Jilemnice
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Navštívili jsme a vám vřele doporučuji Jilemnici, malé podkrkonošské městečko, působící kompaktním, klidným a útulným dojmem.
Za čím jedeme?
Rozhodně si prohlédněte skvěle zrekonstruované náměstí, z nějž se stala "klidová zóna". Kromě krásné radnice s věží, která bývá přístupná, stojí za zmínku historická kašna z r. 1836 a dvě barokní pískovcová sousoší z dílny Matyáše Bernarda Brauna.
V bývalém zámku hrabat Harrachů dnes sídlí Krkonošské muzeum. Zde najdete expozici - jak jinak - počátků českého lyžování. Kromě toho, že uvidíte lyžařskou výzbroj a výstroj do r. 1914, dozvíte se i něco o jejím vývoji, o vzniku lyžařských organizací i o závodu v běhu na lyžích na 50 km, při němž zahynuli v r. 1913 Hanč a Vrbata.
Dále v muzeu můžete obdivovat i tradiční krkonošský nábytek či exponáty upomínající na řemesla, typická pro tuto oblast: plátenictví a sklářství.
Pokud chcete z Jilemnice pokračovat někam dále, máte dvě možnosti, obě lákavé: buďto do Krkonoš nebo do Českého ráje.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jelikož jsme v Jilemnici výlet začínali a pokračovali dál do Horních Míseček a K Prameni Labe, dali jsme si tu jen zmrzlinu; zato hned ve dvou cukrárnách a závěrečné resumé zní: prostě skvělá...:-)
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Velice se nám líbila Zvědavá ulička, kde na vás z klasických podkrkonošských dřevěnek s nízkými dveřmi a malými okénky plnými muškátů dýchne minulost. Posléze jsme zjistili, že Zvědavá se tahle rozkošná ulička jmenuje proto, že každý další dům je o něco předsunutý oproti předcházejícímu. Účelem bylo, aby z okna jednoho každého bylo kdysi vidět na náměstí.
Ostatní informace
Z Krkonošského muzea si odvezete turistickou známku Jilemnice.