JEDINEČNÉ GOLFOVÉ SRDCE
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Na golf
Kam a jak jedeme?
Jižní Čechy jsou u nás pojem, jehož obsah je každému jasný. Příroda trochu drsná, zato v nejlepší kondici, hluboké lesy, borůvky, houby, veliké kameny – ráj turistů, cyklistů a rekreantů. Totéž platí o Waldviertlu, stejně pěkné krajině „přes čáru“, plynule navazující na jih Čech.
Pojem Heart of Golf už v našem golfovém slovníku zdomácněl, všichni jsme o něm slyšeli, ale málokdo je podrobněji informován o jeho rozsahu a výhodách, které přináší zejména členům účastnících se klubů. Heart of Golf se také stále dynamicky mění, rozrůstá se, takže zachytit právě platný stav není snadné. Proto jsem na prahu sezony vyrazil do rakouského Haugschlagu, resortu ležícího jen „dva drajvy“ od našich hranic a těsně sousedícího s novobystřickými hřišti, kde sídlí hlava celé organizace, zahrnující 13 golfových klubů a 20 partnerských hotelů v jižních Čechách a rakouském Waldviertlu.
Za čím jedeme?
Hřiště vyrostla na obou stranách hranice a až jich bylo hodně, začaly chytré hlavy přemýšlet, jak si méně konkurovat a víc spolupracovat. A přesáhlo to hranice! Koncept přeshraničního propojení golfových resortů je ojedinělý, v Evropě druhý takový nenajdete.
Zárodek dnešního uskupení vznikl už před 14 lety, v roce 1995. Tehdy se pět rakouských klubů – Haugschlag, Lengenfeld, Ottenstein, Weitra a Waidhofen – dohodlo na společném projektu „Golferlebnis Waldviertel“ – česky „golfový zážitek Waldviertel“. Důvodů, proč se sdružit, bylo několik. Ty hlavní – podílet se společně na propagaci hřišť v regionu a umožnit členům místních klubů hrát na všech hřištích za výhodných podmínek – přetrvaly až do dnešních dnů. A protože Rakušané bystře usoudili, že budoucnost leží i v českém trhu a propojení regionu přes hranice s českými hřišti je velmi žádoucí, přesáhla idea,tehdy ještě pod původním jménem, i k nám. Následně bylo nutné najít nové jméno, zohledňující přítomnost české strany v projektu, aby z mnoha návrhů zvítězil název Heart of Golf, srdce golfu. Klubů postupně přibývalo. V roce 2005 Mnich a St. Oswald, o rok později přistoupily Hluboká, Telč, Maria Taferl a Nová Bystřice, které před dvěma lety doplnil Písek. Současný stav zahrnuje 13 klubů, 15 hřišť (v Haugschlagu a Lengenfeldu je po dvou osmnáctosmnáctkách). Celkem 12 osmnáctek a třidevítky, dohromady tedy 243 jamek.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
U každého hřiště je možnost ubytování většinou ve čtyřhvězdičkovém hotelu, dále moderní klubovna, útulná restaurace s příjemnou obsluhou a výbornou kuchyní.
Golfový penzion Gschwandtner, přepychový moderní hotel Loisium.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
LENGENFELD - najdeme tu dvě osmnáctky, ferveje jsou od sebe odděleny lesíky, vinicemi a stromořadími, je tam krásně a útulno. Díky mírnému podunajskému klimatu se tu hraje prakticky nepřetržitě. Obě osmnáctky, Kamptal a Donautal, jsou technicky středně obtížné, kopečků není moc, ale najdou se. Dojem doplňuje první rakouské golfvinárium, před klubovnou stojí originální spací vůz Pullmann – to si majitel hřiště za velikých dopravních obtíží splnil svůj velký sen. Vůz je plně funkční, teď v něm nocují romantici a ti, kdo přetáhli ochutnávku místních vín v restauraci klubu.
MARIA TAFERL - poutní místo s velkou bazilikou, stejnojmenný golfový klub rozestřel svých devět fervejí po okolních plochých loukách. Lehčí hřiště, příjemné na pohled i na hru. Je tu klid, nebývá tu moc plno a neruší vás ani žádný hluk z okolí – velmi tiché místo. I restaurace je malá, útulná – dobře se tu pijí místní vína z oblasti Wachau.
Ostatní informace
Členové partnerských klubů mají možnost registrovat se za roční poplatek 45 euro do tzv. Players club, a tak hrát na všech těch hřištích za poloviční fíčko – platí to o víkendu i na turnajích. Nečlenové – tedy hosté odjinud – mají při využití některého z hotelů automaticky slevu 20 % na green fee na všech hřištích,kam po dobu svého pobytu zavítají. Členům Players club dále chodí zprávy a nabídky z klubu elektronickou poštou.