Hrado–zámecký výlet na trase Točník - Žebrák - Hořovice
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody • Na hory • Na kole • Se psem
Kam a jak jedeme?
Tento hrado-zámecký výlet lze absolvovat pěšky, na kole, autem i za pomocí prostředků MHD. Jeho náplní budou zejména dvě romantické hradní zříceniny a dva zámky. V nabídce dne toho však bude podstatně více, přičemž její rozsah je dán právě tím, jaký styl dopravy zvolíme. V našem případě je ovšem lepší, pokud pohyb dolních končetin ještě něčím doplníme. Pěší trasa mezi Točníkem, na jehož území se oba hrady nacházejí, a zámeckými Hořovicemi je totiž delší než ta pro motorizované (cca 12 km oproti 9) a - bohužel - není nijak atraktivní. Pokud ji ovšem absolvujeme za pomoci kola nebo koloběžky, získáme bonus v podobě návštěvy obce Praskolesy, kde můžeme vidět mj. kostel, dvě kaple, židovský hřbitov a most Járy Cimrmana.
Za čím jedeme?
My cestu absolvovali za pomoci automobilu, takže pro nás vše začalo na placeném parkovišti pod hradem Točník (a nad hradem Žebrák). Odsud jsme se vydali vzhůru k areálu hradu Točník. Hrad založil na konci 14. století král Václav IV. a později ho vlastnil snad každý, kdo (nejen) v této zemi kdysi něco znamenal. Za zmínku stojí minimálně Lucemburkové, Kolovratové, Jagellonci, Vartenberkové nebo Lobkovicové. Tyto věhlasné rody později vystřídal mj. KČT nebo Sokolové.
Zříceninou, která je dnes národní kulturní památkou, se stal Točník někdy v období Třicetileté války. Dnes jej spravuje NPÚ, hrad je veřejnosti přístupný a jeho (neplacenou) částí je i medvědín pod vstupním mostem. Prohlídka samotného hradu se sice platí, ale je v oblíbeném stylu, kdy se po hradu toulá – s plánkem a psaným textem – každý sám, podle své chuti i časových možností. My se zde zdrželi celkem asi 2 hodiny.
Auto jsme pak zanechali na parkoviště a pro směnu sestoupili k hradu Žebrák. I ten se nachází v Točníku a byla to vlastně cesta zpět proti toku času. Tento hrad totiž vznikl již ve II. polovině 13. století. Vlastnil jej např. Jan Lucemburský nebo Václav IV., který si z něj udělal své letní sídlo. Žebráka ale později nahradil Točník a hrad byl uváděn jako pustý už po požáru na konci I. třetiny 16. století. Hrad, který je znám především díky okrouhlému bergfritu, je přístupný víceméně jen o víkendech, kdy slouží jako rozhledna. To hlavní z něj si ale můžete kdykoliv prohlédnout sami … a zcela zdarma.
Následuje přejezd do sedmitisícového města Hořovice. Památek je zde k vidění dost a dost, ale my se tentokrát zaměříme pouze na oba zdejší zámky. Přednost dostane – v rámci slušnosti - ten starší, kde dnes mj. sídlí hořovické informační centrum. Zámek byl původně gotickou žerotínskou tvrzí či hradem, který později vlastnil i král Václav IV. Od roku 1929 převzal tzv. Starý zámek, který je považován za jedno z možných rodišť Jiříka z Poděbrad, stát a dnes v něm sídlí mj. Galerie Starý zámek, Muzeum Hořovicka, městská knihovna … a policie ČR.
Naší poslední zastávkou bude tzv. Nový zámek. Monumentální stavba z přelomu 17. a 18. století je veřejnosti zpřístupněna a nachází se zde i zámecká restaurace. Pro nás je zajímavý fakt, že toto barokní sídlo obklopené rozlehlým parkem vybudovali páni z Vrbna a Bruntálu (podle jiných pramenů to však byli Martinicové). Jedná se o nejvýznamnější památku ve městě, spravuje ji NPÚ a mezi její klenoty patří Sluneční brána s výzdobou z dílny výjimečného sochaře M.B. Brauna.
Závěr dne pak věnujeme krátké procházce po stopách dalších zdejších významných památek, mezi které patří zejména trojice kostelů, Loretánská kaple s mariánským morovým sloupem, Bílkova socha Obětovaný, Sloup odsouzenců, radnice z počátku 20. století nebo bývalá synagoga.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytováni jsme byli v okresním městě Beroun, pozdní oběd a pivo jsme si dali v Hořovicích. Možnosti tu jsou …
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo: Víceméně všechno a nemálo. Vrcholem dne však byl bezesporu hrad Točník, kde si každý návštěvník může dělat – v tom dobrém slova smyslu – co chce. Bonusoví medvědi (na rozdíl od těch berounských byli venku a činorodí) a díky dopoledni pracovního dne zde bylo téměř liduprázdno. Jen to školení úředníků – památkářů na hradě být nemuselo, ale byli jsme k sobě tolerantní a snažili se vzájemně se nerušit.
Nelíbilo: Snad jen počasí mohlo být o něco fotogeničtější … ale byli jsme rádi, že na nás shůry nic nepadá.
Ostatní informace
Pokud budeme chtít navštívit úplně všechno a v době, kdy se zde platí, tak budeme postupně odevzdávat položky v následující výši (uvádím zde pouze ceny pro normálního pracujícího člověka):
Parkoviště Točník: 50 Kč
Hrad Točník: 110 Kč
Hrad Žebrák: 80 Kč
Starý zámek Hořovice: muzeum 30 Kč, galerie vstupné dobrovolné
Nový zámek Hořovice: 2 okruhy po 130 Kč + Hračky malých aristokratů za 60 Kč
K tomu je potřeba, samozřejmě, přičíst náklady na dopravu, poživatiny, turistické vizitky a další drobné suvenýry.
A ještě malé závěrečné a tématické PS: Pokud se nepletu, tak hrad Točník stojí na Zámeckém vrchu …