Točník a hrady Žebrák a Točník
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Točník je malá vesnička v údolí Stroupínského potoka, ve Zbirožské vrchovině. Přímo ve vsi je zřícenina hradu Žebráku, nesoucího jméno jako nedaleké město, a vysoko nad vesnicí stojí hrad, který se zase jmenuje stejně jako tato obec - Točník. Oba tyto hrady jsou krásné a stojí za prohlídku. Vesnice i hrady patří do CHKO Křivoklátsko.
Starší hrad Žebrák stojí na úzkém křemencovém hřebínku, dnes obklopeném zástavbou vesnice. Byl vybudován ve 2.pol. 13.stol. rodem Buziců a jeho dispozice byly značně ovlivněny možnostmi danými místem, kde byl stavěn. R.1341 se Žebrák stal zeměpanským majetkem a v době vlády Václava IV. byl přeměněn v královskou residenci. Po husitských válkách byl zastavován různým šlechtickým rodům a po požáru r.1532 jej jeho tehdejší majitelé Krajířové z Krajku zcela odepsali a pravděpodobně z něj vzali část materiálu na úpravy hradu Točníka. Stala se z něj zřícenina a teprve koncem 20.stol. byl stavebně zajištěn a zpřístupněn. Ačkoliv stojí v údolí, jeho věž je dominantou blízkého okolí. Můžete se do něj podívat od dubna do září.
Hrad Točník stojí na hřebeni Zámeckého Vrchu, obtékaném Stroupínským potokem, v nadmořské výšce 450 m a je výrazně viditelný ze širokého okolí. Však byl také stavěn jako reprezentativní sídlo krále Českých zemí i Svaté říše římské, a to pro Václava IV.; první zmínka o něm pochází z r.1398, kdy jej Václav IV. po prvé navštívil. Když byl Václav IV. r.1400 zbaven říšské koruny, začala výstavba Točníka váznout a byla ukončena pravděpodobně v r.1405. R.1409 tu byl projednáván spor o pražskou universitu. Po smrti Václava IV. byl Točník, podobně jako Žebrák, zastavován různým šlechtickým rodům; k jeho největším přestavbám došlo v pol.16.stol. R.1733 byla v sále královského paláce založena poutní kaple sv. Bartoloměje a zároveň byl stavebně zajištěn i celý hrad. Kon.19.stol. získali Točník Colloredo-Mansfeldové, kreří jej r.1923 darovali KČT; od r.1953 je majetkem státu. Dodnes je krásnou ukázkou architektury doby Václava IV. a jednou z našich nejimpozantnějších hradních zřícenin. Je přístupný celoročně vyjma ledna a února.
V samotné vesničce Točník stojí kromě již popsaného hradu Žebráku ještě kaplička. Při hledání Dopravy sem vás tentokrát odkážu na systém IDOS, neboť jsem tudy pouze procházel.
Ovšem i vy tudy můžete příjemně projít. Vede sem například červená turistická značka ze Zbiroha. Ta ze vsi spolu se žlutou stoupá ke hradu Točníku a od něj každá jinou cestou (žlutá po hřebeni, červená pod ním) pokračují do vsi Hředle (tam o víkendu jezdí jen jeden spoj - odpoledne ze Zdic do Hořovic -, ale pro ukončení trasy to postačí); dál, pokud se vám nebude chtít čekat na jediný spoj, můžete pokračovat po silničce do Zdic, ale také dál po značkách - červená vede Křivoklátskem do Roztok, o žluté ještě bude řeč. Modrá z Točníka jde do města Žebráku a pak pokračuje na Lochovice. Zelená to bere krásnými lesy do Skryjí. Už zmíněná žlutá tvoří 24 km dlouhý okruh; pokud jej nebudete chtít jít celý, můžete to vzít třeba přes Hředle na Vraní skálu (krásný výhled) a pak po modré do Svaté, nebo vyjít na opačnou stranu přes Březovou do Kublova, nad nímž je kultovní vrch Veliz, kdybyste se z něj nechtěli vracet do Kublova, můžete pokračovat po žluté k silnici a po ní do Hudlic, nebo z této silnice odbočit vlevo a vzít to pod Krušnou horou (či přes její vrchol) do Nového Jáchymova.
Text je přejatý z Průvodce k průvodci I - http://ondra-pdvyv.wz.cz/PkP/PkP1.pdf.
Anotaci naleznete zde - https://www.turistika.cz/cestopisy/show/pruvodce-k-pruvodci-i-okoli-prahy.html.