Hradčany - Psí kostely, Skalní brána, Tvarožník
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Cestou od Máchova Jezera jsme si udělali výlet do nedalekých Hradčan. Jde o nejsevernější část Kumerského pohoří (to jsme slyšeli poprvé v životě) . Chceme se podívat na pískovcové útvary, které tu v okolí jsou. Jedeme autem směr Mimoň a asi po 7km přijíždíme do Hradčan. Auto necháváme na parkovišti před Íčkem.
Za čím jedeme?
Je neděle tak nečekáme, že by bylo otevřeno, ale překvapili nás tu. Otevřeno mají po přestávce od jedné hodiny. Začalo pršet, tak jsme se přesunuli do místní hospody – konzumu a dali si zelňačku a počkali, až to přejde. Naštěstí přešlo, tak jsme si v jednu šli pro nějaké informace. Zdejší íčko je hnízdo nimrodů. Vycpaný muflon, nebo lasička se na vás dívají z každého rohu . Když víme kudy a kam můžeme jít, tak kupujeme vizitky a bereme si prospekt o naučné stezce Jeřáb. Vedou tu NS hned tři, my se ale vydáváme po zelené a pak chceme trochu zaimprovizovat. Jdeme tedy po značkách. Hned na začátku lesa se odpojujeme k Hradčanské vyhlídce. Stoupání a krkolomná cesta nás vyvedou až na plošinu pískovcové skály. Je odtud vidět Bezděz – bohužel i hromada paneláků. Také Hradčanské vojenské letiště. Není tu žádné zábradlí, tak se moc na krajích nezdržujeme a sestupujeme zpět na zelenou NS. Cesta je písečná, takže je trochu nepohodlná, ale za chvilku si zvykáme . Cestou nacházíme lišky a pravého hříbka. Také neuvěřitelné množství borůvek, velkých jako nehet. Na rozcestí Nad Kraví roklí se odpojujeme od naučné stezky a jdeme po zelené k pískovcovému útvaru Psí kostely.
Cestu lesem si zpříjemňujeme pojídáním borůvek. Je to nenáročná a příjemná trasa. U Psích kostelů nás čeká stoupání abychom je do jeskynního komplexu dostali. Dočítáme se, že jde o uměle vyhloubené jeskyně a že to v 17. století byla modlitebna protestantů. Nyní zde přespávají trempové a můžete se tu schovat před deštěm, tak jako my. Když přestalo, posunuli jsme se kousek dál ke Skalní bráně. Jde o takovou Malou Pravčickou bránu. Tato je pouze široká 4,5m a 5m vysoká i tak je největší svého druhu v Čechách. nádhera. Když jsme si to tu prohlédli, seběhli jsme na žlutou značku, která nás dovedla na cyklostezku a po té se vracíme zpět do Hradčan. Vedle cyklostezky vede i cestička pro pěší, takže se tu s cyklisty nemotáme. Ono jich tu pravda ani moc nebylo. Cestou vidíme pískovcové stěny zase z druhé strany. Vidíme i Tvarožník – Rozeklaná pískovcová plošina se skalními věžemi, branami, pokličkami… nic z toho jsme nepoznali, ale je to tak :) Je to tu moc hezké.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytovaní jsme byli v kempu Klůček u Máchova Jezera. Najedli jsme se v místní hospodě. Trochu strašidelná umakartová – z bývalého konzumu udělaná hospoda, ale zelňačku měli dobrou. Čepují tu Rohozec a Svijany. Limču dostanete z petky.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo se nám tu . Hlavně haldy borůvek a první letošní houbové úlovky. Pískovcové skály a útvary jsme obdivovali. Jen ten déšť. Užili jsme si i výhledů, takže žádné nedostatky jsme neshledali.
Ostatní informace
Před informacemi je obrovský dalekohled, ve kterém běží film – jak jinak než mysliveckého rázu. Naučná stezka Jeřáb nás poučila o tom, že zde hnízdí vzácní Jeřábi. 10párů z celkových 25 v ČR. Sehnali jsme vizitku, dostali razítko a měli i tur. známky. Ještě jsem sebrala letáček „LESNÍKŮV UČEŇ“ – Zábavně vzdělávací lesnický kvíz pro děti, kde zjistíte jak na tom jste a na závěr si můžete i vytisknout diplom. Tak já jdu na to :) zkuste i Vy a Vaše děti na http://www.uhul.cz/ovvap/lesnikuv_ucen.php