Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody • Na kole
V dejinach blanska l9. a 20. stoleti ma Jezkova rodina sve nezastupitelne a neopominutelne misto, i kdyz se po znarodneni rodinne firmy po druhe svetove valce nad touto rodinou na mnoho let jako by zavrela voda. Teprve od sedesatych let - zejmena v souvislosti s vyrocimi byvale Jezkovy tovarny, v te dobe premenene na narodni podnik Adamovske strojirny, Adamov - se znovu objevuji strucne zminky o historii rodiny Jezku a o zakladatelskych osobnostech Karla a Richarda Jezkovych.
Po ukonceni vystavby temer vsech vyrobnich budov byla v letech 1910 - 11 postavena pri vstupu do zavodu nova spravni budova zvana "hrad". Hlavni zasluhu o tuto nevsedni stavbu ma Ing. Richard Jezek sen., ktery vubec pecoval o vystavbu podnikovych budov a dokonce k nekterym sam nakreslil plany. Novou budovou napodobil Ing. Jezek a jeho stavitel snehobilou stavbu zamku Miramare, ktery dal v Terstskem zalivu v letech 1856 az 1860 vystavet arcivevoda rakousky a pozdeji cisar mexicky Maxmilian. Tento zamecek poznal Richard za sve sluzby u valecneho namornictva v Pulje po roce 1883.
svačinku jsme měli sebou ale kdo nemá tak v Blansku je hodně možností kde se najíst.
S timto architektonickym skvostem seznamil Richard Jezek sveho syna Richarda behem rodinne dovolene v laznich Grado u Terstu v roce 1909, kratce po Richardove maturite na sedmitridni realce v Jevicku.
Ing. Richard Jezek sen. chtel, aby rodinny "hrad" Jezku symbolizoval vyznam podniku a aby upoutal pozornost kazdeho navstevnika Blanska vubec a Jezkova podniku zvlast, i kdyz pochopitelne nemohl postavit skutecnou, uplnou repliku slavneho Miramare. Presto se inspiroval nejen stavbou zamku, ale i nadherou jeho zahrady a snazil se i v arealu sve tovarny za "hradem" vytvorit zahradu s odpocinkovymi zakoutimi v duchu estetickych hledisek, napr. zakouti s fontankou. Bohuzel ani v SOkA blansko, ani jinde se nepodarilo nalezt jmeno projektanta teto stavby. Ale z rodinne tradice vime, ze projektantem a stavitelem „hradu“ byl Jaromir Roucka, rodak z Velkeho Mezirici, tehdy stavitel v Blansku, ktery se osvedcil jako projektant drivejsich i pozdejsich staveb u Jezku. Projekcni prace trvaly dva roky. Kvuli mekkemu podlozi musely byt vybudovany siroke betonove zaklady, sokl byl vystaven ze spesovskeho piskovce, dalsi zdivo je zvenci z dolnolhotske opuky, vnitrek z cihel.