Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Jedeme na dovolenou na Slovensko. Jsme oba v důchodu, tak jsme si ji naplánovali na 5 - 6 týdnů. Chceme si udělat nějakou túru v horách, prohlédnout si hrady, zámky i dřevěné kostelíky, ale také se zastavit v historicky zajímavých městech. Při cestě ze Staré Lubovně do Bardejova je poměrně nedaleko hlavní trasy kostelíků několik.
Do Hervartova jsme přejížděli z kostelíka v obci Krivé. Nevraceli jsme se na hlavní silnici ze Staré Lubovně do Bardejova, ale pokračovali dál na jih, kde jsme pak odbočili přímo do obce Hervartov.
První písemná zmínka o obci je z r. 1406, ale údajně byla založena již v 11. století německými lesníky. I později se zde živili těžbou a zpracováním dřeva (vyráběli se zde štípané šindele), ale také rolnictvím a chovem dobytka. Byly zde i sklárny.
Dominantou obce je na malém návrší postavený dřevěný gotický kostel. Tento původně dvouprostorový dřevěný kostelík je z konce 15. století a je to jeden z nejstarších a nejcennějších gotických kostelů na Slovensku. Má nezvykle vysokou a strmou šindelovou střechu, bohatě zdobená okna. Na přelomu 16. a 17. století byla přistavěna mohutná věž s kovaným křížem. Pod ní se původně nacházel otevřený prostor, který byl během 19. století uzavřen. Tím vznikla předsíň neboli babinec.
Ve vzdálenosti 3 - 15 metrů od kostela je areál chráněn kamennou palisádou, která je zakryta šindeli.
V kostele se zachovala původní kamenná dlažba. Interiér se však často upravoval. Také proto, že nejdříve cca 150 let sloužil evangelíkům, později protestantům. V té době - v r. 1665 přibyly nástěnné malby a bohatě vyřezávaná kazatelna. V 18. století byl interiér upraven barokně a začátkem 19. století přibyly i pozdně barokní malby. Koncem 19. století byl ještě upraven neogoticky.
Současný interiér je po provedení památkových úprav, byla obnovena i původní výmalba. Hlavní oltář je z doby mezi roky 1460-1470, koncem 20. století byl zrestaurován do původní podoby.
Kostel byl v r. 2008 zapsán do seznamu Světového dědictví UNESCO.
V obci jsme se jen na chvíli zastavili, nesháněli jsme zde nocleh, ani jídlo.
V kostele jsou na stěnách nádherně zrestaurované a skutečně zajímavé fresky. Takovou výmalbu jsme ještě neviděli.
Další, co nás zaujalo a s čím jsme se jinde nesetkali, je množství malých domečků, které se v obci a zvláště okolo kostela nachází. Jsou to historické sýpky, které sice už neslouží původnímu účelu, ale jsou hezky zrenovované.
V kostele je možná komentovaná prohlídka za jednotné vstupné 3 Eura na osobu. Snížená cena pro studenty nebo důchodce stanovena není, ale když jsme tam byli my, povídal pán, že záleží na nás, zda máme a dáme. Samozřejmě jsme zaplatili, pak nám dovolil si interiér nafotit, ale bez blesku. A protože byl kostelík krásně nasvícený, tak i ty fotky jsou poměrně slušné.
Na náměstíčku - těsně pod kostelíkem je v poměrně nové nebo nově upravené budově infocentrum. Je sice pravda, že bylo zavřené i v době, kdy psali, že má být otevřeno, ale důležitá informace je jiná. V téže budově jsou přístupné toalety, které v době naší návštěvy byly otevřené, a to i večer.
Poslední informace se týká turistických aktivit. Obcí prochází červená turistická značka, po které můžete dojít na rozhlednu Žebrák. Nahoru je to asi 3,5 km, ale cesta je prý náročná - do prudkého kopce, dle průvodce v kostele je to nahoru aspoň 1,5 hodiny. Z vlastní zkušenosti to potvrdit nemohu, večer se nám tam už nechtělo a druhý den pršelo.