Kolem Trosek 3- hrad Kost
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Při toulkách Českým rájem nemůžeme vynechat jeden z nejkrásnějších, největších a nejzachovalejších hradů Kost. Byl založen Petrem z Vartenberka ve 14. stol. Stojí na samostatné pískovcové skále chráněný ze tří stran údolími-Turnovským, Plakánkem a Svatoprokopským. Dominantou Hradu je nepravidelná lichoběžníková tzv.Bílá věž. Z určitého místa můžete spatřit všechny hrany věže a kde se toto místo nachází vám určitě prozradí průvodkyně.
Za čím jedeme?
Zakladatelem hradu v roce 1349 byl Beneš z Vartemberka, který si nechával říkat Benesius di Costi a odtud pochází i název Hradu, neboť Costi v překladu znamená kamenný či tvrdý. Vzhledem k Benešově finanční situaci zde bylo vystavěno pouze malé sídlo s ochrannou věží. Od roku 1358 hrad vlastní syn Beneše Petr z Vartemberka, který se rozhodl pro radikální přestavbu Hradu a od této přestavby pochází prakticky celé jádro dnešního hradu. V roce 1414 získává hrad rod Hazmburků. V roce 1497 kupuju kostenské panství Jan ze Šelmberka. Díky Janovi povyšuje Vladislav II roku 1498 Sobotku na město. V roce 1524 kupuje zadlužené panství Jan z Bibrštejna, který nechal upravit úřednickou budovu s výhledem na údolí Plakánek. V roce 1556 Kryštof Popel z Lobkovic nechal vystavit panský pivovar a tím vzniklo i nové nádvoří, které je uzavřeno branami směrem k Sobotce i k Turnovu. V roce 1632 kupuje toto panství Albrecht z Vadštejna. Vlastní ho však pouze 2 roky, protože v roce 1634 byl v Chebu zavražděn.V roce 1635 hrad vyhořel a od roku 1637 přechází hrad do rodiny Černínů. Heřman Černín Z Chuděnic nechává hrad přestavět a z původních hradních paláců se stává sýpka.1738 kupuje hrad od zadlužené rodiny Černínů Václav Kazimír Netolický z Eisenberka.V roce 1872 dědí hrad Flaminio cavalier dal Borgo Netolický a poslední majitelkou hradu před jeho zabavením v roce 1948 Anna Marie dal Borgo Netolická ,která si vzala Norberta Kinského, jehož potomci jsou dnešními majiteli Kosti. Dnešní majitel hradu holduje střelným zbraním a to se projevuje i ve složení expozicí, uvidíte zde spoustu historických pušek a hradebnic.Na prvním nádvoří stojí funkční kopie katapultu, používaný v dřívějších dobách k dobývání hradů. Samotný hrad stojí určitě za prohlídku, ale nezapomeňte i na přilehlé okolí, která Vám má co nabídnout. Údolí Plakánek či skalní obydlí zvané „U slepé Barky“ stojí za návštěvu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najíst se můžete v restauraci u hradu nebo využít služeb bufetu ,který s ní sousedí a má otevřeno od 9.00-22.00. Dali jsme si gulášek s pivem(řidič ten těžký život má-samozřejmě nealko). Při cestě k hradu je i pár stánků s nějakými těmi dobrotami. Zaparkovali jsme na parkovišti pod hradem u hotelu Helikar, ale podud pojedete kousek dál, tak narazíte na další parkoviště. Pokud chcete koupit suvenýry ,tak u pokladny je jich spousta, přímo celá prodejna.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Při prohlídce hradu máte k volbě vícero okruhů prohlídek, záleží jenom na Vás. Nejvíce se nám však líbil vtipný výklad průvodkyně,který prohlídku udělal ještě zajímavější.
Ostatní informace
Vstupné
1.okruh- Rodina Kinských v Čechách :dospělí 120 kč,Studenti,ZTP-80kč, Senioři-90 kč
2.okruh-Středověká mučírna:dospělí 120 kč,Studenti,ZTP-80 kč,Senioři-90 kč
Okruh spojený (1 a 2):dospělí 180 kč,Studenti,ZTP-100 kč,Senioři-110kč
Okruh zkrácený – jednotné vstupné 60 kč
Návštěvní doba: Duben-denně mimo Po,Út, 10.00-16.00
Květen, Červen denně mimo Po 9.00-17.00
Červenec ,Srpen denně 9.00-18.00
Září denně mimo Po 9.00-17.00
Říjen denně mimo Po,Út, 10.00-16.00