Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Pobývat ve Františkových Lázních a nezajít na Komorní hůrku ( 503 m.n.m.) snad ani není možné. Ve třetihorách se tu mělo rozkládat velké solné jezero, které zabíralo značnou část dnešního CHEBska a Sokolovska. K zániku jezera došlo pozvolným vysycháním a také výbuchem sopky. Zda je pravdou, že Komorní hůrka vznikla jediným výbuchem a poté z ní v delších či kratších intervalech vytékala láva, je možné se jen dohadovat. Uvádí se také, že činnost sopky probíhala od 110 000 až do 10 000 let př.n.l. Cíl výletu je daný a protože v blízkosti je i zajímavá přírodní rezervace Amerika, je program na odpoledne zcela naplněn.
Z města vycházíme po červené směrem k jihu. Jdeme mezi poli a loukami, cesta mírně stoupá a po půlhodince se už díváme do „kráteru sopky“. Bohužel skutečnost je trochu jiná. Pod námi se rozkládá velký, bývalý lom, ve kterém se těžila struska na cesty v lázeňských parcích. Místo je ale chráněné před severními a západními větry a stalo se příhodným pro teplomilnou květenu. Roste zde kolem 100 druhů a některé patří mezi druhy chráněné. V době naší návštěvy měla své období květu smolnička obecná, ty ostatní se nám neukázaly. V západní části se nad lomem zvedá mírné návrší s několika menšími skalními útvary, které ukrývá listnatý les s příměsí borovic. Pamětní deska na skále připomíná zájem J.W. Goetha o sopku, který místo několikrát navštívil. V 19. století tu probíhal výzkum, při němž bylo proraženo kolem 300 metrů chodeb. Zda se dá i dnes vejít do podzemí vstupem ve skále jsme se nedozvěděli. Je tu i malý stánek se suvenýry a občerstvením.
Prohlídka „sopky“ je za námi. Stejnou cestou se vracíme k městu a poté přecházíme louku k silnici, která vede k rybníku Amerika. Okolní louky jsou v květu a prim na nich hraje růžová rdesna hadího kořene. Nemilým překvapením jsou trsy bolševníku velkolepého, což pro budoucnost zdejší květeny nevěstí nic dobrého. Hladina rybníku je na dohled. Napravo se rozkládá dosti velký kemp. Malé zoo je určeno dětem, nás více láká rybník. Je součásti přírodní rezervace Amerika, která byla založena v roce 1990 a má rozlohu 58,7 ha. Své hnízdiště tu má racek chechtavý. Je možné tu spatřit potápku černokrkou, čírku obecnou, lžičáka pestrého a mnohé další druhy. Rezervace je i významnou zastávkou tažných ptáků při jejich cestě přes Evropu. K obyvatelům rezervace patří i několik druhů obojživelníků. Rájem ptactva je jistě dosti velký ostrov. Hráz rybníka je osázená duby. Na břehu je i budova restaurace Rudý baron. Romantická stavba tu je od roku 1898. K městu se vracíme lesoparkem, kde nás překvapily velké plochy pstročku dvoulistého, který právě kvetl. Příjemnou zastávkou je pramen Glauber II. Před městem je jeho výstavnější jmenovec Glauber I. Následuje rybníček s rybářskou baštou a hezký výlet je u svého konce.
Stravovali jsme se v sanatoriu Dr. Petáka, kde jsme byli i ubytovaní. Můžeme jen doporučit.
Hezký výlet v blízkosti lázeňského města i přes trochu zamračenou oblohu se nám líbil. Až na ten bolševník velkolepý.
Délka této cesty je kolem 5 až 6 kilometrů. Jde se většinou po rovině. Stoupání je jen v první části cesty. Komorní hůrka je volně přístupná a prochází tudy několik stezek. Hezké je okolí rybníku a cesta lesoparkem má také něco do sebe.