Kam a jak jedeme?
Milujeme rozhledny. Ve směru na Sedlčany je jich několik, tak jsme se tam na pár dnů vypravili.
Za čím jedeme?
Obec se rozkládá na Jahodovém potoce, který je pravostranným přítokem Vltavy. Z obce k Vltavě je to zhruba 3 km, proto je označována také jako Milešov nad Vltavou. Do
Sedlčan je to zhruba 18 km na severovýchod.
Již od středověku se zde těžilo zlato, to bylo také důvodem, proč zde byla založena osada. Ze zdejšího zlata byl dokonce vyroben zlatý řetěz pražských primátorů. Již za královny Elišky Přemyslovny získali havíři dědičný nájem. Po její smrti tyto výsady potvrdil r. 1341 Jan Lucemburský. V té době se zdejší zlato používalo i na ražbu zlatých mincí. O své výsady havíři nepřišli ani později. Naposledy jim je potvrdil r. 1539 Ferdinand I. Po třicetileté válce se těžba začala snižovat.
Po roce 1835 se zde začal těžil antimon. První huť byla zřízena kolem r. 1850. R. 1871 doly koupil pražský měšťan Emanuel Kittl, který zde založil moderní hutnický a hornický podnik. Později založil akciovou cizozemsko-židovskou společnost, kde r. 1893 pracovalo 1 200 horníků a hutníků. Antimon vyváželi i do ciziny. Jenže taková prosperita netrvala dlouho. R. 1900 podnik mění majitele, ale těžba moc neprosperuje a postupně zaniká. Provoz byl ještě obnoven r. 1940, ale v 70. let 20. století definitivně ukončen.
Když se r. 1871 E. Kittl do obce přistěhoval, nechal si postavit romantický zámeček - patrovou budovu s válcovou věží. Tady své dětství prožila také jeho dcera Ema Kittlová, která později proslula jako operní pěvkyně Ema Destinová. Objekt je nyní znám jako Destinov a je upraven pro rekreační účely. Jeho původní romantický vzhled bohužel zanikl.
Na kopečku nad jižní částí obce byl v letech 1903-04 postaven kostel Nanebevzetí Panny Marie. R. 1905 byl dokončen interiér. Až r. 1907 byl vysvěcen. Pod kostelem je kaplička se zvonicí.
Součástí obce je i bývalá vesnice Přední Chlum. Leží asi 2 km severozápadním směrem na pravém břehu Vltavy, která v těchto místech meandruje. Dominantou je na kopečku v centru obce kaple, která podle datace nad vchodem byla postavena r. 1884.
Jen kousek na sever
na kopci Krchov byla r. 2017 otevřena
rozhledna Milada. Postavil ji v letech 2014 - 2017 na svém pozemku podle vlastního projektu, bez dotací a převážně svépomocí pan Radomil Kessl. Pojmenoval ji po své mamince. Tato skutečně hezká dřevěná rozhledna je 30 metrů vysoká. Na vyhlídkovou plošinu vede 144 pohodlných kovových schodů. Pak se vám otevře kruhový pohled na krásné okolí - na okolí Solenic s tzv. Solenickou podkovou, na část Povltaví s Orlickou přehradou, na vrch Maková,
Kamýk nad Vltavou, na rozhledny Onen svět, Drtinovu a Veselý vrch u Chotilska a za příznivého počasí i na Brdy a Šumavu. I když je to soukromá rozhledna, turistům je za poplatek přístupná. Kdy, to si raději najděte na
https://www.vysokychlumec.eu/turisticke-zajimavosti-v-okoli/rozhledny/rozhledna-milada-vrch-krchov-milesov/.
Parkoviště je u silnice, dál je to asi 200 - 300 metrů do kopečka. Jen kousek od parkoviště v křoví je pomník obětem letecké havárie. Cestička k němu nevede, otázkou zůstává, proč je tak schovaný. Je připomínkou na tragickou událost, která se nad vrchem Chlum stala 5. 9. 1929 při vojenských pozorovacích manévrech, kdy se dvě letadla srazila a roztříštila. Tři letci zahynuli, trosky se nalezly daleko od sebe. Na místě dopadu jsou nyní tichou připomínkou kamenné pomníky s podobenkami. Právě zde na okraji lesa u usedlosti čp. 5 je jeden s pamětní deskou a oválnými podobenkami dvou letců. Druhý podobný je u silnice 0046 z Milešova na hráz Orlické přehrady, poblíž vesnice Hřebeny. Třetí, honosný, byl postaven poblíž kostela sv. Mikuláše v Krásné Hoře.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme na rozhledně byli v době, kdy měla být ještě zavřená. Nahoru jsme se dostali jen proto, že pán - pravděpodobně majitel rozhledny dělal ještě úpravy okolí, takže nás tam pustil. Vypadalo to, že tam snad nějaké menší občerstvení být může. Raději na to však moc nespoléhejte. Lavičky se stolky v těsném sousedství rozhledny už jsou.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozhledna je skutečně moc hezká, schody nízké, takže pohodlné, výhled nádherný. Snad je jen škoda, že tam nejsou popisky toho, co je vidět. Je to však krátce otevřené, třeba to tam ještě přibude.
Ostatní informace
Parkovištěm pod rozhlednou vede červená a zelená turistická trasa.
Červená trasa vás dovede vždy k Vltavě. Na východ je to cca 10 km k mostu do
Kamýku nad Vltavou. Cesta vede převážně lesem s výhledem na řeku. Tam se můžete jít podívat na zříceninu hradu a rozhlednu. Na severozápad je to 2 km k silničnímu mostu a rozcestí Solenice, kde si pak můžete vybrat z dalších tras na obou stranách řeky nebo před mostem odbočit po zelené vpravo a vrátit se po 3 km zpátky na parkoviště pod rozhlednou.
Zelená trasa pak pokračuje na jih přes Milešov např. až k rozhledně Onen svět (10 km).
Poslední aktualizace: 23.10.2018
Milešov a rozhledna Milada na Krchově (Přední Chlum) na mapě
Diskuse a komentáře k Milešov a rozhledna Milada na Krchově (Přední Chlum)
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!