Kam a jak jedeme?
Z
Jablonce nad Nisou odjíždíme jižním až jihozápadním směrem a směřujeme už pomalu domů. Ještě na jeho okraji (myslela jsem dokonce, že jsme už Jablonec opustili) je na mapě označena historická budova vodojemu. Je to na trase, tak se tam musíme zastavit.
Za čím jedeme?
Jedeme Sokolovskou ulicí a parkujeme na malé odbočce, kde je označené vyhlídkové místo. Jablonec odtud máme jako na dlani. K vodojemu se kousek musíme vrátit, ale všimli jsme si pěšinky v lese. Směr má dobrý a je to určitě lepší než jít po silnici. Za chvilku na palouku vidíme moc hezky opravený secesní vodojem. Byl postaven r. 1915, kdy byly na jižním svahu kopce objeveny silné vývěry vody. Vodovod sloužil obyvatelům Horního Kokonína a části obce Vrkoslavice. Využíval se až do 2. pol. 20. století. Jako nepotřebná stavba se dál neudržoval a chátral. Své udělali i vandalové. Podzemní vodní komory prý využívala i jedna kapela jako zkušebnu, byla tam i skládka odpadků. Na počátku 21. století se uvažovalo dokonce o jeho demolici. I když se zázraky prý nedějí, byl vodojem v březnu 2015 zapsán na seznam kulturních památek a opraven. Dne 10. října 2015, přesně 100 let od jeho postavení, byl slavnostně předán veřejnosti. Nyní slouží jako vyhlídka, ale prý i pro svatební obřady v přírodě.
Další vyhlídka je jen kousek od vodojemu. Tato rulová skalka s prostým názvem Vyhlídka se lidově nazývá Šnupštajn. Jméno je odvozeno od přezdívky majitele pozemku, který měl zálibu ve šňupání tabáku. Tato 7 metrů vysoká skála s úzkou průrvou se využívala k výhledu vždycky. R. 1902 na její vrchol umístil Německý horský spolek pro Ještěd a Jizerské hory kovové zábradlí a k plošině postavil kamenné schodiště. Dokonce se nějaký čas uvažovalo i o postavení rozhledny. Na skále býval velký kříž, který sem nechala přemístit z křižovatky cest u nedalekého domu č. 23 paní Gertruda Wenzel. Kdy přesně k tomu došlo se neví, stejně jako není známo, kdy zmizel. Dnes na skalku vede kovový žebřík a na vrcholu je opět kovový tepaný kříž.
Ze skalky i z vodojemu je stále zajímavý pohled na Jizerské hory a na Jablonecko. Moc hezky byla vidět na severovýchodě
rozhledna Černá Studnice.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najedli jsme se v Jablonci – v restaurantu Na staré poště. Na pivo jsme však zašli do
pivovaru Volt. Samozřejmě možností, kde se najíst je celá řada.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Vodojem je hezky opravený a celá louka i se skalkou vypadá moc hezky, zvlášť na podzim, když se začínaly stromy vybarvovat.
Ostatní informace
Přes louku vede
modře značená trasa, která je od Dolní Černé Studnice (3,5 km) až na křižovatku Rádlo – U lesa (3 km) označená jako Hřebenovka. Samozřejmě se nechá dojít dál až do obce Rádlo, kde je vlaková zastávka (3 km). Modrá pokračuje i z Dolní Černé Studnice nebo se nechá pokračovat po zeleně značené Hřebenovce k
rozhledně Černá Studnice (2 km).
Na silnici pod vodojemem vede
naučná stezka Jany a Josefa V. Scheybalových. Celá měří 26 km a je určená po pěší i cyklisty a spojuje Jablonec (začíná nedaleko Mírového náměstí u infocentra) s Trutnovem (končí u Dlaskova statku). Skládá se ze dvou částí, první vede z Jablonce přes Rychnov u Jablonce n. Nisou přes
rozhlednu Petřín do Pulečného a je na ní 15 zastavení. Druhá část vede od
rozhledny Kopanina přes
zříceninu hradu Frýdštejn do Turnova a je na ní 10 zastavení. Na stezce se dozvíte informace o zdejší historii i krajině.
Poslední aktualizace: 17.3.2019
Historický vodojem na Dobré Vodě a rulová skalka Vyhlídka na mapě
Diskuse a komentáře k Historický vodojem na Dobré Vodě a rulová skalka Vyhlídka
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!