Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
V hlubokých příhraničních lesích u obchodní cesty z Prahy do Norimberka byl vystavěn na počátku 12. století na skalnatém vrcholu hrad Přimda. Jedná se o nejstarší dochovaný kamenný hrad u nás postavený v románském stylu.
A o necelé 4 kilometry vzdušnou čarou dále byla o 880 let později vystavěna a zpřístupněna rozhledna Milíře. Její název je odvozen od způsobu nejčastější obživy zdejších obyvatel v minulých staletích. Hluboké okolní lesy poskytovaly dost výchozí suroviny k stavbě milířů a následnému pálení dřevěného uhlí.
Obě tato místa jsme navštívili při výletě, který jsme započali na náměstí v Přimdě.
Do Přimdy přijíždíme autem, parkujeme na náměstí u kostela sv. Jiří a po nezbytné návštěvě infocentra se vydáváme na cestu.
Ke zřícenině samotné nás z centra Přimdy dovede trasa Naučné stezky Okolo Přimdy. Při stoupání ke zřícenině míjíme v lese kapli Panny Marie, postavenou v roce 1852 a po cca 1,5 kilometru se dostáváme do areálu hradní zříceniny. Po prohlídce kdysi mohutné hraniční pevnosti, od které je i krásný výhled do krajiny se vracíme zpět a naše cesta pokračuje po trase malého okruhu NS, která obchází vrch Přimdu. Malý okruh NS není v terénu nijak značený, držíme se však výrazné pěšiny a ta nás zavede přes Kolowratovu vyhlídku na severním úbočí kopce zpět na značenou část NS.
Odtud pokračujeme vpravo směrem na zaniklou obci Mílov. Tu dnes připomíná již jen mohutná Mílovská lípa, která je svými rozměry největší lípou na Tachovsku. Výška stromu je více jak 25 metrů a obvod kmene skoro 7,5 metru.
Od Mílovské lípy budeme dále pokračovat po neznačené cestě. Od lípy jdeme po louce dolů k rybníčku, kolem něhož vede lesní cesta. Po ní jdeme západním směrem až skoro k silnici na Rozvadov. Na křížení cest ve tvaru T se vydáme vlevo. Cesta se po necelém kilometru rozdvojuje, jdeme opět vlevo a po asi 200 metrech se napojujeme na značenou Vyhlídkovou naučnou stezku. Po NS se vydáme opět vlevo a dojdeme po ní až k rozhledně MIlíře.
Z té se nám naskytne po vyjití 126 schdů z vyhlídkové plošiny ve výšce 25 metrů krásný výhled na hrad Přimda, Český les a přilehlé Německo.
Po sestoupení z rozhledny se po modré a následně zelené značce vrátíme zpět do Přimdy.
Možnost občerstvení je až po absolvování výletu v Přimdě. Na cestu je potřeba se vybavit vlastními zásobami.
Hrad Přimda, zachovalá skoro 900 let stará zřícenina dominující zdejšímu kraji.
Na absolvování tohoto výletu je určitě dobré se vybavit mapou, vzhledem k přechodům po neznačených cestách. Nám stačila mapa vytištěná z internetového mapového portálu.
Doporučuji též stavit se v Přimdě v infocentru, kde nás vybavili i mapou NS Okolo Přimdy. Také se nám také hodila.
Infocentrum Přimda: otevřeno IV-X od PO do NE 9-12 a 12,30-17
XI-III SO a NE 10-12 a 12,30-16
Hrad Přimda je volně přístupný po celý rok. Od května do konce září funguje v areálu průvodcovská služba a vstup je zpoplatněn částkou 40,-Kč.
Rozhledna Milíře je celoročně volně přístupná.