Jeho dědeček odtud pocházel. Také proto zde od 13. 9. 2003 má tento spisovatel pamětní desku.
Na sever od židovského hřbitova blízko cyklostezky jsou po neznačené cestě přístupné prameny tří kyselek – Panské, Štolní a nejnovější Potoční.
Na Panském vrchu na jih od židovského hřbitova je kovová Panská rozhledna. Byla vybudována současně s věží mobilního operátora a oficiálně zpřístupněna dne 15. listopadu 2008. Věž je 55 metrů vysoká a na vyhlídkovou plošinu ve výši 40 metrů vede 207 schodů. Je tedy co šlapat. Je z ní kruhový výhled na Slavkovský a Český les, Dyleň, Mariánské Lázně, Lázně Kynžvart, Přimdu, Smrčiny a Krušné hory. Je volně přístupná. V době od od 1. prosince do 14. března je z bezpečnostních důvodů uzavřena. Až k ní se nechá vyjet autem.
Rozhlednu, židovský hřbitov a prameny spojuje 4,7 km dlouhá skoro okružní naučná stezka Panský vrch, která u rozhledny začíná. Je na ní 7 zastavení, kde se dozvíte informace o zdejší geologii, bývalém zdejším vojenském prostoru i o motokrosovém areálu, okolo kterého tato stezka vede.
Tam také na ni navazuje další 4,4 km dlouhá naučná stezka Cech svatého Víta. Její součástí je 1,2 km dlouhý okruh po povalových chodníčcích na mokřadech v místech bývalého cvičiště. Na 9 informačních tabulích se dozvíte informace nejen o bývalém vojenském prostoru, ale i o vzácných druzích rostlin a živočichů. Tato trasa není okružní, ale zpátky se nechá vrátit po zhruba 2 km dlouhé cyklotrase.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme se zastavili jen u rozhledny, protože jsme moc času neměli. Asi je však lepší si svačinu a pití vzít s sebou. Na oběd se pak nechá zajet do
Mariánských Lázní.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Hodnotit mohu jen rozhlednu, která je, jak já říkám, bez nápadu, ale s hezkým výhledem. Jen bohužel popisky chybí. Ale co bychom chtěli, když je na ni vstup zdarma.
Ostatní informace
Větší část naučných stezek vede po cyklotrase, řada cyklotras je i v okolí, takže kolo se zde určitě užije. Okruh od vlaku v Mariánský Lázních s projetím naučných stezek je něco přes 20 km. Po rovině to sice není, ale výškových 300 metrů se snad na kole nechá zvládnout.
Poslední aktualizace: 5.6.2019
Drmoul – historie obce, kde žila i židovská menšina, Panská rozhledna a naučné stezky na mapě
1
turista zde byl a hodnotil
5,00
Diskuse a komentáře k Drmoul – historie obce, kde žila i židovská menšina, Panská rozhledna a naučné stezky
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!