Loading...

Horní Blatná, díl třetí

Tipy na výlet Rodina s dětmi Celodenní výlet Do přírody

Kam a jak jedeme?

Když jsme tu před těmi už desítkami let s dětmi pobývali, byli jsme tak dvakrát na výletě ve vesnici (či městečku?) Potůčky. Věděli jsme, že tam je už všechno jinak, ale procházka přes lesy to tenkrát byla pěkná, inu na poslední výlet jsme se vypravili tam.

Dokonce jsme i pohrdli značenou cestou a vydali se ke kapličce severně od náměstí. Ani potom jsme značku nehledali a vyšli jsme luční cestou, která vedla přibližně správným směrem.

Na křižovatce nad městečkem jsme se dali Doprava, ale to spíš s tušením pěkných výhledů, než pro obavy z nějakého zabloudění. Do Potůčků by nás zavedly obě cesty, ta naše měla ještě tu výhodu, že nestoupala.

Výhled na Blatenský vrch se povedl, ještě lepší byly pohledy do údolí Kozího potoka notně poznamenaného starou důlní činností. A ještě před koncem louky jsem se zastavil na delší pokec s admirálem babočkou.

Vnořili jsme se do lesa a pod kopcem jsme i zahlédli červenou značku. A just jsme po ní nešli. Radši jsme odbočili doleva na širší lesní cestu. Přes nebe přecházel nějaký útržek fronty, takže světla ubylo, ale jeden z potůčků jsem udržel.

Na značku jsme nakonec nevyhnutelně narazili, napřed na červenou a žlutou, od nich ale za chvilku odbočovala po pěkné cestičce zelená. I ta vedla k cíli. Pozůstatky staré důlní činnosti byly vidět i tady.

Značka nás ale zanedlouho opustila. Na té křižovatce jsem dlouho bádal nad mapou. Dokonce tu i jakási informační tabule naučné stezky byla. Bylo možno jít po pěšince strmě se svažující mezi chaty, u které nebylo poznat, jestli nekončí někde u vrátek, nebo po cestě pohodlnější, evidentně i průjezdné. Po nějaké, nepříliš dlouhé, době de ukázalo, že pěšinka byla správně, i když jí i nějaký nervózní pejsek hlídal. Ale nic se nedělo, do Potůčků jsme jen přišli z trochu jiné strany a bylo tu i leccos vidět. Cedulku, kterou jsme potkali, jsem poslal kamarádovi, má ženu i dceru Dorotu. Ocenil to, prý přeposlal mnoha jejich společným známým.

Hned poté se na dvoře usedlosti po našem pravoboku vyskytoval kozel až extrémní velikosti. Motal se tam i poník a byli asi tak stejně velcí. Společné foto si ale zřejmě nepřáli.

Prvním místem, které jsme z Potůčků viděli, bylo úpravné sídlišťátko. Několik domů postavených takřka v obranné pozici, uvnitř bloku parkoviště s důrazným upozorněním, že tady smí stát jen místní. Vyšli jsme na silnici, vlevo na obzoru se rýsoval dům, který vypadal jako hospoda pro místní, Doprava se šlo do centra obce, mělo tam být i informační středisko, které jsem z nějakého, dnes už neznámého důvodu toužil navštívit. Bylo sice pár minut po polední pauze, ale nikde nikdo. Šli jsme dál a ocitli jsme se v jiném, a pro nás nepříjemném světě. Z vesničky v krušnohorském údolí se stala jedna velká tržnice, převážně vietnamská, ale i jiné národnosti tam byly, prodávaly a nakupovaly. Špurky, houby, borůvky, oděvy, potraviny, jen knihkupectví jsem tam nikde neviděl. A nával tam byl, davem lidí projížděla auta i motorky, parkovaly na všech možných i nemožných místech, stres.

Došli jsme až ke křižovatce, po které se člověk mohl vydat buď na německou stranu, nebo do vnitrozemí, ale my jsme raději dali zpátečku. Pavlínu ještě zlákal poutač na hospodu, která byla trochu bokem ve svahu. Ceny se jí zdály mírné. Přehlédla, že jsou v eurech.

Zarazili jsme se až, u teď už otevřeného informačního střediska, kde jsem pro Pavlínu sebral pár informačních letáků (ona je docela sbírá) a informaci, že ta nadějná hospoda pro místní je i penzion, ale pravděpodobně otevírá až ve čtyři. Vedle byl parčík s lavičkami, tak jsme si posloužili rohlíkem se salámem a vodou z vlastních zásob.

Informace, kterou jsem obdržel, byla správná. Vyvěšený jídelníček i rozestavěné reklamní tabulky slibovaly pravé kulinářské zázraky za ceny mírné a v korunách, ale opravdu až od šestnácté hodiny. Blížila se čtrnáctá.

