Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na hory • Na kole • Se psem
Tento tip na výlet je určen hlavně turistům, kteří z různých důvodů navštíví lázně Luhačovice a nechtějí celé dny jen popíjet či inhalovat Vincentku, korzovat kolonádou a „zevlovat po bulvárech“. Během nedlouhé příjemné procházky budou odměněni pohledem na slavný skalní útvar, navštíví místo, kde se v minulosti mělo nacházet slovanské hradiště s obětištěm i malý hrádek, a dobudou vrcholu nabízejícího výhledy, další skalky i lesně-skalní pomník obětem fašismu.
Doprava do Luhačovic určitě není problémem (z mnoha míst, mezi která Šumperk – na rozdíl třeba od Prahy nebo Olomouce - již několik let nepatří, sem zajíždějí přímé vlaky), pro pohyb po okolí lázeňského města se již většinou hodí nějaké vlastní přibližovalo. My v tomto případě odstavili auto na parkoviště v Provodově.
Odsud se vydáme po zelené NS Pod Starým Světlovem (chvíli nám bude dělat společnost i žlutá TZ) směrem severozápadním, abychom se vzápětí stočili k jihu. Celou dobu jdeme do kopce, ale nejedná se rozhodně o nic náročného (celkově nastoupáme na 2,3 km 163 m).
Naším hlavním cílem je skalní útvar Čertův kámen s fragmenty skalního hradu Rýsov, které jsou od našeho výchozího bodu vzdáleny 1,6 km. Jejich dosažením navštívíme současně chráněnou přírodní i kulturní památku, což je záležitostí poměrně unikátní a tudíž i potěšující.
Poté si ještě přidáme dosažení vrcholu Rýsova nacházejícího se v nadmořské výšce 542 m. To už máme za sebou 2,1 km a nabídnou se nám i nějaké výhledy, včetně toho na poutní areál Malenisko. Poslední naší zastávkou bude – na nízké skalce umístěný – pomník obětem fašismu. V té chvíli jsme od zaparkovaného auta vzdáleni přibližně 2,3 km.
Stejnou cestou se pak vracíme zpátky, díky čemuž vznikl i název článku. Přes čertův kámen (skála) jsme prošli 2x, přes Rýsov (hrad a vrchol) celkem 4x. A byla to velmi příjemná přespolední procházka.
Možností je zde povícero, my ale jako místo ubytovací i stravovací zvolili lázeňské město Luhačovice.
Celý tento výlet jsme brali jako jeden z bodů našeho nedělního programu. A rozhodně jsme této volby nelitovali. Pohyb na čerstvém vzduchu, na říjen až abnormálně hezké počasí (jen ten studený vítr trochu vadil) a již zmíněné spojení přírodní i kulturní památky prostě zklamat nemohou.
Během samotného výletu jsme nikde neutráceli (v podstatě ani nebylo kde), takže raději přidám pár informací o nejdůležitějších navštívených místech.
Čertův kámen je mohutný skalní blok dosahující výšky téměř 11 metrů. Je tvořen slepencovými a pískovcovými lavicemi, ve kterých zvětrávání vymodelovalo různé pukliny, skalní dutiny, žlábkové škrapy a skalní mísy. I díky tomu je dnes tento skalní útvar PP. V dobách dávno minulých pak byl Čertův kámen stavebně zakomponován do skalního hradu Rýsov. Přírodní památku Čertův kámen obklopuje bučina s příměsí dubu zimního a borovice lesní.
Zřícenina (i když v tomto případě je to výraz dost nadnesený) skalního hradu Rýsov se nachází v těsné blízkosti Čertova kamene. Hrad vznikl – na půdorysu ve tvaru rovnoramenného trojúhelníka - pravděpodobně někdy na přelomu 13. a 14. století a dnes jej můžeme označit spíše za zaniklý. Jako pustý je, koneckonců, uváděn již v roce 1517. Hrad prý stával na místě pravěkého hradiště z konce doby bronzové, ale tato domněnka byla později vyvrácena – obě místa od sebe dělí asi 500 m.
Kámen i hrad bývají různými legendami spojovány s Kelty i pohanskými Slovany. Z těch se později stali křesťani a ti sami sebe přesvědčili, že na tomto místě přebývá čert, který požírá jejich dobytek. A tak na Rysově vznikl Čertův kámen.
A ještě závěrečné PS: Kdo by si chtěl tento výlet prodloužit o návštěvu nedalekého poutního areálu Malenisko a zříceniny hradu Starý Světlov, může využít následujícího odkazu: https://www.turistika.cz/…ail