Od stop Járy Cimrmana k rozhledně Štěpánka
Kam a jak jedeme?
Je vedro k padnutí, ale přesto se vydávám na procházku k Majáku Járy Cimrmana a k rozhledně Štěpánka. Od tanvaldského vlakového nádraží je to zhruba 5 km po zelené turistické stezce.
Hned v městské části Šumburk moje pouť na okamžik končí. Jsou zde vystavená historická auta a nějaký doprovodný program k výročí českého myslitele J. Cimrmana..
Za čím jedeme?
Ale už zase pokračuji v cestě, která vede prakticky jen do kopce. V tropech dost náročný výstup, ale do Příchovic, kde Cimrmanova rozhledna stojí, jiná cesta z Tanvaldu nevede.
Ve ski areálu "U čápa" se zrovna koná nějaká akce navazující na tu ze Šumburku. Dokonce jsem na okamžik zahlédla pana Zdeňka Svěráka. O možnost občerstvení tedy nouze není.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V historickém stavení si pořizuji něco k pití a jdu se podívat do muzea a na rozhlednu. Tady je mimochodem taky k dispozici stánek s občerstvením. Budova je z poloviny vrostlá do svahu a je obložena kamenem. Dřevěná rozhledna na ni plynule navazuje.
V Příchovicích se dá najít spousta ubytovacích zařízení s možností stravování. Hlavně v zimních měsících je zde doslova narváno.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
V Muzeu Cimrmanovy doby mě dostává již známá přenosná turistická značka a "rohové koště"-viz foto.
Od areálu jsem si ještě vyběhla na nedalekou (2km) rozhlednu Štěpánka(také Hvězda), abych si pořídila několik fotek a turistickou známku. Opět nezklamali, už poněkolikáté po mém příchodu slyším- známku nemáme. Tak snad jindy
Ostatní informace
Muzeum Cimrmanovy doby: otevřeno denně 10:00-18:00 Dospělí 45 Kč, dítě od 6ti let 25 Kč (do 6ti let zdarma), senioři 35 Kč. Rodinné vstupné "2+1" je 105 Kč, "2+2" nebo "2+3" je 120 Kč. Vstupné zahrnuje prohlídku muzea a výstup na rozhlednu.
Rozhledna Štěpánka-otevřena celoročně duben-srpen (út-ne) 10:00-18:00; září-říjen (út-ne) 10:00-17:00; listopad-prosinec (víkendy) 10:00-17:00; 20.12. – 31.3. út-ne 10.00-16.00h Tradiční bývá Novoroční výstup na Štěpánku.