Ivančice, rodné město V. Menšíka a jeho historie, památky
Tipy na výlet • Vycházka - půldenní
Kam a jak jedeme?
Při naší letošní cestě na Moravu plánujeme zastávky u rozhleden a v minipivovarech, ale i na zajímavých místech. Mezi ně samozřejmě patří i rodné město V. Menšíka. Navíc je tam i rozhledna. Plni nádherných dojmů proto v pozdním odpoledni přejíždíme z Dolních Kounic do Ivančic.
Za čím jedeme?
Vinařská obec Ivančice leží ve znojemské vinařské oblasti cca 20 km na jihozápad od Brna na soutoku řek Jihlava, Oslava a Rokytná.
Na soutoku tří řek a na důležité křižovatce obchodních cest zde byla osada založená již v době kamenné a bronzové, což dokazují archeologické nálezy. V 6. století sem přišli první slovanští osadníci. Jako první byl na ostrohu Réna nad soutokem řek Jihlavy s Rokytnou v 9. století postaven hrad s palisádovým opevněním, který měl strážní funkci. Po zániku tohoto hradiště byla pravděpodobně počátkem 13. století založena osada v údolí, dnešní Ivančice. První písemná zmínka je z r. 1221. R. 1228 získaly Ivančice od krále Václava II. královské výsady. R. 1486 přešly do majetku pánů z Pernštejna a staly se tak poddanským městem.
V době od konce 15. do 1. pol. 16. století byly na místě staršího asi valového opevnění vybudovány hradby, které jsou prý na severu, východě a jihu částečně zachovány, vč. zbytků otevřené bašty a branské věže. My jsme město poměrně dost prošli i projeli, ale na nic takového jsme nikde nenarazili.
Největšího rozkvětu zažili v 16. století, kdy zde sídlili českobratrští biskupové, zvláště biskup a pedagog Jan Blahoslav. Založili si zde svoji tiskárnu, vydávali řadu humanitních děl, mezi nimi např. i Gramatiku českou. Po třicetileté válce a morové epidemii, která veškerou zkázu dokonala, město i vinice zpustly. Už v 19. století se však staly důležitým střediskem národního obrození.
Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Dominantou Palackého náměstí je zdaleka viditelný gotický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. První kostel zde stál již počátkem 13. století. První písemná zmínka o něm je z r. 1239. Koncem 13. století se začalo se stavbou kostela na dnešním náměstí. R. 1304 vyhořel a se stavbou se pokračovalo až po r. 1312. Z té doby je gotické kněžiště. Ve 2. pol. 14. století byla dokončena stavba samostatné hranolovité strážní věže. Hlavní loď kostela se stavěla od přelomu 14. a 15. století. Ta byla připojena k věži. V 70. letech 15. století se přistavěly boční lodě a sakristie. Ve 2. polovině 16. století přibylo věži obytné patro s ochozem. R. 1560 byl zrušen hřbitov, který byl okolo kostela. Poslední větší stavební úpravy kostela jsou z let 1946 – 1950.
Na Palackého náměstí se zachovala řada středověkých měšťanských domů, i když částečně přestavěných. Snad nejkrásnější je Pírkův dům neboli Dům pánů z Lipé, který zakončuje západní stranu náměstí. Dříve zde stál gotický městský hrad, který byl součástí městských hradeb. První zmínky o něm jsou z r. 1308. Z této stavby se dochovala část sklepů s valenou klenbou, portál do sklepa a dvě místnosti v přízemí. Roku 1607 se majitelem domu stal Šimon Pírko, který hrad v letech 1607–1611 přestavěl na městský palác. Nárožní dvoupatrová budova má zdobný rohový válcový arkýř, nádherný renesanční vstupní portál a renesanční okna. Pravděpodobně na přelomu 17. a 18. století jej získalo město. R. 1636 bylo upraveno křídlo do dvora, v přízemí jsou arkády a v patrech dřevěné ochozy. V 19. století bylo polopatro nahrazené druhým patrem – tam renesanční okna již nejsou. Dům zdobí erby šlechtického rodu pánů z Lipé, proto je tak často také nazýván. Dnes je v domě sídlo městského úřadu.
