Loading...
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Vyrazíme do Jestřebích hor, do okolí Malých Svatoňovic, kde se narodil Karel Čapek, do míst, které Čapek překřtil na Brendy a kam umístil třeba svou pohádku o lopežníku Lotrandovi. Výlet začneme právě v Čapkově rodišti, kam se velice snadno dostaneme vlakem.
Z vlakového nádraží vyrazíme po červené značce směrem na místní náměstí. Zde si můžeme prohlédnout kostel Panny Marie Sedmiradostné a k němu přiléhající kapli s mariánskou studánkou. Z náměstí pak začneme stoupat po modré značce k nejvyššímu vrcholu Jestřebích hor, na Žaltman. Jen co mineme poslední stavení Malých Svatoňovic objeví se po naší levé straně pěkně zrekonstruovaný vstup do černouhelné štoly Kateřina. Po cestě pak ještě mineme pár pozůstatků z doby, kdy se v této oblasti hojně černé uhlí těžilo. Hned za štolou pak začíná mariánský sad s pěkně opravenou křížovou cestou, která je zakončena Božím hrobem. Po modré značce pokračujeme přes rozcestí U Šrejberky až ke křížení se zelenou značkou, která nás bude vést až k nejvyššímu vrcholu Jestřebích hor. Ještě než dorazíme na Žaltman samotný, uvidíme po cestě několik řopíků, němých svědků dob, kdy se naše země připravovala na světovou válku. Pak už vystoupáme na Žaltman. Nachází se na něm rozhledna železné konstrukce. Celkový výhled odsud musí být za pěkného počasí krásný, já měl ovšem smůlu. V den mé návštěvy se daleké výhledy prostě nekonaly. Od rozhledny pak jdeme stále po zelené značce až do osady Paseka, kde je šance se občerstvit v turistické základně na Jestřebí boudě. Z Paseky se následně vydáme po značce červené směrem na Radvanice. Hned po vstupu do obce míjíme kostel sv. Jana Křtitele. I zde je šance na občerstvení a to v místním penzionu, ke kterému nás zavedou místní směrovky. Navíc je to asi jediné místo, kde lze zakoupit turistickou známku 642 Žaltman. Z Radvanic budeme pokračovat po modré značce a asi po kilometru opět začneme stoupat, aby jsme podruhé přelezli přes hřeben Jestřebích hor. Po zdolání hřebene se stejnou cestou, kterou jsme se poprvé nahoru vyšplhali, spouštíme do údolí směrem k Malým Svatoňovicím. V městečku samotném je ještě možno navštívit místní muzeum bratří Čapků.
Mimo míst, která jsem již zmiňoval tj. Jestřebí bouda na Pasekách a pension v Radvanicích se dá občerstvit i na konci cesty v některém z podniků v Malých Svatoňovicích.
Krásná příroda a asi nejvíce mě zaujala pěkně opravená a udržovaná křížová cesta s Božím hrobem.
Rozhledna Žaltman: volně přístupná bez vstupného.
Jestřebí bouda, zvaná též Řehačka, která je spravovaná KČT v Úpici jede na víkendový provoz tj. od pátečního podvečera do neděle a o svátcích.
Penzion v Radvanicích: celoroční provoz.
Muzeum bratří Čapků otevřeno od května do října kromě pondělí v časech 8-12 a 13-16 hodin. V hlaní turistické sezóně otevřeno do 17 hodin. Vstupné 30 a 15 Kč.