Kost
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Naše společná cesta začíná na Exitu 44 rychlostní silnice R10. Odtud pokračujeme na Židněves, Sukorady, Obrubce. Před obcí Horní Bousov odbočíme směrem na Dobšín. Poté směřujeme do obce pod hradem kost, Podkost. Před touto obcí jsou dvě parkoviště, které jsou přímo pod hradem.
Za čím jedeme?
Kost je jedním z mála zbývajících středověkých hradů v České Republice a je považován za druhý nejvýznamnější. Oblíbená legenda praví, že hrad dostal jméno Kost, protože nebyl dobit více než jednou, jelikož byl stejně tvrdý jako kost. Původ hradu se datuje do 13. stol. a stavba byla pravděpodobně započata Benešem z Vartenberka, který nechal postavit dlouhý sál a věž jako obrannou pevnost.
V r. 1456 se Jan Zajíc z Hazmburka stal majitelem hradů Kosti, Trosek, Skalního Hradu a zúčastnil se povstání proti Králi Jiřímu z Poděbrad. R. 1490 jeho syn prodal Kost a Trosky nejvyššímu kancléři Království českého Šelmberkovi. Kost byla zaplavena dluhy a r. 1542 hrad koupil Jan Biberštein. Jan nechal přistavět renesanční křídlo s velkou kuchyní podél cesty, která vedla k hradu. Jan Biberštein byl bezdětný Kost zdědila jeho neteř se svým manželem Kryštofem Popelem z Lobkovic, který s ní často pobýval právě na hradě Kost. Kryštof Popel z Lobkovic nechal přistavět pivovar, Lobkovický palác a další hospodářské budovy, jež byly opevněny a připojeny k hradu. Albrecht z Valdštejna koupil Kost a plánoval její přestavbu na venkovské sídlo, ale jeho plány byly r. 1634 jeho smrtí zhaceny. Hrad se stal majetkem rodu Černínů, ale v tomto období byl hrad zchátralý a používán jako sýpka. Poté byl hrad prodán Václavu Kazimíru Netolickému z Eisenberku, který změnil Kost a její okolní pozemky ve fideikomis. Václav Kazimír byl muž skromného původu, šikovný, vypracoval se z barona na hraběte a stal se důležitou postavou na českém královském dvoře. Ve své podstatě byl, ale nešťastným člověkem. Jeho syn neměl žádné děti a fideikomis byl předurčen k předávání z jednoho rodu na druhý, po ženské linii z důvodu nedostatku Mužských dědiců. Každá z dědiček si pak přidala ještě ke svému vlastnímu jménu příjmení Netolický. V roce 1879 zdědil Ital Flaminien Cavaliere dal Borgo Hrad Kost po svém strýci Eugenu Vratislavovi Netolickém z Mitrovic a přidal si příjmení Netolický s hraběcím titulem ke svému vlastnímu jménu. Flamino dal Borgo se naučil česky a vydal se na cestu do nové cizí země, aby si prohlédl svůj nový majetek. Anna Maria dal Borgo Netolická, vnučka Flamina dal Borgo a výhradní vlastník hradu Kost cestovala mezi Itálií a Československem až do doby, kdy byl hrad v roce 1948 zabrán. V tomto období nebyl hrad obýván. V období 1948 – 1989 byl hrad přeměněn v muzeum gotického a renesančního umění. Během té doby žila Anna Maria dal Borgo Netolický v Itálii a provdala se za Norberta Kinského, dalšího člena známého českého aristokratického rodu žijícího v exilu. Společně vychovali dva syny Giovanniho a Pia. Po Sametové revoluci v roce 1992 byl Hrad Kost a přilehlé pozemky navrácen Giovannimu Kinskému dal Borgo, jehož zájem o střelné zbraně a pistole pobídl k vytvoření výstavy v prostorách muzea v prvním patře.
http://www.kinskycastles.com/hrad-Kost.htm
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Cestou jsme nevyužili ubytovací ani stravovací zařízení.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Je to krásný hrad, narazili jsme na příjemné průvodce.
Ostatní informace
Otevírací doba
Duben, říjen
ST – NE 9:00 - 16:00
Květen, červen, září
ÚT – NE 9:00 – 17:00
Červenec, srpen
Denně 9:00 – 18:00
Vstupné
1. okruh - Rod Kinských
2. okruh - mučírna
Dospělí 100Kč / okruh
Děti 70Kč / okruh
Oba okruhy
Dospělí 160Kč
Děti 80Kč