Loading...
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Jedeme na západ Blatenska do míst, kde prochází hranice mezi Jihočeským a Plzeňským krajem. Cílem tohoto výletu je hnízdiště břehule říční, která je letošním ptákem Roku. Lokalita je nedaleko Bezděkova, kde mají velmi starý Kostel sv. Ondřeje z roku 1363 a o samotné vsi je první písemná zpráva již z roku 1252. Další vsí, do které chceme zavítat je Pole. Patří mezi nejstarší sídla Blatenska a poprvé je zmiňováno v roce 1277. Tady nás především zajímá renesančnízámeček ze 16. století, který byl postavem v místech staré gotické tvrze. Dalším lákadlem je Velký bezděkovský rybník založený již v roce 1412, má 22 ha a jeden ostrov. A konečně je tu i socha Báby na návrší nedaleko rybníka. Ačkoliv je Bábou, je poměrně mladá. Byla vytesána do žuly v roce 1986, je 3,5 metrů vysoká a údajně váží 8 tun. Autorem sochy je zdejší rodák Jiří Šulc.
Parkujeme v Bezděkově nedaleko kostela. Původně gotická stavba byla několikrát upravována a to jak v době renesance, tak později v raném i pozdním baroku. Okolo kostela je hřbitov a novogotická zvonice z 19. století. Samotná ves je rozložena podél silnice. Domy ve vsi jsou většinou upravené, ale najde se i několik starších stavení. Zajímavá je stará sýpka nedaleko kostela. Ze vsi jdeme po žluté k východu. Za obcí je nepřehlédnutelná, jistě přes 1 kilometr dlouhá lipová alej. Tady zacházíme do bývalé pískovny, kde mají žít břehule říční. Je vidět několik hnízd ve stěně pískovny, ale po břehulích ani památky. Jak jsme se dozvěděli od místního člověka, žilo jich tu několik set jedinců. Dnes vidíme navezenou stavební suť v poměrně velkém množství a to je zřejmě jeden z důvodů proč zde ptáci nejsou. Vzorový příklad ochrany přírody po česku.
Odbočka k rybníku nás zavádí na návrší s Bábou. Od člověka, s nímž jsme mluvili, jsme se také dozvěděli, že prvotním záměrem bylo vytesání sochy sv. Alžběty. Pokračujeme po hrázi Velkého bezděkovského rybníka. Tolik kaprů jsme již dlouho neviděli. Z hráze je vidět rozhledna na Chlumu u Chanovic. Vracíme se na rozcestí, mezi dvěma lipami zde stojí kříž a odtud začíná mírné stoupaní svahem Vráže ( 545 m.n.m.). Procházíme při okraji lesa do sedla a odtud jdeme mezi poli s obilím a kukuřicí. Na severu vidíme jižní část Brd, kterým dominuje vrchol Třemšínu. Poslední zastávka před Polem patří rybníčku Vlasatka, velmi hezké místo. Před Polem odbočujeme na návrší, severně od obce. Na vrcholu je nádherný starý křížek a opět hezký výhled k severu. Po chvilce hledání se zastavujeme u památníku americké armádě. Odtud máme ves a nedaleký Kadov jako na dlani. Obec je postavena na mírném návrší. V horní části návsi je novogotická kaple z roku 1926. Samotný zámek je při jižním okraji obce. Oprava údajně trvá již hodně dlouho a tak se musíme spokojit pohledem na opravené štíty. Stejnou cestou se vracíme do Bezděkovaa dnešní výlet je u konce.
V Poli mají výbornou hospodu Na statku. Výborně tady vaří, jídlo bylo velmi chutné a pokud by někdo chtěl v této oblasti pobýt delší čas, je možné se tu i ubytovat.
Nelíbil se nám stav hnízdiště břehule říční. Jedná se o dosti vzácný ptačí druh a pokud na jedné straně jej ochránci zvolí ptákem Roku 2013, měla by tomu odpovídat i jeho ochrana v přírodě. Líbila se nám alej u Bezděkova a Velký Bezděkovský rybník. U Báby je vidět, že sem chodí i lidé, kteří jsou na štíru s pořádkem. Trochu nás zklamal stav zámku v Poli.
Celá cesta je něco mezi 9 až 10 kilometry. Jde se většinou po rovině, stoupání na Vráž je mírné a navíc se jde polními cestami, které zatím nepokryl asfalt. Co se mapy KČT týče, tak má číslo 68 a název Pootaví.