Údolím Otavy do Střelských Hoštic.
Tipy na výlet • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Řeka Otava pod Horažďovicemi je již dosti klidným tokem. Její údolí je tady poměrně široké a v okolí se nacházejí zajímavé jak stavební tak i přírodní památky. Výchozím místem této cesty se stalo výše zmíněné město. Záměrem bylo projít údolím řeky do Střelských Hoštic a odtud pokračovat na nádraží v Horažďovicích předměstí. A tak jsem jednoho krásného letního dne vystoupil z vlaku na horažďovickém nádraží, narovnal batoh na zádech a vyrazil.
Za čím jedeme?
Samotné město Horažďovice a jeho zajímavé památky dnes ponechávám stranou a od nádraží procházím několika uličkami k řece. Tu přecházím po mostě na pravý břeh řeky Otavy a pokračuji po červené směrem k jihovýchodu. Za městem nad mlýnem odbočuje ze silnice vlevo naučná stezka, po které se dostávám blíže k řece a po hrázi Škrobárenského rybníka přecházím na louky na březích řeky. První zastavení patří pomníku, který připomíná smrt českého krále Rudolfa Habsburského. Ten zde zemřel dne 3.7.1307 při obléhání Horažďovic. Z těchto míst je to, co by kamenem dohodil ke kapli sv. Anny, u které se nalézá silný pramen pitné vody. Kdysi tady stávaly lázně, po kterých tu, kromě kaple, zůstal jediný dům. Vracím se k pomníku a jde se dál. Procházím malým remízkem, do kterého mají srnky vstup zakázán a dostávám se do Úžlabiny. Podle tabulek se jedná o přírodní památku evropského významu, ale to je vše, co se o tomto místě lze dozvědět. Svahy žlabu jsou pečlivě vysečeny a je zde několik menších vápencových skal. Přes pěšinu se do lesíka vydala krásná ropucha a nad svahem se prohání několik bělásků. Následuje krátký průchod lesíkem a za ním se otevírá pohled na velkou louku. Nad řekou se zde vypíná táhlé návrší V Trávníčkách ( 461 m.n.m.) a jsou již vidět první domky Kozlova. Ves je rozložená při břehu řeky a mají zde zcela určitě jednu z nejhezčích kaplí v okolí. Byla postavena v roce 1826 v klasicistním slohu. Kousek za vsí se dostávám k mostu, před kterým je vpravo velký kemp a přes most vcházím do Střelských Hoštic.
O této obci je první písemná zmínka v roce 1318 a tehdy ji vlastnil Ondřej z Potštejna. Ve vsi je barokní zámek, v němž v době totality byla armáda a podle toho také vypadá. Dnes je v majetku obce a prochází opravami. Zatím je opravené jižní křídlo, ve kterém je umístěné muzeum řeky Otavy a voroplavby. Mezi zámkem a řekou je malý park, ze kterého je hezký výhled na řeku. Návsí bohužel prochází hlavní silnice z Klatov do Strakonic a tak co se provozu týče, je tady velmi rušno. Při této silnici, směrem ke Strakonicím, je opravená barokní sýpka. Upoutá jistě pomník padlým a nehezká budova prodejny. V jižní části návsi je kostel sv. Martina. Byl postaven na místě původního kostela z roku 1384. Ten v roce 1819 vyhořel a dnešní svatyně je z roku 1822 a nese klasicistní podobu. Při jižní straně kostela je hřbitov, na kterém je hned u kostela hrob malíře Václava Moravce. Domy jsou většinou novějšího data, ale především v okolí zámku se najdou i stopy baroka. Odcházím z obce po žluté a jsem rád, že úsek po silnici mám za sebou. Po dvou kilometrech jsem na rozcestí pod Dominkou ( 467 m.n.m.). Na návrší je pomník zastřeleným ruským zajatcům, ke kterému vede značená stezka.
Odtud jdu po polní cestě, jako ze starých časů. Následuje průchod borovým lesem. Kopec po pravé straně se jmenuje U Chaloupky ( 474 m.n.m.) a pod ním je již Horní rybníček. Odtud se otevírají nádherné výhledy k západu a jihu. Za rybníkem je samota a cesta se přibližuje k železniční trati. Po krátkém stoupání tu je silnice a na nádraží v Horažďovicích předměstí jsem po deseti minutách.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
S jídlem na této cestě nejsou problémy. Ve Střelských Hošticích je dobrý motorest nebo řeznictví u Koudelků. A v Horažďovicích předměstí na nádraží je také malá hospůdka. Točí se zde výborné strakonické pivo. Ubytování se tady také jistě najde.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Je to velmi hezká cesta. Lze si jen přát, aby někoho nenapadlo změnit krásné polní cesty v asfaltové cyklostezky. Zámek po opravě bude jistě velkým lákadlem a řeka Otava patří mezi ty kouzelné.
Ostatní informace
Celá cesta má něco kolem 12 kilometrů, jde se krásnou přírodou a turisté tento kout ještě neobjevili. Za celou cestu jsou potkal pouze jednoho cyklistu. Značení je velmi dobré a vše je na mapě KČT č. 68 Pootaví.