Katedrální kostel Nejsvětější trojice v Ely (Cathedral Church of the Holy and Undivided Trinity of Ely)
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Dnešní město Ely, nacházející se v hrabství Cambridgeshire, bylo původně ostrovem obklopeným neprostupnými močály zvanými Fens. Název Ely vychází z Eel island – ostrov úhořů. Historie místa sahá do konce 7. století. První stavbou na ostrově byl klášter, který zde v roce 673 nechala postavit Etheldreda, dcera anglosaské královny Anny. V 9. století byl klášter zbořen při invazi Vikingů. V roce 970 byl na témže místě postaven nový benediktínský klášter.
Za čím jedeme?
S výstavbou katedrály, která dnes patří mezi sto architektonických klenotů západní Evropy, se započalo v roce 1083. Prvně byla postavená příčná chrámová loď, po ní křižující hlavní chrámová loď s hlavní věží. V letech 1174 až 1197 byla v románském slohu přistavěná ještě západní věž vysoká 66 m. Přístřešek byl dostavěn v letech 1198 až 1215. V roce 1322 se zřítila věž nad křížením. Na začátku 14. stavitelé vyřešili křížení lodí unikátní osmibokou věží Lantern Tower, zvanou také Oktagon.
V roce 1539, v době rušení klášterů za vlády Jindřicha VIII, byla v katedrále zničená hrobka Etheldredy, zakladatelky prvního kláštera (viz výše). Pustošení podlehly i sochy v její kapli. Následně v roce 1541 byla katedrála obnovená. V 17. století severní vchod katedrály získal nové gotické dveře, jejichž autorem je Christpher Wren.
Celková délka katedrály je 172,2 m. Délka hlavní lodi měří 75 m, je nejdelší v Anglii. Oktagon dosahuje výšky 52 m, šířky 23 m. Míry uvádím s výhradou. Zdroje, ze kterých jsem čerpal, se neshodují. Na stavbu katedrály byl dovezen kámen z nedalekého Barnacku ležícího v hrabství Northamptonshire.
Po architektonické stránce je katedrála obdivuhodná a zvláštní svojí odlehčeností normansko-románského slohu. Členění stěn půlkruhovými oblouky, arkádami a sloupy potvrzují románský styl. Bazilikální okna prosvětlující prostor lodi katedrály jsou gotická. Podoba kamenných portálů je ovlivněná německými stavbami, nepatrně se liší od strohých normanských portálů. Větší množství soch v interiérech odpovídá anglické vrcholné gotice.
Stránky katedrály: www.elycathedral.org
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možnosti občerstvení v Ely odpovídají velké návštěvnosti města. Konkrétní tip neuvedu. Po prohlídce katedrály jsme spěchali do Cambridge, místa našeho pobytu a stravování.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Katedrála je nádherná, jistě právem patří mezi zmíněných sto architektonických klenotů západní Evropy. Denně ji navštíví tisíce lidí. Standardu se však vymykalo placení vstupného. To vybírala paní za hlavním vchodem, aniž by návštěvníkům vydávala vstupenky. Odůvodnila to rozbitou tiskárnou. Požadované vstupné bylo vyšší, než uváděl ceník u vchodu. Přikládám ho ve Fotogalerii. Do půlhodiny paní zmizela i s penězi a vstup do katedrály byl zcela volný. Podivné také bylo chování další paní, která vyháněla některé návštěvníky z presbytáře, včetně nás. Po jejím odchodu jsme se do kněžiště všichni vrátili. Do věže pro pokročilou hodinu nebylo možné vystoupat. Měli jsme přijet dříve.
Ostatní informace
Otevírací doba katedrály je v dubnu až říjnu od 7 do 18.30 hodin denně. V listopadu až březnu je od pondělí do soboty možný vstup od 7 do 18.30 hodin, v neděli zavírají o hodinu dříve.
Vstupenka do lodí katedrály a přilehlých kaplí stojí pro dospělého 10 liber, pro dítě 8 liber. Za návštěvu věže a dalších částí se připlácí. Děti do 10 let nesmí do věže. Fotografovat můžete zdarma, nikoli však v době bohoslužeb. Za použití stativu se platí 2 libry.
Parkovali jsme na Fore Hill Car Park, necelých 200 metrů od katedrály. Parkovné se zde neplatí. Parkovišť je v Ely více. Záleží, z které strany přijedete.