Kamýk nad Vltavou – hrad Vrškamýk s vyhlídkovou věží
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jedeme z Plzně na Moravu a cestou se chceme zastavit na některých zajímavých místech, která máme téměř na trase. Takových míst je u nás hodně – ani nemusíme z trasy moc odbočovat. Mezi ně právě patří zřícenina tohoto hradu s vyhlídkovou věží.
Za čím jedeme?
Obec Kamýk nad Vltavou je na silnici z Příbrami do Sedlčan – nesmí se však jet po hlavní silnici. Z Příbrami to je cca 20 km, do Sedlčan 12 km. Rozkládá se na obou březích Vltavy, přes kterou se dostanete po jediném 133,6 metrů dlouhém silničním mostě. Pěší tam mají vlastní chodníček. Jiným způsobem se přes řeku nedostanou.
Obec byla založena v 10. století, první písemná zmínka je až z r. 1285. V té době již stál zhruba kilometr na západ od obce i od řeky královský hrad Vrškamýk (345 m.n m.). První písemná zmínka o něm je z r. 1186. Založil ho král Václav I., ale stavbu dokončil až Přemysl Otakar II.. Ten hrad využíval převážně jako lovecké sídlo. Podle archeologických nálezů měl hrad špatnou statiku, obvodové zdi praskaly a byl prý opuštěn již po r. 1306. Jako pustý je však uváděn až r. 1569. Částečně se zachovaly obvodové zdi nádvoří, části příček paláců, zbytky brány hlavní i předhradní, okružní val a příkopy.
Ve své době patřil mezi nejvýstavnější panovnické hrady s obvodovou zástavbou. Svým celkovým řešením se prý nechá přirovnávat k mladšímu Bezdězu. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR.
V letech 2009 – 2010 zde proběhly archeologické výzkumy a zřícenina byla zpevněna. Zlepšila se přístupnost zříceniny, která je dnes součástí areálu, kde jsou panely se zajímavými informacemi, kde je zázemí pro návštěvníky s dřevěnou vyhlídkovou věží. Je vysoká cca 11 metrů, vyhlídková plošina je v 8 metrech, ze které je však vidět prý jen blízké okolí.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme zde nejedli, ani jsme se dlouho nezdrželi. Pršelo, tak jsme si to zde jen prošli a pročetli. V Kamýku nad Vltavou by se snad našlo, kde by se nechalo najíst.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Celý areál je moc hezky upravený, šipkami je značen směr prohlídky, jsou zde hezky udělané tabule s informacemi, jsou zde i lavičky a zastřešený přístřešek.Takže z vlastních zásob si zde můžete udělat piknik.
Ostatní informace
Pokud pojedete autem, je možno zaparkovat na parkovišti, které je ve městě na křižovatce silnic - nedaleko řeky. Nedaleko je i zastávka autobusů Kamýk nad Vltavou. Z parkoviště se jde zhruba 300 metrů po zelené turistické značce podle silnice - směr od řeky. Pak se odbočuje vlevo po lesní pěšině. Po dalších 300 metrech se dojde ke vchodu do areálu, kde vaši pozornost upoutá vyhlídková věž. Ta je otevřena od 16.6. do 31.8. denně mimo pondělí od 9,30 do 15,30 hod. Zde je i menší dětské hřiště. Po dalším přibližně 0,5 km se dostanete ke zřícenině, která je přístupná celoročně.
Zpátky se nemusíte vracet stejnou cestou, hrad se nechá obejít a areálem se vrátit po druhé straně.
Pokud byste pokračovali dál po zelené turistické značce, došli byste po dalších cca 2,5 km do Zduchovic, kde je přibližně ze 17. století zámek, který je v současné době součástí volnočasového areálu. Bohužel trasa není okružní, zpátky se musí stejnou cestou.
Z parkoviště můžete jít po žluté turistické trase na opačnou stranu a po mostě na druhou stanu řeky. Po 1,5 km dojdete k dřevěné vyhlídkové věži Kamýk. Stojí těsně u silnice, ale parkoviště tam není, ani se tam nenechá zastavit. Příchod k ní je přes louku. Je to nízká dřevěná vyhlídka – je z ní vidět prakticky jen na obec se řekou. Vzhledem k tomu, že pršelo, tak jsme se ani nesnažili tam dojít. Je přístupná celoročně.
V okolí vedou cyklotrasy i další turistické trasy, kterými se můžete projít po Benešovské pahorkatině.