Vlevo k Pirkovu domu přiléhá jednopatrový Frušauerův dům z r. 1583 se zdobeným vstupním renesančním portálem, který byl upraven také v 19. století.
Naproti stojí jeden z nejstarších domů ve městě – stará radnice z r. 1544. Stojí na základech dvou starých gotických domů z 15. století. Byl upravován po požáru r. 1763. Do r. 1850 tady sídlila radnice. Pak následovaly stavební úpravy a sídlily zde berní, okresní a c.k. úřady. Nárožní jednopatrová budova má v patře hranolový arkýř s malou věžičkou, kde býval zvonek. Tím se zvonilo při požáru. Okna mají kamenná ostění. Místnost v přízemí má bohatou sklípkovou klenbu. V budově je infocentrum a Muzeum dvou ivančických rodáků - A. Muchy a V. Menšíka. Rodný dům V. Menšíka najdete v Rybářské ulici jihovýchodně od náměstí.
Na náměstí je barokní mariánské sousoší z r. 1726 a kašna z počátku 18. století se sochou sv. Floriána. Na části náměstí je zachována původní dlažba.
V Ivančicích byla i jedna z nejstarších a nejvýznamnějších židovských obcí na Moravě. Na místě starší židovské modlitebny byla r. 1853 v nynější ulici Josefa Vávry postavena synagoga ve stylu pozdního empíru. Po válce se využívala jako skladiště. V současné době je v dezolátním stavu, ale údajně se připravuje adaptace na kulturní centrum.
Zdejší židovský hřbitov patří k nejstarším a nejrozlehlejším u nás. Je zde 1500 náhrobků z doby od poloviny 16. stol. do r. 1946. I když zdejší židovská komunita přestala existovat r. 1940, pohřbívalo se zde i po válce.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Parkovali jsme v ulici Ve Sboru, hned u Pizzerie. Ota moc pizzu nemusí, tak jsme si prošli město a hledali nějakou restauraci. Byl to však problém. Nakonec jsme skončili zpátky v pizzerii, kde však nabízí nejen tu pizzu a kde jsme si moc pochutnali. Venku je i příjemné posezení. Dokonce nebyl ani problém nechat si na baru nabít baterii do foťáku. Při odchodu jsme si ještě popovídali s majitelem, který má elektrokolo a od kterého jsme se dozvěděli, že u nich není problém nabít ani baterky do elektrokola.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíc nás nadchl kostel, jehož věž jsme už z dálky viděli. Na náměstí je však několik skutečně krásných domů. Za prohlídku historické centrum určitě stojí.
Ostatní informace
Přes město vedou cyklotrasy i turistické trasy.
S pomocí červené značky se nechá z žel. stanice Ivančice – město udělat cca 14 km dlouhý okruh přes rozhlednu a hradiště Réna a vyhlídku Na Oklikách. Jen se musí červená trasa přerušit a mezi Novou Bránicí a kostelíkem sv. Anny použít cyklotrasu. Když si to přes cyklotrasu nezkrátíte, dojdete přes dvě vyhlídky až do Dolních Kounic a ujdete cca 25 km dlouhý okruh. Cestou půjdete okolo židovského hřbitova, synagogy, zříceniny kláštera a kaple sv. Antonína.
S pomocí červené značky se nechá z žel. stanice Ivančice – město udělat cca 14 km dlouhý okruh přes rozhlednu a hradiště Réna a vyhlídku Na Oklikách. Jen se musí červená trasa přerušit a mezi Novou Bránicí a kostelíkem sv. Anny použít cyklotrasu. Když si to přes cyklotrasu nezkrátíte, dojdete přes dvě vyhlídky až do Dolních Kounic a ujdete cca 25 km dlouhý okruh. Cestou půjdete okolo židovského hřbitova, synagogy, zříceniny kláštera a kaple sv. Antonína.
Další cca 14 km dlouhý okruh je po modré na rozhlednu V. Menšíka na Hlíně, kousek po silnici vlevo a po červené zpátky.
