Kam a jak jedeme?
Jedeme do Jizerských hor, dá se říct, že jsme už dojeli na jejich okraj - do podhůří těchto hor. Dnes jsme si udělali
výlet podle Jizery, teď jsme ji na chvilku opustili, ale zítra se k ní ještě vrátíme. Zatím se na ni podíváme z výšky. Výlety musíme proložit i rozhlednami, které máme tak moc rádi. Po krásné staré kamenné
rozhledně v Černé Studnici jedeme tentokrát k nové a moderní rozhledně, v jejíž blízkosti je i pivovar.
Za čím jedeme?
Obec se rozkládá na hranici Jizerských hor a Krkonoš, na silnici mezi
Harrachovem a Desnou, na východě sahá až k řece Jizeře, která tvoří i část hranic s Polskem. Vznikla r. 1960 sloučením několika menších obcí. Nejstarší byla obec Rejdice, která se rozkládá 5 km jižním směrem. První písemné zmínky jsou z r. 1577 v zakládací listině rejdické sklárny.
Oba objekty, kvůli kterým jsme sem přijeli, se nacházejí v části Příchovice, která je v těsném sousedství Rejdic severozápadním směrem. Než se zde postavila rozhledna, byl dominantou uprostřed obce kostel sv. Víta, který byl postaven r. 1690. Tehdy se jednalo o dřevěný kostelík. V letech 1859 – 1862 byl postaven nový v novorománském slohu. Obyvatelstvo živilo převážně sklářství, domácká výroba příze, tkaní a dřevařství. Od r. 1856 měli právo pořádat výroční a dobytčí trhy. Až r. 1897 byly povýšeny na městys. Žili zde převážně Němci, kteří byli po r. 1945 odsunuti. Po dosídlení se z některých chalup staly rekreační objekty.
Rozhledna, muzeum, pivovar i zdejší skiareál se nacházejí v jižní části této bývalé obce. V jednom z nejstarších domů v obci je nyní penzion U Čápa s restaurací a minipivovarem. Kdy přesně byl dům postaven, to se neví. První písemná zmínka je z r. 1654, kde je psáno, komu usedlost patřila a kolik pozemků a zvířat k ní patřilo. V 60. letech 20. století celý objekt sloužil jako rekreační středisko zaměstnanců n. p. Benzina. V 70. letech byl na nedalekých svazích postaven první 360 metrů dlouhý lyžařský vlek. Po r. 1989 byla v provozu již jen restaurace, která byla pronajímána až do r. 2006, kdy ho koupila společnost U Čápa Příchovice s.r.o.. Celý areál velice citlivě zrekonstruovali, v duchu historické stavby udělali i přístavbu, tím zvýšili i možnost ubytování na 58 lůžek. V interiéru restaurace jsou zvýrazněny části původní zemědělské usedlosti, je zajímavě členěná a vejde se tam až 120 lidí. Další možnost posezení je venku s nádhernou vyhlídkou na protější kopce.
Společnost využila i původní sklepy, kde postavili kompletní technologii na vaření piva.
Pivovar je v provozu od léta 2015. Vaří zde piva spodně i svrchně kvašená. Hlavní značkou je 12% nefiltrovaný ležák Světoběžník JC, který je poctou našemu národnímu géniovi Járovi Cimrmanovi, který zde dlouhou dobu pobýval a který si přál zde postavit vyhlídkovou věž.
Proto na jeho vzpomínku nechala společnost postavit r. 2013 unikátní
rozhlednu – Maják Járy Cimrmana. Základna je ve výšce 785 m n.m.. Je to tedy téměř jistě nejvýše položený maják světa – tak se naplnila další z Cimrmanových geniálních vizí. Projekt vypracoval architekt Martin Rajniš, který se věnuje experimentální architektuře a vztahu architektury k přírodě i k lidem. Známe od něj
rozhlednu Máminka a na začátku této naší cesty jsme navštívili od něj projektovanou
rozhlednu Doubravka. Všechno jsou skutečně zajímavé stavby. Další zajímavostí je, že slavnostní poklep na základní kámen se uskutečnil 11. června 2011 při akci „Spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana“, které se zúčastnil i náš přední cimrmanolog Zdeněk Svěrák.
