Hraničné - dřevěný kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie
Kam a jak jedeme?
Jedeme na dovolenou na Slovensko. Jsme oba v důchodu, tak jsme si ji naplánovali na 5 - 6 týdnů. Chceme si udělat nějakou túru v horách, prohlédnout si hrady i zámky, zastavit v historicky zajímavých městech, ale také si prohlédnout dřevěné kostelíky, kterých je na Slovensku hodně. Právě jeden je kousek na sever od Staré Lubovně. Je jasné, že tam musíme.
Za čím jedeme?
Obec Hraničné leží v Prešovském kraji na silnici, která vede ze Staré Lubovně do Polska na obou březích potoků Hraničná a Eliášovka. Již při jejím vzniku zde vedla důležitá obchodní cesta. První písemná zmínka o obci Granasztov je z r. 1342. Až od r. 1948 má slovenský název Hraničné.
Obec patřila mezi středně velké spišské obce, zachovala se zde řada původních srubových staveb. Jednou z nich je i dřevěný kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie postavený v letech 1785 – 1787. Stojí při hlavní silnici v centru obce. Ve 2. polovině 19. století proběhla jeho rekonstrukce. Tato trojdílná srubová stavba na kamenné podezdívce má vysokou sedlovou střechu krytou šindelem. Zvonice byla přistavena dodatečně. Interiér je vybaven renesančními a barokními oltáři z kostela ve Staré Lubovni. Nejvzácnější je hlavní oltář z r. 1670.
Kostel stále slouží pro potřeby věřících, dokonce východní i římskokatolické církve. My měli to štěstí, že jsme přišli akorát na konec mše, tak jsme si ho mohli i pěkně prohlédnout uvnitř.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Do obce jsme zajeli jen se podívat na kostelík. Dlouho jsme se nezdrželi, takže jsme ani nehledali, kde by se nechalo najíst.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Tyto dřevěné stavby nás doslova fascinují. Stejně jako jejich interiéry. Je vidět, že mše je pro místní doslova svátek. Bylo pěkné se dívat, jak většina lidí byla svátečně oblečena.
Ostatní informace
Tím, že jsme přišli na konec mše, se nám podařilo se do kostelíka dostat samozřejmě bez placení vstupného. Ani jsme se nedívali na dveře, zda je tam kontakt na někoho, kdo by nás v jinou dobu pustil dovnitř.