Jen kousek cesty po silnici a za železničním přejezdem se objevila žlutá značka, která nás měla nasměrovat zpět do klidné Horní Blatné. Samozřejmě, že stoupání je tu výživné, co jsme sestoupili, musíme i vystoupat. Pavlína samozřejmě zmizela v dáli a mně dohnali dva postarší mládenci v odění nepříliš turistickém. Sandály, silonové bundy, silonovou tašku v ruce jeden třímal. Ukázalo se, že jsou to brigádníci z jednoho skladů v Potůčkách. Po dlouhé době mají pár hodin volno a chtějí se podívat po okolí. Jak daleko je to na ten Blatenský vrch? Přečetl jsem si před chvilkou rozcestník, informaci o nějakých čtyřech či pěti kilometrech do kopce (v posledním úseku do strašného, však jsme ho včera scházeli), jsem doplnil útěchou, že nahoře je občerstvení s dobrým pivem a českými cenami. Jejich zrychlení bylo úžasné, Pavlína si snad ani nevšimla, že ji předběhli.

Minuli jsme zelenou odbočku, po které jsme šli do Potůčků, i tu cestu, po které jsme přišli, potkali se s červenou značkou, a nakonec jsme se přeci jen vyšplhali na místo, kde se ta červená od žluté oddělovala. Žlutá po velké cestě, štěrkované, se zbytky asfaltu, červená po hebké, skoro netknuté pěšince kolem potoka.

Trochu se mi ten potok zdál na přírodní úkaz moc rovný, až na konci tohoto příjemného úseku jsem zjistil, že jsem se nemýlil. Část vody Kozího potoka tu byla odkloněna pro zásobování starých důlních děl a my jsme se vlastně uprostřed hor ocitli na ostrově. Vlevo Kozí potok a tam někde vpravo taky. A bylo se i na co dívat, tu prosluněný pařez nad korytem, tu muchomůrka, u které jsem se dlouho zdržel, než jsem ji v lesním šeru zdokumentoval.

Byla to jedna z mála mladých houbiček, které jsme za třetí den procházek viděli.

Pavlína na mě čekala právě u té informační tabule. Už cestou do Potůčků jsme ji zahlédli. Značku jsme opustili a vraceli jsme se po vlastních stopách, po cestě neznačené. Ještě jsem si myslel, že si na kopci zase pokecám s nějakou babočkou, ale když jsme vyšli z lesa, zjistili jsme, že se začíná kvapem zatahovat. Déšť nás naštěstí chytil až v hospodě, a že to byla pořádná přeprška. Tentokrát to Modrá Hvězda nebyla, ale bohužel jsem si jméno nezapamatoval. Na internetu jsem potom zjistil, že na tom místě existuje jen prosperující pension na prodej. A to jsem tam chodil na pivo (a Pavlína tvrdí, že můj pohyb po republice by Statistický úřad mohl vysledovat podle vzrůstu a poklesu jeho spotřeby, no prostě ženská, přehání).

Návrat nám byl ulehčen zhoršením počasí trvalejšího charakteru. Najednou byl skoro podzim, a to nejen na horách. Nechtělo se nám ještě domů, stavili jsme se u mámy a jejích pejsků. Ale potom už konec výpravy.

Za čím jedeme?

Vydali jsme se, třebaže trochu jinými pěšinami, po stopách dětství našich potomků. Pěšinky byly pěkné, ale v dílčím cíli jsme narazili na tvrdou realitu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytování v penzionu Florián jsem vychvaloval už dvakrát. Jak jsme pojali večeři je už uvedeno v předchozí kapitolce. To, že si nepamatuju jméno restaurace, je zdá se jedno.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Cesta krásná, ale samotné, dříve malebné, Potůčky se mohou líbit snad jen masochistovi nebo šílenému nakupujícímu. Těch snad mezi turisty mnoho není.

Ostatní informace

Vstupné se neplatí, ale dobrou radu mohu dát. Do centra Potůčků nevstupujte, když už to jinak nejde, tak s rukou na peněžence a projít co nejrychleji. Však vám to okolí vynahradí.

Poslední aktualizace: 14.11.2012
Horní Blatná, díl třetí na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Horní Blatná, díl třetí

