Atraktivní místo v Hlinsku - chaloupky Na Betlémě
Turistické cíle • Výletní místo
Památková rezervace -Betlém Hlinsko je atraktivní, hodně navštěvované místo. Roubené domky Na Betlémě pochází z 2. poloviny 18. století, kdy bylo zrušeno nevolnictví a došlo k rozvoji řemesel. Proto původními obyvateli malebných roubených domků byli drobní řemeslníci. Na Betlémě možno vidět třináct objektů, které jsou od roku 1989 součástí Souboru lidových staveb Vysočina, společně s expozicí na Veselém Kopci. Od roku 1993 zde byli pro návštěvníky města Hlinska zpřístupněny první opravené objekty. Od roku 1995 je část hlineckého Betlému prohlášena památkovou rezervací lidové architektrury. Dnes se zde mohou lidé celoročně ubytovat, navštívit roubenku, kde je zřízena kavárna, prodejna bylinek, či dárků, nebo využít některou chalupu k ubytování, je zde zřízena v jedné roubence i příjemná restaurace a ubytování - U sv. Huberta. V dalších roubenkách si prohlédnete dílny lidových řemeslníků a ukázky jejich bydlení, stojí zde i Infocentrum.
Od poloviny 18. století si řemeslníci své domky stavěli do jedné lokality na pravý břeh řeky Chrudimky, a tak se tomuto místu říkalo Betlém podle vzhledu zdejšího souboru lidových chaloupek. Žili zde hrnčíři, tkalci, krejčí, kožešníci, hračkáři, truhláři, sedláři, ševci, výrobci hudebních nástrojů, místní porodní bába. Hlinský Betlém se dodnes zachoval v těměř původní podobě. V 80. letech bylo zachráněno 16 tradičních staveb v Betlémě a byly prohlášeny za nemovité kulturní památky. Během pěti let zde stálo 23 domků roubených, poloroubených, částečně zděných. V některých z nich dodnes bydlí lidé, ve většině však jsou expozice, kavárny, prodejní prostory, i jedna restaurace s ubytováním. V Infocentru si možno prohlédnout v podkroví expozici dřevěných hraček - Příběh dřevěné panenky.
Roubené domky zdobily hlavně štíty - lomenice, bývaly svisle bedněné, zakončené kabřincem, jehož vrchol zdobila makovička / hliněná, dřevěná, plechová/. Od konce 60. let 20. století, kdy byl Betlém obydlen původními obyvateli, měl neopakovatelnou atmosféru. Byl ohraničen řekou Chrudimkou, potokem Drachtinkou, domky naproti spořitekně a obchodem se smíšeným zbožím. Drachtinka sloužila k bělení prádla a největší radost u ní zažívali děti, vyhřívaly se zde na sluníčku u vody.