Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Při tomto výletě jsme se vypravili do Jablonce nad Nisou, který jsme většinou pouze projížděli při našich výpravám do Jizerských hor. Tentokrát jsme se ale rozhodli poznat lépe město samotné a k tomu nám velice pomohl vnitřní turistický okruh městem, který je vyznačen modrou půlenou značkou.
Do Jablonce jsme se dopravili vlakem, směrem od Liberce, jehož trať vede souběžně s tramvajovou tratí spojující tato dvě města. Ta byla ovšem v čase naší návštěvy (podzim 14) v rekonstrukci, ale po jejím zprovoznění bude možno využít i tuto variantu k Dopravě.
Od jabloneckého nádraží scházíme k Tyršovým sadům, které projdeme a ve Fügnerově ulici se napojíme na modrou značku turistického okruhu, kterou budeme sledovat během celého našeho putování.
Naše kroky nyní směřují k centru města. Procházíme kolem informačního centra, kde se určitě vyplatí zastavit. Zde nám byla poskytnuta mapka celého okruhu i s popisem míst, které na našem 6,5 kilometrovém putování navštívíme. V centru to jsou místa spjatá úzce s historiií města. Jedná se o kostel sv. Anny, Novou radnici na Mírovém náměstí a budovu Muzea skla a bižuterie, tedy oboru, který Jablonec proslavil po celém světě. Po prohlídce centra začínáme stoupat Kokonínskou ulicí směrem na Vrkoslavice. Z Kokonínské ulice je moc pěkný výhled na město samotné. Ještě než dorazíme do Vrkoslavic procházíme kolem bývalých pivovarských rybníků a kolem památníku s křížkem, na paměť jedné zajímavé události, která se na tomto místě stala před více jak 120 lety. Ve Vrkoslavicích samotných nejvíce zaujme Čertův kámen, který je opředen mnoha mýty a pověstmi. Od Čertova kamene se vydáme k Vyhlídce u Dobré Vody. Tato rulová skalka nacházející se uprostřed louky je opatřena schody a zábradlím a nabízí krásné výhledy na Jizerské hory i část Krkonoš. Dále nás cesta přes vrkoslaviský park v Janáčkově ulici zavede až k výletní restauraci Petřín. Z Petřína máme celý Jablonec jak na dlani, akorát je velká škoda, že toto místo a tato stavba opět po svém znovuoživení na začátku tohoto století podle mého názoru strádá. Z Petřína začneme sestupovat nazpět dolů do města a dostaneme se na místo, kde jsme celé toto putování začali, tj. do Tyršových sadů.
Na celé trase tohoto velice pěkného okruhu je umístěno 13 informačních tabulí, které výletníka informují o historii a zajímavostech míst, kterými okruh prochází.
Bohužel jsme poobědvali na Petříně. Jídlo průměrné, ceny neskutečné.
Celý okruh je moc hezký, informační tabule poskytují mnoho zajímavých informací. Jelikož jsme měli štěstí na počasí, tak se nám nejvíce líbilo na Vyhlídce u Dobré Vody, odkud byl opravdu kouzelný výhled do krajiny.
Největším zklamáním pro nás byla restaurace na Petříně. Místo jsme navštívili po cca 10 letech a podle mě je to zde opět na úpadku.
Informační centrum v Domě Jany a Josefa V. Scheybalových, kde mají mapku celého okruhu a poskytnou návštěvníkpvi mnoho informací o městě samotném má otevřeno celoročně PO - PÁ 9-17 hod., v sobotu 10-13 hod a v červenci a srpnu i v neděli od 10-13 hod. Zavřeno mají pouze ve státní svátky.