Loading...
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Já jsem si pro tento výlet vybral jako výchozí i cílový bod železniční zastávku Mutějovice, která je na trase z Rakovníka do Loun.
Kousek od nádraží, za silnicí, najdeme turistické rozcestí. Začíná zde okružní NS a také žlutě značená cesta. Vydáme se po žluté značce a po zdolání krátkého stoupání dojdeme na okraj lesa, přejdeme napříč loukou a ocitneme se u přírodní památky – kamenných řad u Kounova. Kamenné řady se nacházejí vlevo i vpravo od lesní cesty. U informační tabule odbočuje žlutá značka o devadesát stupňů vpravo a vede nás podél jedné z mnoha řad lesním úsekem. Žlutá značka nás přivede až na turistické rozcestí Rovina.
Od tohoto rozcestí pokračujeme vpravo po modře značené lesní cestě směrem na zříceninu hradu Pravda. Zprvu jdeme po rovině lesní cestou ve smíšeném lese, po chvíli však z cesty odbočíme a poměrně ostře sestupujeme až na silnici, uhýbáme vpravo a po chvíli zase odbočíme ze silnice vlevo do lesního terénu a začínáme stoupat do kopce. Přijdeme na rozcestí Pod Pravdou II a I, od kterého pokračujeme po červené značce mírným stoupáním na zříceninu hradu Pravda.
Mě se zřícenina hradu svou rozlehlostí, zachovalou dispozicí moc líbila. Něco málo o historii a vzniku hradu se dočteme na informačních tabulích před hradem. Zajímavostí je mohutný zemní val v čele předhradí s louňocovitými opevněními pro umístění aktivní dělostřelecké obrany. Vlastní hrad vlastně neměl ani žádnou věž, pokud nepočítáme nízkou vstupní bránu v nároží čela, Touto bránou je zajištěn vstup do hradu přes dřevěný most i v dnešní době.
Ze zříceniny se vrátíme zpět na rozcestí Pod Pravdou a pokračujeme červeně značenou pěšinou směrem na Domoušice. V Domoušicích u vlakové zastávky uhýbáme vlevo a jdeme po zelené, která nás provede celou obcí. Za obcí nás zelená značka vede téměř souběžně se železniční tratí k rozcestí Pod Džbánem. Tady uhýbáme vlevo na směrovou odbočku ke zřícenině hradu Džbán. Po odbočení vpravo ze silnice celkem dost strmě stoupáme na zříceninu hradu. Dispozice hradu je podobná jako na Pravdě. Jedná se o stejný typ hradu s obvodovou zástavbou, zde ještě vylepšenou o tři věže. Vznik hradu spadá přibližně do stejného období jako Týřov, proto ty tři věže. Je pravda, že k vidění toho zde je o mnoho méně než na Pravdě, ale i tak to je zajímavé místo. Hrad Džbán byl nejsevernějším královským hradem Přemyslovského hvozdu.
Ze zříceniny hradu Džbán se vrátíme zpět na rozcestí, od kterého pohodlně po silnici dojdeme na nádraží v Mutějovicích. V letních měsících zde bývá otevřeno občerstvení.
Prohlédneme si zajímavou a mýty opředenou přírodní památku Kamenné řady u Kounova. Vysvětlení a názorů na tyto kamenné řady je mnoho. Já se kloním k racionálnímu vysvětlení vzniku kamenů. Jedná se o křemence, které jsou tak pevné, že zůstaly na místě i po zvětrání a odnesení okolních hornin. Kameny jsou dokladem toho, že v těchto místech bylo v třetihorách jezero. Jisté je jen to, že „někdo“ tyto kameny seřadil do řad.
V další části vycházky si prohlédneme zříceniny zajímavých hradů Pravda a Džbán. Oba mají mnoho společného i rozdílného. Lépe dostupná a zajímavější je Zřícenina hradu Pravda.
Vycházka je v zajímavé krajině mezi Rakovníkem a Louny. Procházíme listnatými i smíšenými lesy. Mám rád, když mi pod nohami šustí spadané listí.
Já jsem žádné občerstvení na trase nevyužil. Po cestě jsem potkal jen jednu otevřenou hospodu v Domoušicích.
Pokud pojedete vlakem, je možnost občerstvení v Rakovníku na nádraží při čekání na vlak. Dá se zde koupit pití v automatech, bufetu na nádraží, či restauraci.
Doporučuji proto vše potřebné přibalit do batohu a svačinku si vychutnat třeba na zřícenině hradu Pravda.
Kamenné řady u Kounova ve vás jistě vyvolají mnoho otázek na vznik a smysl těchto řad. Jak vlastně vznikly a kdo si dal tu práci s uspořádáním kamenů do řad.
Zajímavé jsou obě hradní zříceniny, zejména pak Zřícenina hradu Pravda.
Vstup na hradní zříceniny je volný. Možnost je navštívit malé muzeum v Kounově v hostinci U Tří lip věnované Kounovským kamenným řadám.