Z Kamýku nad Vltavou po pravém břehu toku Vltavy do Křepenic
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Než se vydáme na další cestu z Kamýku nad Vltavou po pravém břehu Vltavy do Křepenic, bylo by škoda nepodívat se na pěknou zříceninu hradu Kamýk nad Vltavou. Dojdeme k ní z centra městečka po zelené značce mírným stoupáním. Prohlédneme si zachovalé zbytky hradního příkopu, části budov a ochranných valů. O celý areál je pěkně pečováno a z informačních tabulí načerpáme mnoho zajímavých informací.
Ze zříceniny se vrátíme do městečka, přejdeme most přes Vltavu a dojdeme k rozcestí U Mašků. Z rozcestí U Mašků pokračujeme po červené značce a jdeme silničkou na Hojšín Po levé ruce se nám nabízejí zajímavé pohledy do údolí Vltavy. V Hojšíně uhýbá červená značka vlevo a když už si říkáme, že asfaltu bylo dost, zamíří značka vlevo do lesa a pokračujeme lesní pěšinou krásným lesem.
Přijdeme na směrovou odbočku vedoucí na vyhlídku Roviště. Po chvíli kochání se vrátíme na rozcestí a po červené sestupujeme do Roviště. Míjíme autokemp s možností občerstvení. Značka nás dovede až Vesteckému mostu. Zde červenou opustíme a jdeme vpravo po dosti frekventované silnici směrem k hotelu Zrůbek. Po cca kilometru chůze se k nám zprava připojí zelená značka, kterou můžeme také z Hojšína využít, ale přijdeme o pěknou vyhlídku Roviště.
Na rozcestí Zrůbek jsme přibližně v polovině putování a je zde možnost načerpat síly před další cestou. Z rozcestí pokračujeme ještě chvíli po cestě mírným stoupáním, tentokrát již ale po modré značce směr Bučily. Značka konečně uhne vlevo do lesa a přivede nás k rozcestí Bučily. Tady doporučuji sejít cca 150 metrů dolů mezi chaty a podívat se na Vltavu.
Na rozcestí Bučily uhýbáme ostře vpravo a modrá nás vede lesními cestami i pěšinami, místy hojně obklopenou bujnou vegetací. Často měníme směr, ale cesta je slušně značená. Přijdeme pohodlnou cestou na další vyhlídku s možností chvíli posedět, na vyhlídku Dublovice.
Z vyhlídky pokračujeme stále po modré na rozcestí Zvírotice. Uhýbáme vpravo a značka pokračuje po málo frekventovaných komunikacích až do centra Křepenic. Tady vycházku ukončíme.
Před odjezdem domů si ještě můžeme v Křepenicích prohlédnout renesanční vodní tvrz, kterou si zde nechal postavit Jakub Krčín. Tvrz je veřejnosti nepřístupná. Na informačních tabulích před tvrzí si můžeme pár informací o místě přečíst.
Za čím jedeme?
Prohlédneme si hezky udržovanou zříceninu hradu Kamýk nad Vltavou, než přijdeme k samotné zřícenině, prohlédneme si a děti určitě důkladně, odpočinkový areál s množstvím atrakcí. Stojí zde i dřevěná vyhlídková věž.
Z vyhlídky Roviště a Dublovice se před námi otevřou krásné pohledy na Vltavu a okolní krajinu.
V Křepenicích si pak můžeme prohlédnout exteriéry bývalé tvrze, kterou si nechal postavit Jakub Krčín. Tvrz je však veřejnosti nepřístupna.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Pokud pominu možnost občerstvení v Kamýku nad Vltavou, další možnost načerpat energii a občerstvit se je v autokempu Roviště a dále v hotelu Zrůbek.
Na základní vybavení však při balení batohu nezapomeňte, pití se určitě bude hodit.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Zaujal mě pěkně udržovaný areál zříceniny hradu Kamýk nad Vltavou (Vrškamýk) s množstvím pěkných informačních panelů.
Výhled z vyhlídky Roviště to bylo takové milé pohlazení na duši. Je zde klid, krásně zde voní les a jeho obyvatelé se mají čile k světu. Sedělo a rozjímalo se mi zde pěkně.
Ostatní informace
Za vstup na zříceninu Kamýku nad Vltavou a do odpočinkového areálu se platí symbolických 10 Kč, děti a důchodci to mají za 5 Kč.
Pro inspiraci k dalším výletům v tomto kraji navštivte malé útulné infocentrum v Kamýku nad Vltavou. Ochotně vám tu vše vysvětlí.