Klášter karmelitánů v Kostelním Vydří.
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Pobyt v Telči jsme si chtěli zpestřit výletem do blízkého okolí. I když jsou v této oblasti místa, která jsme navštívili několikrát, tak klášter v Kostelním Vydří byl velkou neznámou. Z Telče jsme jeli po silnici na Dačice a u odbočky na Kostelní Vydří jsme kvůli zákazu vjezdu neuspěli. Pokračovat jsme museli přes Dačice a několik stovek metrů od kláštera nás zastavil zákaz vjezdu. Malé tabulky s červenou šipkou nás nakonec dovedli přes louku ke klášteru z východní strany. Klášterní areál se nám předvedl v celé kráse a výhled do okolí měl také něco do sebe.
Za čím jedeme?
V areálu kláštera je několik budov, ambit na západní straně a na nejvyšším místě barokní kostel Panny Marie Karmelské. Celý klášter je obklopen zdí a nepřehlédnutelné jsou staré lípy. Při pohledu do minulosti to tady začalo stavbou kaple v roce 1709, do které byl umístěn milostný obraz Panny Marie Karmelské. V roce 1735 nechal majitel panství M. J. Butz z Rolsbergu kapli rozšířit. Uvádí se také rok 1737. Mezi roky 1746 – 1752 byla postavena poměrně velká klášterní budova. O dva roky později byla ke kapli přistavěna dřevěná kostelní loď. V roce 1762 se stavěla sakristie. Od roku 1769 se začalo při západní straně kostela se stavbou arkádové chodby. Mezi roky 1787 - 1789 byla postavena kostelní loď zděná a v této podobě kostel vidíme i dnes. Od roku 1787 byla budova kláštera využívaná jako fara. Od roku 1908 byli ve zdejším klášteře karmelitáni. Rokem 1950 byla činnost řádu ukončena. Po roce 1989 se začalo s obnovou kláštera a dnes je Kostelní Vydří známým poutním místem.
Do areálu klášteru procházíme východní bránou. Je odtud hezký výhled na obec a po pravé straně jsou nové budovy kláštera. Další kroky míří do kostela. Na první pohled překvapí široký vítězný oblouk. Jeho stěny jsou vyzdobeny malbou z roku 1909, která zobrazuje dějiny karmelitánského řádu. Na stropě kostela je zobrazeno šest výjevů ze života Panny Marie. Hlavní oltář je barokní z obrazem Panny Marie Karmelské z původní kaple. Oltář je z mramoru s volutovým svatostánkem. V ochozu kruchty jsou trojdílné rokokové varhany. Boční oltáře jsou barokní. Empírový sloh najdeme na kazatelně a dřevěné křtitelnici. Sochy po stranách lodi jsou novějšího původu. Do kostela lze vejít třemi vchody. Ve věžičce kostela jsou dva menší zvony. Arkádová chodba sice nebyla dokončena podle plánů, ale tím nic neztratila na půvabu. V chodbě je obchod s knihami a suvenýry. Na severním svahu pod kostelem je zahrada a brána. Odtud je hezký pohled na průčelí kostela. Navíc tady kvetl zvonek kopřivolistý. Projít bránou mimo areál a podívat se na klášter zvenčí je také zajímavé. Bránou na západní straně kláštera se vracíme zpět a naše prohlídka kláštera pomalu končí.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Při našem pobytu v této oblasti jsme byli ubytováni v hotelu Černý orel v Telči, kde jsme se i stravovali. Dá se ale ubytovat i ve zdejším klášteře.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Klášterní areál je velmi hezké místo a nám se tady líbilo. Najde se tady klid a pohoda a zdejší kostel je výjimečnou barokní stavbou. To jistě dosvědčí přiložené fotografie.
Ostatní informace
Malým problémem kvůli opravám silnice byl příjezd ke klášteru. Vstup do areálu kláštera není nijak omezen. Parkování se neplatí. Návštěvu tohoto místa lze jen doporučit.