Dřevěná rozhledna, na jejímž vrcholu je korouhev, je vysoká 25,6 metru. Má tvar válce o průměru 3,5 metru. Obvodový plášť je tvořen mříží z borového dřeva. Je postavena ve svahu, takže z obce je vidět pouze tento válec. Ve svahu pod rozhlednou je
muzeum Cimrmanovy doby. Zde je pokladna a odtud je vstup na dubové spirálové schodiště, které vede na vyhlídkovou plošinu ve výši 18 metrů nad střechou muzea. Je však nutno vystoupat nejdřív 19 schodů v budově muzea a pak dalších 86 schodů v samotné věži. Okolo plošiny vede ještě ochoz, aby maják byl dokonalý, ten je však veřejnosti nepřístupný. Z rozhledny je vidět hlavně Železnobrodsko a Semilsko v pozadí s
Kozákovem. O tom, co je vidět, jsou informace na rytině.
V muzeu je množství autentických exponátů, které připomínají pobyt Járy Cimrmana na
Liptákovsku, které darovali občané z Pojizeří a širokého okolí a členové Divadla Járy Cimrmana.
V majetku společnosti je i
lyžařský areál s půjčovnou a skiservisem. Lyžaři mohou využívat dva 600 metrů dlouhé vleky a jeden dětský, který patří k lyžařské školce. Aby přilákali turisty i mimo zimní sezónu, připravila společnost i
okružní turistické trasy pro rodiny s dětmi i pro zkušené turisty. Na jejich přehled s mapkou je možno se podívat na
http://ucapa.eu/cz/muzeum/krajem-jary-cimrmana.html. Podrobný průvodce by měl být k dostání v pokladně muzea.
Další informace o ubytování, otevírací době a cenách najdete na stránkách
http://ucapa.eu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme v restauraci U Čápa v sobotu popili, v neděli i pojedli a byli jsme spokojeni s prostředím, obsluhou i chutí. Je pravda, že v sobotu večer, kdy restaurace praskala ve švech, obsluha nestíhala, takže na jídlo se čekalo déle, ale pro pivo se dalo zajít k výčepu. Možná to bylo i tím, že od 19. hodin byla téměř celá restaurace rezervována, tak každý se chtěl najíst do té 19. hodiny. Přesto byl personál příjemný i v tom fofru.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Tady se nám líbilo úplně všechno, nádherné okolí, hezká rozhledna s krásnými výhledy, zajímavé muzeum a výborné jídlo a pití, dokonce s hezkým výhledem z okna restaurace. Co víc by si mohl jeden přát.
Ostatní informace
Kromě tras, které připravila společnost a které zatím nejsou na mapě vidět, je okolí protkáno řadou
turistických tras i
cyklotras. Jen necelé 2 km je to po zelené k moc hezké kamenné
rozhledně Štěpánka z r. 1892, v jejíž blízkosti je i expozice lehkého opevnění.
Technickou zajímavostí je nejstrmější ozubnicová trať, která vede z Tanvaldu přes Kořenov do Harrachova. Na trase je 940 metrů dlouhý železniční tunel a pěkný viadukt přes Jizeru. Na nádraží v Kořenově je Muzeum ozubnicové dráhy, historická výtopna i důlní železnice.
Pokud je k dispozici auto nebo třeba kolo, nechá se popojet např. do
Jizerky (8,5 km),
Desné (7,5 km) nebo
Harrachova (15 km) a vyrazit tam na další nádherné výlety.
Poslední aktualizace: 18.2.2019
Kořenov – rozhledna Maják Járy Cimrmana, minipivovar Čáp i turistika na mapě
2
turisté zde byli a hodnotili
5,00
Diskuse a komentáře k Kořenov – rozhledna Maják Járy Cimrmana, minipivovar Čáp i turistika
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!