Jihočeská obec Kladruby, aneb děti uvidí draka!
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Pro ty z vás, co rádi jezdí na jih Čech, mám speciální nápad na výlet, který ocení hlavně děti. Na souřadnicích 49°16'1.003"N, 13°45'45.873"E v jihočeské obci Kladruby, okres Strakoncie, můžete na vlastní oči volně spatřit draka v nadživotní velikosti, což se málokdy poštěstí. Nejlepší způsob, jak se sem dostat je z hlavní silnice Strakonice-Horažďovice odbočit buď v obci Katovice na silnici směr Frymburk, případně ve Střelských Hošticích odbočit směr Štěchovice. Tato cesta vás pak zavede přímo do Kladrub, sjedete z kopce až k místnímu obecnímu úřadu, který je v podstatě i dřívějším zámečkem a přes zámecký park okolo vodní tvrze dojdete až k hradbám, kde se drak nachází. Tato cesta na konci ale vyžadujete, že budete schopni přeskočit menší zíďku z výšky přibližně metru.
V případě, že pojedete do Štěchovic je potřeba za nově opravenou kapličkou na kopci (doporučuji zastavit a taktéž navštívit) odbočit do prava a následně se budete blížit k obci Kladruby. Těsně před obcí po levé straně je vidět pole a na jeho konci pak hradba, na konci této hradby se pak nachází zmiňovaný drak. Ale nebojte, je vidět z dálky od všude z tohoto směru :)
Za čím jedeme?
Na okraji zámeckého parku (zámeček pochází z první poloviny 19. století a dnes v něm funguje hospoda a obecní úřad) se nachází obvodové zdivo, které je tvarováno do podoby hřbetu draka s ještěří hlavou vystavěnou v čínském stylu. Místo vzniklo z pohnutí tehdejšího majitele, který rád cestoval po světě a tento motiv spatřil v Číně. Je to z blízkého pole skutečně krásná podívaná, hlava draka je vytvořena ze světlého plechu, takže září při slunci do dálky. Tělo pak tvoří zeď a hřbet je zděný.
Další částí výletu je i 2 hektary velký park, ve kterém se nachází zbytky tehdejší vodní tvrze. Tato tvrz již dnes v podstatě neexistuje a nachází se zde pouze torzo zdí. Jenže, když se na toto torzo lépe podíváte, zjistíte, že jeho okraje jsou formovány tak, že tvoří profily obličejů symbolizující dřívější pány tvrze. Samotná tvrz měla pravděpodobně vzniknout již v 15. století, ale do této podoby byla přestavěna na počátku 20. století ve stylu romantismu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jak to bývá u mne zvykem, jel jsem se svačinou pořízenou v koloniálu v Katovicích, nicméně hospoda (i krám myslím) se nachází v obci a k mému překvapení bylo otevřeno i ve všední den v odpoledních hodinách.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Na této památce je nejkrásnější, že jí vůbec nečekáte. Přijel jsem do obce na slepo a po chvilce mi místní pravil, že se zde dá najít krásná zahrada s pozůstatky vodní tvrze a sochy na jejich obvodových zdech. Následně vyšlo najevo, že se dále nachází i vystavěný drak, což mi místní původně zatajil. K mému velkému překvapení jsem tak objevil krásnou památku, která je pro jižní Čechy velice atypická. Taktéž samotná zahrada s vodní tvrzí je krásné místo plné života holdující ve vlhkém prostředí a majestátních stromů. Věřím, že jak draka tak i přilehlou zahradu s dětským hřištěm uvítají rodiče s menšími dětmi prahnoucí po výletě.
Ostatní informace
Vše bylo volné, jak vstup do zahrady, tak i okolí vodní tvrze i s drakem. Zaparkovat se dá na návsi nebo na příjezdové polní cestě k poli, záleží odkud pojedete.