Na kole se můžete jet podívat na románský kostel do Řeznovic, na zámek v Moravském Krumlově, do Dolních Kounic a pod.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.101, 16.378)
Poslední aktualizace: 26.10.2017
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Ivančice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Ivančice, rodné město V. Menšíka a jeho historie, památky
ROZHLEDNA VLADIMÍRA MENŠÍKA NA HLÍNĚ
Tipy na výlet
Vydali jsme se na rozhlednu Vladimíra Menšíka na Hlíně nedaleko Ivančic. Jako dopravní prostředek nám posloužil osobní automobil. K rozhledně je však možné dojet na kole nebo dojít pěšky z Hlíny,Ivančic,Střelic nebo Rosic, kde zastavují vlaky a autobusové linky. Z rozhledny je nádherný výhled na Pálavu. Další pohled do nádherné krajiny patří Jaderné elektrárně Dukovany a…
0.2km
více »
Ivančice - rodné město Vladimíra Menšíka
Tipy na výlet
Vladimír Menšík, jeden z našich nejlepších bavičů, vypravěčů a herců se narodil 9. Října 1929 v Ivančicích. V prostorách informačního centra jsou mu věnovány dvě místnosti, které se zabývají nejen jeho tvorbou, al…
0.2km
více »
Rozhledna na Oklikách
Kopec
Velice krásná procházka lesem, po turistickém značení. Dříve tato menší rozhledna byla zbudována jako menší glorient, až později byla změněna na rozhlednu. Je…
0.2km
více »
Ivančice obnovují po 45 letech pěstování chřestu
Tipy a novinky
Slavnosti chřestu v Ivančicích, 23. – 25. května 2014, www.slavnostichrestu.cz
Po čtyřiceti pěti letech bude v Ivančicích znovu založena chřestovna. Na pozemcích u Stříbského mlýna by mohly první chřestové výhonky rašit už za pět let. Poslední velká chřestovna zavřela v 70. letech. …
0.2km
více »
Ivančice - městské hradby
Hradby
Po neblahých zkušenostech kumánského nájezdu v roce 1304 bylo i v Ivančicích přikročeno k budování městských hradeb. Jednoduché hradby byly později zesílené šesti polokruhovými baštami v…
0.2km
více »
Ivančický okruh - řeka Jihlava, Stříbský mlýn a železniční viadukt
Tipy na výlet
Tentokrát se vydáme jihozápadně od Brna, do blízkého okolí Ivančic. Trasa je dlouhá asi 16 km. Vhodným výchozím bodem okruhu je žel.zastávka Ivančice-město (trať 244), s dobrým spojením z Brna v rámci IDS JMK (lin…
0.2km
více »
Ivančice - Jednota bratrská
Městská část
Ve městě v části Ve Sboru působila i Jednota bratrská, které Ivančice poskytli příznivé podmínky k životu i činnosti. Působení jejího biskupa Jana Blahoslava připomíná zdejší Památník.…
0.2km
více »
Svatováclavské trhy a Ivančický grilfest 2016
Tipy a novinky
V sobotu 24. září 2016 proběhne již 6. ročník mezinárodní soutěže v grilování masa „Ivančický grilfest 2016“. Samotná soutěž bude probíhat v rámci Svatováclavských trhů, na které můžete do Ivančic dorazit 23. a 24…
0.2km
více »
Ivančickem na rozhlednu Vladimíra Menšíka
Trasa
Trasu začneme na železničním nádraží Ivančice-město. Odtud se vydáme kolem rodného domu V. Menšíka v Rybářské ulici směrem na Palackého náměstí. Zde můžeme navštívit expozice Vladimíra Menšíka a Alfonse Muchy. Z náměstí projdeme kolem hřbitova křížovou cestou na kopec ke kostelu Sv. Jakuba. O svátku sv. Jakuba (25. 7.) se zde konávají poutní mše sv. Z tohoto místa se vydáme po modré tur. značce do obce Hlína. Cesta vede mezi…
0.3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Ivančice - dům pánů z Náchoda
Měšťanský dům