Zaječí hora – zcela jistě nejzápadnější tisícovka a patrně nejmenší rozhledna České republiky
Zaječí hora – zcela jistě nejzápadnější tisícovka a patrně nejmenší rozhledna České republiky
Vrchol
Zaječí hora či Zaječí vrch lze na mapě objevit lehce, v terénu je…
0.5km
více »
Krušné hory:  Perninské rašeliniště; procházka 4 km: skalní město Jindřišské skály – Na strašidlech
Krušné hory: Perninské rašeliniště; procházka 4 km: skalní město Jindřišské skály – Na strašidlech
Cestopisy
Pondělí 6. 5. 2024 - odpoledne Po dopoledním programu a po obědě j…
1.9km
více »
Horní Blatná, díl první
Horní Blatná, díl první
Tipy na výlet
Před lety mnoha (dohodli jsme se zhruba na dvaadvaceti), když byly naše dětičky malé a poměrně roztomilé a Pavlína byla ještě…
2.3km
více »
Přes Vlčí jámy na dvě rozhledny
Přes Vlčí jámy na dvě rozhledny
Trasa
Od nádraží v Horní Blatné po červené TZ přes městečko a po naučné stezce…
2.6km
více »
Krušné Hory - Klínovecko - 27,5 km
Krušné Hory - Klínovecko - 27,5 km
Trasa
Popis trasy naleznete na adrese:http://ondra-pdvyv.wz.cz/odkazy/LVI-S.htm …
2.6km
více »
Jelení
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Jelení
Přírodní park
Přírodní park Jelení se rozkládá v severozápadní části Karlovarského okre…
2.7km
více »
Horní Blatná, díl druhý
Horní Blatná, díl druhý
Tipy na výlet
Teď už jsme nechtěli jít po vlastních stopách, alespoň většinou. Už kdysi jsem z jakési výstavy přinesl leták, ve kterém bylo…
2.8km
více »
Horní Blatná - měšťanský dům č.p. 127
Horní Blatná - měšťanský dům č.p. 127
Dům, budova
Měšťanský dům č.p. 127 se nachází v Bezručově ulici. Jedná se o stavbu z…
2.8km
více »
Naučná stezka Horní Blatná - Vlčí jámy
Naučná stezka Horní Blatná - Vlčí jámy
Chodník, naučná stezka
Naučnou stezku Horní Blatná - Vlčí jámy tvoří necelých 5 km dlouhý okruh…
2.8km
více »
Krušné hory: Horní Blatná - trochu historie; okruh 4 km: naučná stezka Horní Blatná - Vlčí jámy (Vavřincova lavička, Ledová jáma, Blatenský vrch a rozhledna) - naučná stezka Blatenský vodní příkop (její konec) - štola Vavřinec - Horní Blatná
Krušné hory: Horní Blatná - trochu historie; okruh 4 km: naučná stezka Horní Blatná - Vlčí jámy (Vavřincova lavička, Ledová jáma, Blatenský vrch a rozhledna) - naučná stezka Blatenský vodní příkop (její konec) - štola Vavřinec - Horní Blatná
Cestopisy
Neděle 5. 5. 2024 V době květnových svátků měl náš malý školáček …
2.9km
více »
Horní Blatná
Horní Blatná
Městečko
Horní Blatná leží v Západních Čechách, severním směrem od města Karlovy V…
2.9km
více »
Letní sníh - Ledová jáma
Letní sníh - Ledová jáma
Tipy na výlet
I v těchto parných dnech můžeme spatřit na našem území sníh. Je to opravdu ojedinělý úkaz na území České republiky. Mluvím o Ledové…
2.9km
více »
Krušné hory na kole - Nové Hamry - Přebuz - Rolava - Johanngeorgenstadt - Potůčky - Horní Blatná.
Krušné hory na kole - Nové Hamry - Přebuz - Rolava - Johanngeorgenstadt - Potůčky - Horní Blatná.
Trasy
Krásné podzimní počasí  láká k výletům. Já jsem tentokr…
2.9km
více »
Toulky Krušnými horami - Horní Blatná - Boží Dar, etapa 4.
Toulky Krušnými horami - Horní Blatná - Boží Dar, etapa 4.
Trasy
Nádherná rodinná trasa plná zajímavostí měří 18 km. Začíná se v Horní…
2.9km
více »
Horní Blatná - kostel svatého Vavřince
Horní Blatná - kostel svatého Vavřince
Kostel
Kostel svatého Vavřince v Horní Blatné je obdélníková jednolodní …
2.9km
více »
Nové Hamry - Horní Blatná - na rozhlednu Blatenský vrch a zpět
Nové Hamry - Horní Blatná - na rozhlednu Blatenský vrch a zpět
Trasy
Nové Hamry je malebná vesnička, která leží v Krušných horách na soutoku…
3.1km
více »
Kamenné kilometrovníky (nejenom) na silnici z Horní Blatné do Jelení
Kamenné kilometrovníky (nejenom) na silnici z Horní Blatné do Jelení
Drobné památky
Když člověk jede pomalu po nějaké starší, původní silnici a dobře se rozhlíží po jejím okraji, může ještě mnohde spatřit klasické…
3.1km
více »
Horní Blatná a Nové Hamry – zimní procházka okolo Tisovského vrchu
Horní Blatná a Nové Hamry – zimní procházka okolo Tisovského vrchu
Cestopisy
I letos jsme v lednu vyrazili za kamarádem do Nových Hamrů. Tentokrát si spíš jen popovídat a jen trochu se projít po okolí. Ota si …
3.4km
více »
Nové Hamry
Nové Hamry
Tipy na výlet
Jedem do Nových Hamrů. Je to malebná vesnička, která leží v Krušných…
3.4km
více »
Horní Blatná – Přírodní památka Vlčí jámy
Horní Blatná – Přírodní památka Vlčí jámy
Přírodní památka
Nedaleko města Horní Blatná, při cestě po červené turistické znač…
3.6km
více »
zavřít reklamu