Z Kamýku na hrad Vrškamýk.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Silnice č. 18 patří mezi ty, o kterých lze říci, že jízda po ní je stále ještě hezkým zážitkem. To platilo i při naší poslední cestě na Sedlčansku. Navíc je v jejím okolí i několik zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Jedním takovým je zřícenina hradu Vrškamýk, která se nachází západně od obce Kamýku nad Vltavou. Ještě před dosažením řeky Vltavy odbočujeme Doprava a po silnici č. 102 jedeme k jihu. Projíždíme ves Velkou a poté již po levém břehu řeky Vltavy dojíždíme do Kamýku. Hned na okraji obce je parkoviště a naše první kroky patří řece Vltavě. Díky přehradě je v těchto místech poměrně široká. Obě části obce spojuje starý železný most, který byl postaven mezi roky 1887 až 1889. Obec samotná je z větší části na levém břehu řeky. Je rozložena podél silnice a kromě několika pozdně barokních domů a původně raně gotického kostela na návrší tu další památky nenajdeme.
Za čím jedeme?
Ale naším cílem je zřícenina hradu Vrškamýk. Z obce vycházíme po modré nejdříve po silnici, která pozvolna stoupá. Po několika desítkách metrů za obcí modrá odbočuje doleva a pokračuje po lesní cestě mírným svahem. Přicházíme k několika dřevěným objektům s vyhlídkovou věží. Všude pusto a prázdno, je tu něco i pro děti a zajímavě vytvořený popis historie hradu, země i Evropy. Odtud pokračujeme po louce a po chvilce se před námi objevují zdi hradu. Hrad je postaven na protáhlém návrší ve směru východ – západ. Vybíráme si cestu na jižní straně pod hradem. Celý jej obcházíme a dostáváme se k polím. V těchto místech je první most, za ním je velká louka. V minulosti tu stála dolní část hradu s osadou, ale kromě příkopu tady již nic dalšího nezbylo.
Zato po přejití druhého mostu je to neobyčejně zajímavé. Za branou je z obou stran obestavěné prostranství. Zdi dosahují několika metrů a jsou docela blízko u sebe. Zřejmě horní hrad neměl nádvoří a skládal se z paláce a dalších budov. Z několika míst je možné nahlédnout do hradního příkopu. Hrad jistě patřil ve své době k největším v zemi. Borovice, které tu rostou vytvářejí až pohádkové scenerie. Využíváme možnost celý hrad projít a ještě jednou obejít. Pohledy na tuto romantickou zříceninu jsou skutečně z některých míst zážitkem. Každá pohádka ale končí a zbývá se rozloučit. Od hradu sestupujeme lesem a ještě se zastavujeme u informačních panelů. Dozvídáme se, že nejslavnější dobu hrad prožíval za vlády Přemyslovců a to především za krále Václava I. ( 1230 – 1253). Stejnou cestou se vracíme do obce a zbývá najít něco k snědku.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Pokus o nasycení končí po několika minutách. Nikde se tu nevaří a tak se musíme spokojit jen s kávou v jakési herně. Jídlo a pití jsme museli odložit až do milínského motorestu. Jak je to tady s ubytováním jsme nezjišťovali.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Vrškamýk je krásná romantická zřícenina a nám se tady moc líbilo. Překvapilo nás, že přes víkendovou sobotu a měsíc září jsme tu nepotkali ani myšku.
Ostatní informace
Délka cesty se vejde do 3 kilometrů, je to vlastně malá, pohodová vycházka. Hrad je volně přístupný a stezky jsou upravené a dobře schůdné. K doplnění ještě údaj o židovském hřbitově, který se nachází na druhém břehu Vltavy, jihovýchodně od obce.