Tento dominantní objekt, nacházející se na hlavní Krumlovské ulici č.8 naproti obchodního centra PENNY, byl zde postaven v renesančním slohu v polovině 16. století. V roce 1577 daroval tehdejší ma…
0.3km
více »
Ivančice - ivančická věž
Kostel
Dnešní věž kostela Nanebevzetí Panny Marie není původní kostelní věží, ale původně samostatnou stavbou. První stavba osamocené strážní věže stávala v Ivančicích již ve 13. století. Ve 14. st…
0.3km
více »
Ivančice - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Je dominantou Palackého náměstí v historickém jádru města. Původní pozdně románskou stavbu vypálili v roce 1304 Kumáni. Gotická stavba započala ve 14. století, v průběhu 15. století byl zaklenut a v 16. století vestavěna renesanční kruchta. Věž kostela měří 53 m, původně mívala strážní funkci a stávala osamoceně. První dvě patra pocházejí ze 13. století. V roce 1591 byla věž zvýšena o obytné patro …
0.3km
více »
Ivančice - dům pánů z Lipé
Měšťanský dům
Původně zde stál zeměpanský dvorec. V roce 1607 objekt přestavěn Pertoldem VI. Bohobudem z Lipé, nejvyšším dědičným maršálkem Českého království. Náročná sochařská výzdoba portálu a nárožního arkýře je zřejmě dílem Giorgia Gialdiho, vlastní budovu vystavěl Antonio di Valdi. V 18. století přešel dům do majetku města a v roce 1872 zvýšen o další patro. Od roku 1945 slouží jako Radnice.
Turistická mapa KČT 1:…
0.3km
více »
Slavnosti chřestu 2016
Tipy a novinky
Ivančické Slavnosti chřestu se mohou chlubit dlouhou tradicí a důvtipným spojením gastrozóny a vinařské zóny s příjemným kulturním programem. V roce 2016 proběhne již 22. ročník Slavnos…
0.3km
více »
Na rozhlednu Réna
Trasa
Jde o krátkou nenáročnou vycházku na zalesněný kopec Réna, na jehož svahu se nachází betonová rozhledna z roku 1930. Trasa vycházky začíná u železniční zastávky Ivančice-město a vede…
0.3km
více »
Město Ivančice - Alfons Mucha a Vladimír Menšík
Město
Město Ivančice patří mezi nejstarší města na Moravě. Založení je datováno k přelomu 12. a 13. století. Osídlení místa je ale podstatně starší, což dokládají nálezy z doby kamenné a bronzové. Zajímavá poloha na sou…
0.3km
více »
Ivančice - Památník Alfonse Muchy
Muzeum
Objekt patří k nejstarším domům ve městě. Budova sloužila jako radnice do roku 1850. V současnosti je zde umístěn Památník Alfonse Muchy, významného ivančického rodáka. Dále je zde i expozice dalšího zdejšího rodáka, krále filmového plátna 20. století, herce Vladimíra Menšíka. Ve vstupní části je pak umístěno turistické informační centrum.
Před objektem je hlavní turistický směrovník, kudy prochází červená a modrá značka. Červen…
0.3km
více »
Ivančice - Kulturní a informační centrum
Infocentrum
Informační centrum se nachází v historické části města na Palackého náměstí v přízemí renesančního objektu bývalé staré radnice, dnes památníku Alfonse Muchy.
Kontakt: Kulturní a informační centrum Ivančice, Palackého náměstí 9, 664 91 Ivančice
telefon: 546 451 870
e-mail: kic@selfnet.cz
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.83 Okolí Brna-Ivančicko
0.3km
více »
Cyklostezka Ivančice - Oslavany
Trasa
Cyklostezka Ivančice - Oslavany (cyklostezka Miloše Musila)
Nová tři metry široká asfaltová cyklostezka prochází převážně lužním lesem podél řeky Oslavy a …
0.3km
více »
Rozcestník Ivančice
Rozcestí
Rozcestník červené a modré turistické značky v centru Ivančic. Druhý zdejší rozcestník se nachází u vlakové stanice Ivančice, asi půl kilometru od tohoto rozcestníku, třetí pak u vlakové zastávky Ivančice-město.
