Za novodobými menhiry.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
V krajině mezi řekou Ohří a přírodním parkem Džbán se nachází plno megalitických památek. Jsou to neopracované velké kameny postavené pravěkými lidmi. Tyto kamenné stavby jsou stále zahaleny tajemstvím. Pravděpodobně sloužily k astronomickému , kultovnímu, nebo pohřebnímu účelu.
V této oblasti se nacházejí Kounovské kamenné řady, Nečimické kamenné řady, menhiry Baba, Zkamenělý mnich, Zkamenělý pastýř a také je zde velká koncentrace pravěkých hradišť. To nasvědčuje tomu, že tato oblast mohla být pravěkou posvátnou krajinou.
V roce 2010 našla česko-belgická skupina amatérských badatelů na vrchu Špičák u Kounova ležící a částečně zasypaný veliký kámen, pravděpodobně menhir. Ten vyzvedly ze země a postavily na původním místě. Tento novodobý menhir dostal název Belgičan.
Tento nález odstartoval velký zájem o okolí Špičáku. Další skupina nadšenců zde již objevila stovky podobných povalených kamenů, které také opět staví. Kameny stojí v krátkých řadách, kruzích, nebo také samostatně. Jsou z různých materiálů, což dokazuje, že sem byly dopraveny.
Kameny leží ve směru západu slunce o letním slunovratu.
Obecní úřad v Kounově připravuje stezku k těmto novodobým menhirům.
Za čím jedeme?
Vycházel jsem z Kounova od hospody U Tří lip, kde je také expozice Kounovských kamenných řad. U hospody je parkoviště a kamenné bludiště pro děti. Po žlutě značené cestě jsem došel k poutní kapli sv. Vojtěcha na úbočí vrchu Rovina. Je zde pěkné odpočinkové místo s altánem. Pokračoval jsem dál na turistické rozcestí Rovina a po modré značce na další rozcestí Špičák. Zde již byly instalovány směrovky nové stezky. Kousek od rozcestí je první menhir Belgičan. Velký kámen s tajemnými důlky, které jsou v řadě a pravidelně vzdáleny od sebe.
Trasa stezky vede lesní silničkou společně s modrou turistickou značkou směrem na rozcestí U Dubu. Z cesty jsou značeny krátké odbočky do lesa k novodobým menhirům. A tak postupně se objevují menhiry Vizír, Chodník, Galeje, Osudová, Čmeláci,Strážce, Slůně, Velryba a další.
Vztyčené kameny v lese stojí jako mystické symboly u kterých nás láká jejich tajemné uspořádání, původ a účel.
Z lokality Nebe, kde je nejvíce vztyčených kamenů se stezka vrací zpět do Kounova. Nejprve po silnici, později polní cestou na úpatí Pískového vrchu s nádhernou vyhlídkou do Rakovnické kotliny.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Trasa stezky je krátká. Občerstvit se můžeme před a po projití stezky v hospodě U Tří lip.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nově budovaná stezka za tajemstvím menhirů. Pěkné odpočinkové místo u kaple.
Ostatní informace
Stezku můžete spojit s prohlídkou Kounovských kamenných řad a se zříceninou hradu Džbán.
Mapku nové stezky získáte v expozici Kounovských kamenných řad v domě U Tří lip.