Kam se vydat, když chceme zažít skutečné peklo? Nabízí se Peklo Čertovina u Hlinska …
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
S různými atrakcemi „pro celou rodinu“, které mnohdy můžeme označit za kontroverzní, se v posledních letech roztrhlo ono příslovečné „vrecúško“. Jedna z posledních se vyskytla nedaleko východočeského Hlinska a nazývá se Peklo Čertovina. Většinou bývá označována jako unikátní podnik vyladěný kompletně v pekelném stylu. Podnik zasluhující vaši pozornost a – tradičně – i jako naprosto originální výlet pro celou rodinu. A koneckonců proč ne?! Vždyť tento projekt vznikal celých pět let, má celkem pět pater … a tady je asi něco špatně. Budovat se mělo o rok déle a jedno podlaží mělo být ještě přistavěno. Vždyť i pohádková verze datuje vznik čertovinského pekla do roku 666, kdy prý zde za ukrutné bouře ztroskotala při cestě z Ameriky do Austrálie se svým pekelným korábem ďábelská posádka, pátrající po hříšných duších. A některé její členky i dnes rozhodně stojí za pohled …
Za čím jedeme?
Objekt Pekla je hluboký 12 metrů (tj. 3 patra podzemní části) a vysoký 8 metrů (2 patra nadzemní). Zatímco nahoře se můžeme najíst, napít i ubytovat, „underground“ je prohlídkový. Průvodce celým peklem dělá – pochopitelně – čert (mnohé „hosty moc nešetří, ale není to zdaleka takový „nářez“ jako v středověké krčmě) a na své cestě zde potkáme krásné vnadné čertice, čertí poplety i samotného pána pekel, tedy Lucifera. Vstup do Pekla je zpoplatněn, ale do nadzemního Pekelného šenku je vstup zdarma. A pár zajímavých atrakcí se najde i tady (pro celý interiér platí, že nás zde provází pouze skvělá práce českých řezbářů, truhlářů, zedníků a kovářů, včetně těch uměleckých) …
Co se týče podzemní části, tak ta je rozdělena na několik programových „zastavení“. Jedná se o Čertí školu s učitelkou Hubertou, Trapírnu s čertem Kruciánem a pěticí mučících nástrojů (opět ovšem nechápu, proč jich není o jeden víc), centrální Trůnní sál, kde sám Lucifer pozemské hříšné duše na váze hříchů převáží a jejich jména do Knihy hříchů zapíše, Brundibářinu kuchyni, kde můžeme ochutnat netopýří křidýlka nebo plněná žabí bříška, Čertí šenk, kde prý čepuje Čertopivo nekrásnější čertice z celého pekla (pro znalce ženské krásy – hezká byla, měla i největší plíce, ale najdou se tu i zajímavější typy) a Komůrky sedmi smrtelných hříchů (pýcha, zloba, závist, smilstvo, lakota, lenost a obžerství – úvod prý patří hlavně ženám, závěr pak mužům). Do budoucna by měly ještě přibýt další atrakce, např. Grizeldina věštírna, Pekelné dno, Čertovské vinařství a Provoz pivovaru, kde si čerti vaří své Čertopivo.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Když už se člověk ocitne v pekle, měl by ochutnat tamní kuchyni. Takže se jako nejlepší řešení nabízí využití pohostinnosti Pekelného šenku. Musíte ale počítat s tím, že vám spíše než ty netopýry, brouky, žáby, čolky a různé hlodavce nabídnou spíše pivo a staročeskou kuchyni.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo: Čertice, ďábelská motorka u kasy a dopravní značky na konci příjezdové komunikace.
Nelíbilo: Že si tam přes veškeré sliby Lucifer nikoho nenechal a všechny pustil zpět na povrch zemský.
V každém případě zde však platí slogan čertovinského Pekla, který říká, že „O pekle se nedá mluvit, peklo se musí zažít!“.
Ostatní informace
Celoroční otevírací doba se liší podle toho, jestli jsou prázdniny nebo jiná část roku a jestli je víkend nebo všední den. Ve všední den je většinou otevřeno od 11,00 hod. do 18,00 hod. (o prázdninách od 8,00 do 19,00 hod.) a o víkendu od 8,00 do 20,00. V Čertovském šenku se sice otevírá nejdříve až v 9,00 hod., ale posedět se dá do 21,00 hod. (v pátek do 23,00 hod. a v sobotu dokonce až do hodiny duchů, tedy do půlnoci). Co se týče otevíracích dob a výše vstupného je lepší se podívat na aktuální hodnoty uvedené na oficiálních stránkách tohoto zábavního centra.
Na přibližně hodinový vstup do Pekla je nutná předchozí rezervace, což může mnohé hříšníky překvapit. A protože se jedná o atrakci – prý až světově - unikátní, není ani nikterak levná. Ceny se opět liší podle toho, co máme zrovna za den. V ten pracovní za vstup do podzemních prostor pekelných zaplatíme – nebo tedy alespoň v době naší návštěvy (květen roku 2017) jsme zaplatili - 270,- Kč (děti do 150 cm 190,- Kč, důchodci a studenti 230,- Kč), o víkendu, prázdninách a státních svátcích tyto hodnoty narostou na 320,- Kč (resp. 240,- a 270,- Kč). Ceny se však občas mění i podle času návštěvy.
Takže „Vítejte v opravdovém Pekle!“, které najdete na adrese Medkovy Kopce 35, Hlinsko.