Červená turistická značka vede z Třebíče překrásným údolím řeky Jihlavy, před Ivančicemi prochází pod hradem Templštejn a kolem románského kostela v Řeznovicích. Poté…
0.3km
více »
Vzpomínka na Epopej (Ivančicko retro 07)
Cestopisy
Blížící se podzim, tedy měsíc září je turistům sympatický, že po letních vedrech přicházejí o poznání sympatičtější teploty, naštěstí povětšinou ne ještě tak nízké, aby se nedaly podnikat celodenní výlety. Když jsme ještě (k jejich velké škodě) nepodnikali větší cyklistické výpravy s naší volejbalovou partou, občas jsme na delší či kratší dvoudenní výlety vyrazili s kamarádem Markem (můžete ho potkat na Turistice pod pse…
0.4km
více »
Ivančice - autobusové nádraží
Autobusová zastávka
Autobusové nádraží se nachází v centru města na severním okraji Tesařova náměstí. Odjíždí odtud jak dálkové autobusové spoje do jiných krajů, tak i linky IDS JMK a to regionální 153 a 154, t…
0.4km
více »
Ivančice
Městečko
Ivančice leží na Jižní Moravě, jihozápadně od Brna. Městečko Ivančice jsou známé především jako rodiště významného a populárního herce Vladimíra Menšíka ( 1929 ? 1988 ) a také malíře Alfonse Muchy ( 1860 ? 1939 …
0.4km
více »
Ivančice - Soutok Jihlavy a Rokytné
Řeka
Soutok se nachází na jihovýchodním okraji města pod příkrým svahem kopce Réna, na jehož horní hraně stojí rozhledna Alfonse Muchy. Zde zprava odevzdává své vody řeka Rokytná delší a…
0.4km
více »
Ivančice - na Réně - hradiště, park a rozhledna Alfonse Muchy (Réna)
Tipy na výlet
Jsme na Moravě, navštěvujeme rozhledny, pivovary a další zajímavosti. Když už jsme byli v Ivančicích, rodném městě V. Menšíka, museli jsme samozřejmě vyjít i na rozhlednu na svazích kopce Réna. Ostroh Réna nad soutokem řek Jihlavy a Rokytné byl prokazatelně prvním osídleným zdejším územím, a to již v pozdní době kamenné a mladší době bronzové. V období Velkomoravské říše se zde…
0.5km
více »
Rozhledna Alfonse Muchy (na Réně) na okraji města Ivančice
Rozhledna
Na jihovýchodním okraji města Ivančice, za řekou Jihlavou, lze vystoupat do masivu kopce Réna a kochat se pohledy na město z rozhledny Alfonse Muchy. Jedná se o jednu z těch menších rozhleden, výška její železobet…
0.5km
více »
Ivančice - rozhledna Na Réně
Rozhledna
V zalesněném kopci Réna nad Ivančicemi byl na jeho severním svahu v roce 1912 zbudován dřevěný gloriet, ze kterého byl krásný pohled na celé město. Vyržel zde pouze do roku 1921, kdy byl povětrnostními vlivy zničen. Proto na jeho místě byla v roce 1930 ve spolupráci s Kluben českých turistů postavena nová železobetonová rozhledna podle návrhu Miloše Navrátila, místního propagátora …
0.5km
více »
Židovské památky jihozápadní Moravy, Ivančice, VI. Část
Cestopisy
Malebné městečko Ivančice najdeme v kopcovité krajině asi 20 km od Brna. Mnoho lidí má Ivančice spjaté se slavnými rodáky Vladimírem Menšíkem a světoznámým secesním malířem Alfonsem Muchou (najdeme zde dokonce i v…
0.7km
více »
Židovský hřbitov ve městě Ivančice
Hřbitov
Město Ivančice ležící na soutoku tří řek - Jihlavy, Rokytné a Oslavy patří mezi nejstarší města na Moravě. Založení je datováno k přelomu 12. a 13. století. Zajímavá poloha, v teplé kotlině jižní Moravy, Ivančicím…
0.7km
více »