Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Je na západ cesta dlouhá
Je čtvrtý březen 2012 a naše cesta vede skutečně na západ, kam se vydáváme společně s Klubem přátel blatenska. V Blatné nasedáme do autobusu, který nás dovezl do Kasejovic, kde začíná naše putování po historických památkách, samozřejmě nejdříve v Kasejovicích. Na náměstí nás očekával Mgr. Vladimír Červenka, odborný pracovník muzea Josefa Siblíka v Blatné a znalec historických staveb na celé trase naší vlastivědné vycházky. Nejdříve jsme navštívili kostel sv. Jakuba, jehož vznik se datuje kolem roku 1270. Poté se celá početná skupina turistů vypravila na prohlídku místa první stavby v Kasejovicích a to zbytků tvrze. Pak táhlým stoupáním k židovskému hřbitovu. Ten je umístěn na návrší „ Na stráži „. Pochází z roku 1669. Tam nás pan Červenka seznámil s historií a zvláštnostech tohoto hřbitova. Cesta nás pak vedla až na druhý konec města, kde stojí Bývalá židovská synagoga. V současné době je zde umístěno městské muzeum. Vzhledem k tomu, že odborný výklad historie všech tří míst nám zabral podstatně více času, tak jsme museli přidat do kroku, abychom se dostali včas do Řesanic, kde na severní straně obce byla u kostela Všech Svatých další zastávka na občerstvení z vlastních zásob, společné foto a opět velmi hodnotný historický výklad. Abychom včas stihli prohlídku kostela i kostnice v obci Kotouńi a také pramen léčivé vody Kloubovka byli jsme nuceni vynechat obec Oselce. Vlak zpět nám odjížděl v 16,47 a to bychom už vše nestihli. Proto bylo rozhodnuto prohlédnout si kostel a pak kostnici. Původní kostel byl postaven v roce 1475. Pak vyhořel a nový byl postaven v roce 1703 – 1705. Ve sklepení jsme si prohlédli zachovalou rozsáhlou kostnici. Po výstupu do mírného kopce 500 m.n.m se před námi otevřel pohled na kapličku, blízko které vyvěrá léčivý pramen vody Kloubovka. Léčivý proto, že je mírně radioaktivní a má velmi dobré léčebné účinky na pohybové ústrojí a pitím pak léčí vnitřní potíže. Ovšem napustit si v neděli vodu třeba jen do půllitru je téměř nemožné. Je nutné si vystát pořádnou frontu. Někteří mají sebou až 30 ks dvoulitrových PET láhví na káře a to se pak jeden načeká. Přesto se objevili dobří lidé, kteří nám dovolili ochutnat tuto opravdu Dobrou Vodu. Pro doplnění informací. Voda z tohoto pramene se v chladu dá uchovat beze změn i několik měsíců. Od tohoto pramene jsme se pak vrátili k zelené TZ a po ní se úspěšně po 3 km dostavili na vlakové nádraží v Kotouni. Vláček jednovagoňáček nám přijel včas, ale včas jsme neodjeli. Ten vláček nikdy tolik cestujících najednou neviděl a tak s placením jídného si musel poradit sám vlakvedoucí. I to se za spolupráce všech podařilo zvládnout a v dobré náladě jsme dojeli až do Blatné. Kdo jen trochu může, ať tato místa navštíví. Je tam nádherně. TK BLAMIŠ.
Za krásnou přírodou Kasejovicka,historickými památkami a nakonec za léčivým pramenem Kloubovka.
Něco málo občerstvení v cukrárně v Kasejovicích/ čaj, grog, pečivo a další/, ostatní pak po cestě z vlastních zásob.
Líbil se nám perfektní výklad u každé památky, skoro jako vždy nám přálo počasí, hezká příroda v okolí trasy a dobrá nálada všech pochodníků. Co se nám nelíbilo bylo vystupování jednotivců stojících ve frontě na léčivou vodu Kloubovka. S humorem jsme si představili Trautenberka.
Pokud pojedete navštívit kapličku a pramen Kloubovka, pak vlakem z Blatné do Kotouně. Kotouní projíždějí 3 linky ČD. Kasejovice - Oselce - Nepomuk - Plzeň, Horažďovice - Chanovice - Kotouň a Blatná - Nepomuk. Pokud pojedete autem, pak odbočíte na silnici z Plzně před Kasejovicemi doprava na Kotouň. Pro Kloubovku doporučujeme jezdit ve všední den. V sobotu a v neděli si vystojíte dlouhou frontu.