Z Tanvaldu do Kořenova
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
A zase to babí léto :o) Co s ním? Co takhle do Jizerek? Slovo dalo slovo a jeden krásný den strávený v Jizerských horách se stal skutečností. Z vlaku jsme vystoupili v Tanvaldu, kde jsme se napojili na zelenou turistickou značku, která nás provázela až do Příchovic, kde jsme „přesedlali" na modrou, která vede přes Štěpánku až na stanici ČD v Kořenově. Výšlap je dlouhý cca 9 km a v popisovaném směru je z větší části do kopce, ale i tak se dá s dětmi celkem dobře zvládnout. Pro ty, kteří však mají raději jednodušší varianty není nic snazšího než prostě trasu otočit a jít ji v opačném směru.
Za čím jedeme?
O různých zákoutích Jizerských hor toho již bylo mnoho napsáno, ale ve většině případů se jedná hlavně o místa turisticky velmi známá, ale o to víc, méně známých a nádherných, míst se zde dá objevit. Rozhodli jsme se proto, že se podíváme do těchto nádherných hor bez předchozího plánu a jen tak, kam nás nohy ponesou. Jako východisko našeho výletu jsme zvolili stanici ČD v Tanvaldu a teprve tam jsme začali řešit kudy kam. Zvítězila zelená turisticky značená stezka, která nás nejprve dovedla do městské části Šumburk, původně obce zmiňované již r. 1611, kde jsme si prohlédli nádherný kostel sv. Františka s Assisi z poč. 20. stol., odkud značená stezka pokračovala dále do kopce, ale měla jednu vadu ... poměrně těžko se hledala, neboť v tomto úseku značení není příliš kvalitní, ale s trochou orientačního smyslu a pocitu, že musíme stále do kopce, se vždycky někde objevila. Pokračovali jsme tedy dále cestou plnou krásných staveb lidové architektury a drobných sakrálních památek až do horské obce Příchovice. Bohužel některá nádherná stavení jsou již ve velmi vážném, ba přímo dezolátním, stavu a tak se možná pro další generace ani nedochovají.
Příchovice jsou známé především jako středisko zimních sportů, ale i zde se člověk může nechat unést řadou krásných památek. Především nás zaujal novorománský kostel sv. Víta, jehož věž je viditelná ze širokého okolí. Okolní příroda nás všechny okouzlila svoji pestrostí a výhledy z okrajů horských pastvin a luk jsou prostě úžasné. Na návsi nás potom ještě zaujala krásně udržovaná obecní studna se zdobenou hlavou, ze které proudí průzračná voda. Zda je pitná jsme však nezkoumali.
Po rozloučení se s touto vsí jsme po modré turistické značce pokračovali opět do kopce k chatě Hvězda, odkud vede vrcholová modrá značka na vrchol stejnojmenné hory s nadmořskou výškou 959 m.n.m. a kamennou novogotickou rozhlednou z r. 1847, dokončenou r. 1892, která své jméno Štěpánka odvozuje od arcivévody Štěpána, protektora stavby silnice z Liberce do Trutnova. Již z prvního Ochozu rozhledny, kde je na zábradlí popis výhledů (původně v němčině doplněný o češtinu), se nám naskytl nádherný kruhový výhled na Krkonoše i Jizerské hory. Z nejvyššího patra je pak výhled ještě o mnoho kvalitnější (přesněji o dvě patra lepší).
Po té jsme se vydali zpět k dříve již zmiňované chatě a znovu po modré směr Kořenov. Nejprve jsme dorazili do části Tesařov, na který z vršku shlíží osmiboká tesařovská kaple postavena místními evangeliky v r. 1909. V těsném sousedství si pak můžeme lehce připomenout novější historii, přesněji r. 1938 a prohlédnout si jeden z objektů lehkého opevnění. Objekt sice není vybaven, ale je volně přístupný a pohled střílnou do okolí si tak může každý vyzkoušet sám. Odtud nás již modrá značka vedla až na stanici ČD v Kořenově.
Zde jsme si ještě prohlédli muzeum zubačky a nastoupili do motoráčku, který nás po této trati svezl zpět do Tanvaldu. Jedná se o ozubnicovou trať z let 1899-1902, která na úseku 7 km překonává převýšení 235 m a je tak nejstrmější tratí v ČR a už jenom svezení po této trati je zážitek.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Po cestách jsme využili vlastních zásob, ale najíst se můžete v některé z nesčetných restaurací v Tanvaldu, Příchovicích i Kořenově.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Výlet byl nádherný a těžko se hledá něco, co by se zde mohlo vytknout. Snad jen ta ojedinělá neudržovaná, až zborcená stavení a v některých místech s větším turistickým ruchem lehkou necitlivost podnikavců k horskému rázu celé oblasti.
Ostatní informace
Aktuální informace vám podají ochotné paní v Informačním centru Tanvald www.tanvald.cz s otvírací dobou Po-Pá 9.00 - 12.30, 13.00 - 17.00 a So - Ne 9.00 - 12.00
A v Informačním centru Kořenov www.jizerkyprovas.cz s otvírací dobou Po - Čt 9.00 - 12.30, 13.00 - 17.00 a Pá - Ne 9.00 - 12.30, 13.00 - 21.00
Aktuální informace ohledně otvírací doby a vstupného do Muzea ozubnicové dráhy v Kořenově naleznete na www.zubacka.cz